Kastamonu Kitap Günleri

Kitaplara olan düşkünlüğüm bambaşka. Özellikle şiir kitapları… Kitap sayfası çevirmek büyük haz. Bilenler bilir… O kağıdın akıl almaz güzellikteki kokusu insanın ciğerlerine doluverir.
Onun içindir ki, Kastamonu’da ilki gerçekleşen Kitap Günleri’ni duyduğumda çok mutlu oldum. Çünkü ne olursa olsun, kitap okumaktan kaçınan bir nesil yetişiyor. Bu konuda Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e de büyük hayranlık duyuyorum. Kendisinin evlere misafir olup, oradaki çocuklarla kitap okuduğu haberini gördüğümde çok etkilenmiştim. Ayrıca Tosya’daki bir teyzemizin dişinden tırnağından artırarak biriktirdiği 200 TL ve bir çeyrek altını da kütüphane kurulmasına katkıda bulunmak için Tosya Kaymakamlığı’na iletmesi de insanlığa olan inancımı kuvvetlendirmişti.
Aslında çocuklarımızın yahut gençlerimizin okumaya teşvik edilmesine de üzülmüyor değilim hani. Çünkü bana kalırsa, okumak için herhangi bir teşvik ihtiyacı duymamalıyız. Her fırsatta kitaplarda aramalıyız çareyi. Derdimizi, sıkıntımızı televizyona bakıp atlatmaya çalışacağımıza kitapların içindeki karakterlerden biri olup, onun dünyasına dalıvermeliyiz.
**
Kastamonu Kitap Günleri’nin onur konuğu Aydın Ilgaz. Onu, babası Rıfat Ilgaz’ın memleketinde ağırlamak gerçekten çok büyük bir onur. Kendisinin az okumamızla ilgili haklı serzenişine ne kadar üzülsem de burada olduğunu bilmek bana heyecan veriyor.
Kastamonu’nun kitaba daha çok meraklı olmasını isterdim. Ama elbette günümüzün teknolojisinde bunu beklemek pek de mümkün olmuyor. Meraklı sayısının biraz olsun artmasını istemek de hakkımız ancak…
Kitap Günleri’ni bir kez ziyaret edenin oradan kolay kolay ayrılabileceğini düşünmüyorum. Deniz derya kitapların içinde kaybolmamak mümkün değil. Oranın havasını soluduktan sonra çıkamıyorsunuz o alandan.
Daha çok kitap okuyan bir Kastamonu için bu tip etkinliklerin sık düzenlenmesi taraftarıyım.
**
Yazımın sonunda, Sekiziz+Biriz Sergisi hakkında da birkaç şey söylemek isterim. Kastamonu eskilerden bu tarafa sanata her zaman gereken değeri veren bir şehirdir. Köklü gazetemizin arşivleri sayesinde Kastamonu’nun eski zamanları hakkında birkaç fikir edinme şansını bulabildim. Eşsiz bir sanat eseri olan Mahmutbey Camii’ne sahip olan, eşsiz bir müzeye sahip olan, içerisinden birçok ressam, sanatçı, tiyatrocu çıkaran bir şehirden de aksi beklenemez bence.
Kastamonulu Prof. Dr. Meliha Yılmaz Hanımefendinin ve sanatçı arkadaşlarının açmış olduğu sergiyi mutlaka gidip görün derim. O eserlere bakarken kendinizden mutlaka bir şey bulacağınıza eminim.