Duayen avcı Ahmet Cindioğlu: “Suç, ne ayıda ne avcıda; suç, ayıyı aç bırakanda”

  • Duayen avcılardan Ahmet Cindioğlu, ayıların yerleşim yerleri yakınına inip büyükbaş hayvanlara saldırmasındaki ana nedenin orman içlerinde beslenme ihtiyaçlarını yeterince karşılayamamaları olduğunu olduğunu söyledi.
  • Kış uykusu öncesinde yeteri besini alamayan ayının bu nedenle saldırılarda bulunduğunu söyleyen Cindioğlu, “Milli Parklar sadece avcılara ceza keserek yaban hayatını koruyamaz. Ormanlarımızda bulunan yaban meyveleri bilinçsizce yok ediliyor. Bu konuda önlem alınmazsa yaban hayatı ciddi tehlikeye girecektir” dedi.

 

Kastamonu genelinde son 10 gündür ayılar tarafından büyükbaş hayvanlara yönelik saldırılar, yaban hayatının besin sorununu bir kez daha gündeme getirdi.

Şehrimizin duayen avcılarından Ahmet Cindioğlu, başta ayılar olmak üzere yaban hayvanların beslenebileceği alanların tüketildiğini söyledi. Cindioğlu, ayıların kış uykusuna yatabilmeleri için yeterli besini vücutlarına depolaması gerektiğini, bunu yapabilecek alanların yok olması nedeniyle de yerleşim alanlarına gelerek diğer hayvanlara saldırılar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Milli Parklar’ın acilen yaban hayvanlarının besin kaynağı olan yaban meyveleri ile ilgili olarak çalışma yapması gerektiğini de söyleyen Ahmet Cindioğlu, “Sadece avcılara ceza kesmekle yaban hayat korunmaz. Ormanlarımızda bulunan yaban meyveleri bilinçsizce yok ediliyor. Bu konuda önlem alınamazsa yaban hayatı ciddi tehlikeye girecektir. Bu tür üzücü haberleri daha çok alacağa benziyoruz. Acilen tedbir alınmalı” dedi.