Kastamonu Lezzet Durakları-9: Sultana Künefe

Kalbinizi işinizin ve işinizi de kalbinizin içine yerleştirmelisiniz. (Thomas J. Watson)

Künefe kadayıf ve peynirden yapılan, sıcak olarak servis edilmesi gereken bir tatlı çeşididir.

Altta ve üstte tel kadayıf olup arasında da tuzsuz Antakya peyniri konularak pişirilen ve daha sonra şerbet dökülerek yapılan bir tatlı.

2018 yılında Kastamonu Fotoğraf Sanatı Derneği ile yaptığımız Güneydoğu seyahatimizle ilgili yazım Kastamonu gazetemizde yayınlanmış ve 10 Mayıs 2018 tarihinde de gazetemizin internet sitesinde de yer almıştı.

Gezi ile ilgili izlenimlerimi aktarırken duraklarımızdan biri olan Hatay ile ilgili aynen şu satırları yazmıştım. Hatay’da gece konaklamamız sırasında kaldığımız otelde akşam yemeğinde ikram edilen künefe ise dillere destan, künefeyi çok severim ve bir çok yerde yeme imkanım oldu bu yerlerde yediklerim künefe ise Hatay’da yediğimiz ne?”

Bu yazımdan sonra yine birçok şehirde künefeyi tatma imkanım oldu ve Hatay’daki lezzeti hiçbir yerde bulamadım, Sultana Künefeyikeşfettiğimde ise künefedeki aradığım lezzeti bulmuş oldum.

Tabi ki gurme değilim ancak damak lezzetim iyidir, Kastamonu lezzet duraklarını yazarken gittiğim yerlerde lezzetin yanında dikkat ettiğim şeylerin başında işyerinin hijyeni, müşteriye ilgi, sunum ve ambiyans geliyor.

Sultana Künefe-Katmer tüm bu özellikleri barındıran yerlerden biri ve lezzetiyle hafızama kazındı.

İşyeri sahibi Müslüm Açıkgözoğlu “Gaziantep’i ayağınıza getirdik.” diyor.

Sultana Künefenin Şefi Mehmet Salur ise işyerini ve künefeyi anlatıyor.

“Peyniri Antakya’dan, fıstığı ve kadayıfı Şanlıurfa’dan getiriyoruz.

10 çeşit künefe yapıyoruz peynirli fıstıklıdan fıstık ezmelisine, yeşil sultanından kaymaklısına, karışık künefeden, sultana özel ekstra künefeye kadar çeşit çeşit bol malzemeli künefeleri göz önünde yapıyoruz.

Birde tatmanız gereken katmer var.

Künefe yanında mevsimine göre 7 çeşit meyve ikram ediyoruz. Künefe şerbetli olduğu için kan şekerini yükseltdiğinden dengelemek amacıyla künefe ile süt ikram ediyoruz.

Servisimiz var ancak yakın çevreye servis ediliyor künefenin özelliği sıcak olması bu yüzden soğumaması için uzak yerlere servis edemiyoruz.

Bu kapıdan giren bizim misafirimizdir, misafir ağırlama adabı ve usulü bizim için çok önemli.

Misafirlerimize menüden önce çayımız gelir sonra menü getirilir ve siparişimizi alırız.

Künefeden başka ürün çeşidimiz yok. Bir ürün yapalım hakkınca ve kaliteli yapalım istedik.

Çok şükür şu ana kadar olan ilgiden memnunuz.”

Sultana Künefe ambiyansı ile de göz dolduruyor ve içerideki çocuk oyun parkında sizler damaklarınızı şenlendirirken çocuklarınızda eğlenceli vakit geçirebilir.

İçerisi oldukça geniş ve ferah.

Gastronomi şehri Kastamonu’da böyle lezzetler ile karşılaşmak ayrı bir mutluluk.

Saraçlar Mahallesi Ankara Caddesi (Pırlaklar Mevkii) Erbaşlar Apt. no:27/C ‘de hizmet veren Sultana Künefeye 214 11 88 no.lu telefondan ulaşabilirsiniz.

Tatlı ile aranız iyi ise, sıcacık peyniri ile çıtır çıtır kadayıfın birbirini kucakladığı lezzetine şapka çıkarılan künefe ile aranızda güzel bir dostluğun kurulacağına emin olabilirsiniz.

Dünyanın en zor işi bir şeyin nasıl yapılacağını bilirken, başka birinin nasıl yapamadığını ses çıkarmadan seyretmektir. (Mevlana)

 

Yazı ve Fotoğraflar: Bülend Çadırcıoğlu