“Kastamonu Üniversitesi’nin diğer adı Türkistan Üniversitesi’dir”

Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Asylbek Aidaraliev ağırlayan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın, “Bundan sonra Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi ile çok iyi çalışmalarda yapmaya hazırız. Kastamonu Üniversitesinin diğer adı Türkistan Üniversitesidir. Öğretim üyeleri ve öğrenci değişimleri, araştırma projelerini birlikte yapma ve çift diploma ve ortak faaliyetleri beraber yapabiliriz. Kastamonu Üniversitesi sizin üniversitenizdir. Kastamonu’da sizin evinizdir. Bundan sonra inşallah evinizde rahat edersiniz” dedi.

 

 

 

Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Asylbek Aidaraliev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Baatyrbek Akylbekov, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın’ı ziyaret etti.

Yapılan ziyarette karşılıklı olarak öğretim üyeleri ve öğrenci değişimleri, ilmi projeleri birlikte yapma ve çift diploma ile ortak yürütülebilecek faaliyetler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Asylbek Aidaraliev, ziyarette Kastamonu Üniversitesi şeref defterini imzaladı.

Kastamonu Üniversitesi dekanları ve müdürleri ile de bir araya gelen Prof. Dr. Asylbek Aidaraliev ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Baatyrbek Akylbekov, yapılabilecek projeler hakkında fikir alışverişinde bulundular.

Ziyarette konuşan Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, “Kastamonu’ya, evinize hoş geldiniz. Üniversitemiz ve Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi arasında bugün ki ziyaret hayırlı ve güzel bir başlangıç olur. İki kardeş memleketin iki kardeş üniversitesi olarak beraber çalışırız. Artık kardeşliğimizi pekiştirmemiz için beraber çalışmayı her alanda iş birliği yapmamız esas olmalıdır. Kırgızistan’da bazı üniversitelerimizi ile yürüttüğümüz ortak çalışmalarımız oldu. Bundan sonra Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi ile çok iyi çalışmalarda yapmaya hazırız. Kastamonu Üniversitesinin diğer adı Türkistan Üniversitesidir. Öğretim üyeleri ve öğrenci değişimleri, araştırma projelerini birlikte yapma ve çift diploma ve ortak faaliyetleri beraber yapabiliriz. Kastamonu Üniversitesi sizin üniversitenizdir. Kastamonu’da sizin evinizdir. Bundan sonra inşallah evinizde rahat edersiniz” dedi.

Konuşmasının devamında Rektör Prof. Dr. Seyit Aydın, Kastamonu Üniversitesi hakkında tanıtıcı bilgiler paylaştı.

Ziyarette Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi hakkında bilgiler paylaşan Kırgızistan Uluslararası Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Kompleksi Mütevelli heyeti Başkanı Prof. Dr. Asylbek Aidaraliev ise şunları söyledi:

“Seneye Mart ayında 25. Yılımız olacak. Üniversitemiz San Francisco Üniversitesi ile ortak kurulmuştur.  Üniversitemizin yaptığı bazı projeler var. NASA ile ortak bir projemiz var. Sizinle birlikte yeni projeler yapmaya ve devam eden projelerimizi de birlikte yapabiliriz. Yeni bir projemiz olan Amerika-Kırgızistan-İç Moğolistan ile birlikte yapacağımız projede sizinle de çalışmak istiyoruz. Sizin projelerinize de katılmak isteriz. Hindistan ve Çin’de birlikte proje yaptığımız Üniversiteler ile Avrupa arasında köprü görevi görmekteyiz. Birlikte çalışmayı istemeniz durumunda birlikte çalışabiliriz. Üniversitemizde 1+2+1 programı var. Yani 1 sene ülkemizde 2 sene başka ülkede ve son sene yine ülkemizde eğitim görmekte ve mezun olmaktadır. Bu sistemi Kastamonu Üniversitesi ile uygulayarak öğrencilerinizin Hindistan’a İngilizce öğrenimine gönderebiliriz. Çift diploma programlarını Üniversite olarak önemsiyoruz. İki Üniversiteden mezun olduktan sonra öğrencilerimiz için iş imkânı konusunda da işbirliğimizi geliştirebiliriz. Sizden aldığımız materyalleri ve edindiğimiz bilgileri Üniversitemizin dekanları ile görüşüp birlikte iş birliğini sunup, başlayacağız. Beraber çalışma alanlarımız var. Üniversitenizin kısa zamanda büyük yol aldığını görüyoruz.  Sizinle çalışmak için çok istekliyiz. Çok teşekkür ederiz. Üniversiteyi çok sevdik. Ortak noktalarda beraber çalışmayı istiyoruz”