“Kastamonu’ya kim ihanet etti?”

CHP Merkez İlçe kongresinde konuşan partinin eski milletvekili ve il başkan adayı Hasan Baltacı, iktidarı ve belediyeyi sert ifadelerle eleştirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezi’yi görevden almasına İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının akıbetini sorarak tepki gösteren Hasan Baltacı, Kastamonu Belediyesi’ni ise “şehirde kat üstüne kat, inşaat üstüne inşaat yapmakla” suçladı.

CHP Merkez İlçe kongresinde konuşan partinin eski milletvekili ve il başkan adayı Hasan Baltacı, Kastamonu Belediyesi başta olmak üzere hükümetin uygulamalarını sert bir dille eleştirdi.

İçişleri Bakanlığı’nın İstanbul Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezi’yi görevden almasına İstanbul ve Ankara büyükşehir belediye başkanlarının akıbetini sorarak tepki gösteren Hasan Baltacı, Kastamonu Belediyesi’ni ise şehirde kat üstüne kat, inşaat üstüne inşaat yapmakla suçladı.

CHP’nin Kastamonu’da Mustafa Kasım’ı, Faruk Nuhoğlu’nu belediye başkanı yaptığını ve yine belediye başkanları çıkarabileceğini belirten Hasan Baltacı, genel kuruldaki konuşmasında şunları söyledi:

“Birkaç gün önce Ataşehir Belediye başkanımız İçişleri Bakanlığı tarafından görevden alındı. İsnat edilen suçlara bakıyoruz imar konuları gerekçe gösteriliyor. Bu gelişmeden hemen sonra 6 belediye başkanımız hakkında soruşturma başlatıldı. Bizim veremeyeceğimiz hesap yoktur. Alnımız ak, başımız diktir. Bunu herkes böyle bilmelidir. 16 Nisan referandumunun sonuçlarını yaşıyoruz. Bu referandumla kabul edilen bir anayasanın ip uçlarını yaşıyoruz. Eğer bu ülkede Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı gibi birilerine hesap sormak isterseniz bu iktidar dalınıza binecektir. Birilerine hesap sormak istiyorsanız bu iktidar sizi susturmak için elinden geleni yapacaktır. Onlar 16 Nisan referandumunda güçlü bir liderimiz olsun istediler, Türkiye çağ atlasın dediler. İşte güçlü liderin yapacağı uygulama budur. Biz ısrarla 16 Nisan’dan önce ve sonra bu ülkenin güçlü lidere değil, güçlü bir demokrasiye ihtiyacı var dedik.

Bizim belediye başkanımız hakkında soruşturma ve inceleme başlatıyorsun, görevden alıyorsun. Peki İstanbul’a ihanet edenlere ne oldu? Ankara’yı parsel parsel satanlara ne oldu? Kastamonu’ya kim ihanet etti? Bunu araştırdınız mı? Bir milletvekilimizin dediği gibi Battal İlgezdi hakkındaki suçlamalarla ilgili Türkiye’deki tüm belediyeleri inceleyelim, hadi hodri meydan. Bizim veremeyeceğimiz hesabımız yoktur. Kastamonu’ya belediyecilik açısından ne yaptılar? Kat üstüne kat yaptılar, inşaat üstüne inşaat yaptılar. Kastamonu’yu koca bir şantiyeye çevirdiler. Bu mu belediyecilik? Bunların anladığı belediyecilik bu. Bunların anladığı belediyecilik bizim memleket diye bastığımız topraklara onlar kupon arazi diyorlar. Onlar kupon arazi peşinde koşuyorlar. Bütün belediyecilikten anladıkları budur.

Umutsuz olmaya gerek yok. Bu topraklar Mustafa Kasım’ı çıkartı. Bu topraklar Fruk Nuhoğlu’nu çıkarttı. Bu topraklar 2019’da kimi çıkartacak hep birlikte göreceğiz. Bizim önümüzdeki çıkış yolu yerel seçimlerdir. Neden? Çünkü 16 Nisan Referandumuyla seçmenin iradesi yaralanmıştır. Vicdanı yaralanmıştır. “Evet” verende memnun değildir, “Hayır” verende memnun değildir. Kendi belediyelerine yaptıkları operasyonlar bunu gösteriyor. 16 Nisan Referandumuyla seçmenin sandığa olan inancı azalmıştır. Bu inancı tekrar tesis edebilmekistiyorsak demokratik bir yol açmak istiyorsak hepimiz üzerimize düşen görevi yapmak zorundayız. Yapabiliriz, başarabiliriz. Yeterki inanalım, yeterki yönetmeye hazır olalım. Yapabiliriz, başarabiliriz. Toplumlar çözemeyecekleri sorunu önlerine koymaz. Bu sorun elbette çözülecek. Bu kayık o kıyıya varacak, bu karanlık yırtılıp atılacak, bu ülke aydınlığa çıkacaktır.”