“Kastamonu son 10 yılda sınıf atladı”

  • İl Özel İdare Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, bu görevde geride bıraktığı 8 yılın değerlendirmesini yaptı.
  • Görev dönemindeki en büyük projenin havalimanı olduğunu belirten Karahasan, “Bu büyük yatırım, gururla söyleyebilirim ki; işçisiyle, mühendisiyle, memuruyla, iş makinesiyle İl Özel İdaresinin eseridir. Altında hepimizin imzası olan ve onur kaynağımız olan bir eserdir” dedi ve Kastamonu’nun son 10 yılda sınıf atladığını söyledi.

 

 

İl Özel İdare Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, bu görevde geride bıraktığı 8 yılın değerlendirmesini düzenledikleri haftalık toplantı sırasında yaptı.

Genel Sekreter Yardımcıları Nida Sinsi, H.İbrahim Sanık ve birim müdürlerinin katıldığı toplantıda geride bıraktıkları 8 yılın genel bir değerlendirmesini yaparak geleceğe dair düşüncelerini paylaşan Karahasan,  şunları söyledi:

“İl Özel İdaresi Genel sekreterliğine 2009 da atanmamızın üzerinden sekiz yıl geçti. Bu sekiz yılda hep mücadele ve özveriyle çalıştık. Geçmişteki olumsuzlukları çok fazla hesaba katmadan bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Benbu göreve atanıp henüz göreve başlamadandönemin valisi Sayın Mustafa Kara ile “kendisini bu vesile ile rahmet ve minnetle anıyorum.” İstişare yaptığımda bana ilk bahsettiği konu Havalimanı olmuştur, Ben o gündem ve başlıkla Genel Sekreter olarak göreve başladım.

Görev süremiz içerisinde çok fazla yatırım ve projeyi başlatıp bitirdik. Ya da çözülmez gibi gözüken hukuki sorunları olan birçok projeyi de tamamlayarak Kastamonuluların hizmetine sunduk.

Geriye dönüp baktığımızdason sekiz yıla damgasını vuran en büyük olay ise hiç şüphesizKastamonu’nun elli yıllık hayali olan havalimanıyla buluşmasıdır.

Ve bu büyük yatırım, gururla söyleyebilirim ki; işçisiyle, mühendisiyle, memuruyla, iş makinesiyle İl Özel İdaresinin eseridir. Altında hepimizin imzası olan ve onur kaynağımız olan bir eserdir.

Havalimanı bir ilin kimliğinde statüsünü belirleyen en önemli kriterdir. Birinci sınıf il olmasının en başta bakılan şartlarından biridir. Havalimanı bilindiği gibi gerek sanayi gerek turizm olmak üzere tüm sektörlerin lokomotifi durumundadır.

Yıllar yılı buraya yatırım yapacak olanların ilk sorduğu şey havalimanı var mı olmuştur.Artık gönül rahatlığı ile bu soruya evet, Kastamonu’muzun da bir havalimanı vardır. diyebiliyoruz.

Bu yatırımla birlikte Kastamonu sınıf atlamıştır.

İlimiz Havalimanı olan birinci sınıf illerin arasına girmiştir. Bunun gerçekleşmesi için gece gündüz çalışıp alnının terini toprağa akıtan işçimize, gündüz sahada, geceler boyu bilgisayar karşısında çalışan tüm teknik elemanlarımıza, yapımı süresince başta sayın valilerimiz, siyasetçilerimiz, vekillerimiz ve destek veren  tüm kamu kurum ve kuruluşlarımıza bir Kastamonulu olarak şükranlarımı sunarım.

 

 “B. Karadeniz’in en uzun kayak pisti”

“Kurumumuz, Ilgaz Yurdun Tepeye Erdoğan Bektaş valimiz zamanında bu coğrafyanın en büyük kayak tesisiniyapmıştır. Bu tesis bazı sorunlarını aşıp tam kapasiteyle çalışmaya başladığında Türkiye’nin en önemli kış turizm bölgesiolacaktır. Sadece Ilgaz Dağı belki 300-500 bin turist ağırlama kapasitesinde ulaşabilecektir.

“Kastamonu kabuğunu kırdı”

“Yüzyıllık bir rüyamız olan Ilgaz Tüneli gerçekleştirilmiş ve Ankara’dan denize en kısa yoldan ulaşabilir olmuştur.

Şimdi hedef Kastamonu’yu denizle üstün standartta bir yolla kavuşturmak. Bu hem Kastamonu hem Türkiye için çok önemli bir açılım.

Karayolları Genel Müdürlüğünün 2017 yılında tek bir kalemde yaptığı en büyük ihale olan 4 tünelle İnebolu yolunu 22 km kısaltan proje başlamıştır.

Arkasından İnebolu limanı özelleşecek ve liman tam kapasiteyle devreye girecektir.

Son 10 yıl içinde yapılan bu büyük yatırımları alt alta sıraladığımızda karşımıza çıkan tabloya bir bakmak gerekirse,

Bir memleket düşünün, Havalimanı var, Limanı var İki milli parkı var Avrupa’daki küçük bir ülke kadar yüzölçümü olan bir il olacaktır.

Burası tarih boyunca merkezi bir eyalet şehir olmuştur, yine bölgesinin lideri olması için tüm şartları var. Gereken sadece potansiyellerimizi doğru kullanıp canla başla çok çalışmaktır.

Bütün bu gelişmenin içinde biz kurum olarak bazen tam projeyi yapıp uygulayan, bazen yardımcı,bazen destekçi, ya da fikirverici, bazı durumlarda da ön açıcı olarak hepsine katkımız var.

Tüm bu yatırımların altında katkımız olduğu gibi tüm bu yatırımcı kuruluşların hepsinin bizimle işleri var. Biz kurum olarak tüm bu yatırımlara pozitif katkıda sağladık. İzninden ruhsat işlemlerine kadar bu işlerin hızlıca yapılmasına elimizden ne geliyorsa katkıda bulunduk.

Kendi görev alanımızdaki işlerin haricindeki tüm bu işlere de çok önemli katkılarda bulunuyorsak mütevazı olmayacağız.

Tüm bu işleri yaparken görevim gereği bakmadım. Ben tüm bu işlere bir Kastamonulu olarak gönülden çok çalıştım, katkıda bulundum.

Kastamonu’nun hizmete, gelişmeye ve büyümeye ihtiyacı var. Kastamonu’nun kaybettiği yılları telafi etmeye ihtiyacı var.

Kastamonu gençleri için söylüyorum çok çalışın, büyük düşünün, vizyonunuzu geniş tutun. Bölgesinin lideri olmak istiyorsak çok çalışmalıyız.

Kurum olarak son 8 yılın değerlendirmesi…

“Geriye dönüp baktığımızda biz neler yapmışız ilk akla gelenlerden biri Yüzde 14 olan asfalt yol oranı %30 a çıkarmışız.

35 senede %14 olan oran, 8 senede %30’a çıkmış.

Köy yerleşik alan çalışmalarını bitirmişiz,

İçme suyu sorunu kalmamış,

20 olan kanalizasyonu olan ünite sayısı 400’e çıkmış

9 bin 358 km olan yolun tamamına girip yüzde kırkını kaliteli stabilize ile kaplamışız.

Tüm bunlara ilaveten paydaş kuruluşların da işlerini yapmışız.

Göreve geldiğimizde kimi raflarda kimi mahkemelik olan işleri tamamlamışız.

Polis okulu, Doğa Kültür Köyü (DKK), Emniyet Sarayı, Mahalli İdareler Eğitim Merkezi( MİEM), Milli Piyango End. Meslek Lisesi kompleksi mahkemelere düşmüşken tüm bunları temizleyip, bitirip hizmete sokmuşuz. Vilayet Hizmetler Birliğinden bir yurt 3 tane Ana Okulu yapmışız.

Tüm okullar için bölgenin mimarisine uygun projeler yapıp eğitim hizmetine sunmuşuz.

Son olarak İmam hatip kompleksini yapmışız. Her aşaması titizlikle yapılan bir iştir.

Tosya Cide ve Taşköprü ilçelerine ait 94 yılından kalan 3 tane kültür merkezini yeniden yapmışız.

Şeyh Şaban-ı Veli Caddesinin Sokak sağlıklaştırmasını yapıp ilk etabını bitirdik. İkinci etabının da mutlaka yapılması için tamamlamışız.

Yüzyıllık Hükümet Konağının restore ettik.. İçine girdiğinizde Kastamonu ahşabını, mermerini, taş dokusunu kısaca Kastamonu’yu hissedeceğiniz bir gurur kaynağımız olacaktır.

Alt kısmına da Kent Tarihi Müzesi olarak projelendirip bu şehrin gurur duyacağı bir binada tarihini sergileyeceği bir müze yapacağız.

Çok şey sayılabilir ama ilk akla gelenlerbunlar.

Bugün Kastamonu İl Özel İdaresi makine parkıyla, denk bütçesiyle, teknik ve S/S elemanlarıyla taşınır taşınmaz mal varlığı ile kurumsal kimliği ile 51 il özel idaresi arasında saygınlığı olan en önde kurumlardan birisidir.

Bu kolay olmamıştır. Bunu sağlamak için ilk başta kurumu kurumsallaştırdık.

Yakın gelecek için özellikle yol konusunda çok farklı bir konsept değişikliğine gidiyoruz.

Makine parkımız ve eleman sayımızı arttırdık. Çok modern bir Asfalt plenti kurulup sıcak asfalt için gereken teknik alt yapı hazırlanmıştır. Önümüzdeki dönemde kırsal kesimde yol çalışmaları tamamen farklı bir sistem gerçekleştirilecektir.

İl Özel İdaresinin taşınmazlarını hep bir araya toplayıp kurumsal kimliği tüm alanlarda gerçekleştirdik. Hacıorta da bulunan Atölyeyi kampus içine aldık

Kamu adına 110 dönüm yeri devlet hastanesi, üniversite ve yol yapımı için bedelsiz olarak verdik. Kastamonu menfaati her şeyin üzerindedir.

Ek binanın bulunduğu yeri taşıdığımızda Kastamonu adına çok önemli bir alan yaratılmış olacak. İl Özel İdaresinin önündeki en büyük planlamalarından biri S/S elemanlarının kalifiye işçilerle takviye edilmesi yenilenmesi olmuştur.

“Milli Otomobil Fabrikası hayal değil”

Biliyorsunuz son günlerde gündemde olan konular içinde en önemlisi Yerli Otomobil Fabrikası nereye kurulacak. Türkiye’de birçok il buna talip oldu. Biz de Kastamonu için bu otomobil fabrikasına talip olduğumuzu açıkladık.

Hayali olarak değil, son dönemde Kastamonu’muzun gelmiş olduğu gelişmişlik seviyesine göre ciddi olarak talibiz.

Olur ya da olmaz bunu zaman gösterecektir.

Önemli olan yokluklardan çok, iddialı yatırımlara talip bir il vasfını kazanmasıdır.

Demiryolu için bugün hayal olarak görülse de ileride maden sektörü ve liman tam devreye girdiğinde kısa yollarla bağlantı demiryolları yapılabilir.

İl özel idaresi olarak biz bu konuda her türlü fedakârlığa ve çalışmaya kurum olarak hazırız.

“Gelecek için öngörülerimiz”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri olarak 8 yılımızı tamamladık. Bu zaman zarfında birlikte çalıştığım tüm mesai arkadaşlarıma gönülden teşekkür ediyorum. Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da samimiyet ve çalışma şevkini kaybetmeden hep birlikte hedefimize yürüyeceğiz.

T.Zafer Karahasan olarak 30 yıllık çalışma hayatım boyunca hep çok çalıştım. Kastamonu sevdam her zaman her şeyin üzerindeydi.

Bu vesile ile bu görevde 8 yıl boyunca beni, benim şahsımda kurumumuzu destekleyen, başta ufkumuzu açan bize yol gösteren Cumhurbaşkanımıza, Ulaştırma Bakanlığı döneminden bu yana Kastamonu için çok önemli projeleri bizzat yöneten yönlendiren teşvik eden Başbakanımız Binali Yıldırım’a, birlikte çalıştığımız Valilerimiz, Milletvekillerimiz, Siyasetçilerimiz, İGM üyelerimiz, muhtarlarımıza şahsım ve kurumum adına teşekkür ediyorum.

Genel Sekreter T.Zafer Karahasan’ın değerlendirmesinden sonra kesilen pasta ve iyi dileklerle toplantı sona erdi.