“Sorunu çözdük, hedef yeni sezon”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan, düzenlediği basın toplantısında  Ilgaz Yurduntepe projesi, Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi ve gündemdeki Kudüs kriziyle ilgili bilgi ve düşüncelerini paylaştı.

Karahasan, cumartesi günü Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nde düzenlediği basın toplantısında Yurduntapa projesiyle ilgili son gelişme ve sonrdasıyla ilgili düşünceleri şöyle dile getirdi:

“İl Özel İdaresi’nin son zamanlarda yapmış olduğu en önemli ve büyük yatırımlarından biri Ilgaz Yurduntepe Kayak Tesisleridir. Ancak istenmeyen sebeplerden dolayı hukuka intikal etmişti. Yaklaşık 2 yıldır hukukla mücadele ediyorduk. Tabiu bu konu kendi haline bırakılsaydı, bu süreç belki 2 yıl daha sürerdi. Bu hem yatırım açısından hem de Kastamonu açısından büyük bir handikap. Bunun için hukuksal süreci en kısa sürede bitirip, kalan işleri tamamlayarak, yatırıma açma zorunluluğumuz vardı. Bu bağlamda biz de 2 yıldır hukukta çözüm arayışı içerisindeydik. Nihayet bunu hafta içerisinde çözdük. Firmanın avukatları ile birlikte bir sulh ve mutabakat sözleşmesi imzaladık. Önümüz açıldı. 2018 yılında İl Özel İdaresi’nin en önemli işi olarak Yurduntepe’yi tamamlayıp, 2018-2019 kış sezonuna hazırlayıp, açmak hedefimiz olacak. Bu bizim için çok önemli bir hedef. Bu Kastamonu için büyük bir hedef. Biz bu anlaşmadan sonra firmayla karşılıklı olarak davalarımızı geri çektik. Firmanın ve bizim yapacağımız işler bir protokol çerçevesinde belirlendi ve imzalandı. Hızlıca işlerimizi tamamlayıp, 2018-2019 kışına bu tesisi kazandıracağız.

ELEŞTİRİLERE CEVAP

“Kastamonu’da bazıları çıkıp; ‘Kastamonu’da yatırım çöplüğü oluştu, Kastamonu’da işler yavaş gidiyor, yatırımlar duraksıyor” diyorlar. Şundan emin olunuz ki, Kastamonu’ya hak ettiği yatırımları kavuşturmak için mücadele eden bir ekip var. Bir de bu işleri engellemeye çalışan bir ekip var. Biz sadece işlerle uğraşmıyoruz, bir de bu işlerin önündeki engelleri kaldırmakla uğraşıyoruz. Bunlar da işlerin zamanında yapılmamasına neden oluyor. Fakat geldiğimiz gün ile Yurduntepe önündeki engeller kalkmış olarak gözüküyor.”

Yurduntepe için 2018 yılında harcanacak miktar hakkında da bilgi veren Karahasan, şu bilgileri verdi:

“Müteahhidin 2 milyon lira civarında arta kalan işleri vardı. Bu işleri kendileri bitirecekler. 10 yıllık bakım sözleşmesi imzaladık. Onlar 10 yıl buranın bakımını yapacaklar. Biz de buranın işletilmesi için ihale yapacağız. Bunların dışında burada bir an önce bir günübirlik tesis, bir kafeterya, bir de yol var. Yol için çok yakında ihaleye çıkıyoruz. Biz de yaklaşık 25 milyon lira civarında bir yatırım yapacağız. Yaklaşık 27 milyon liralık bir yatırımla bu tesisi açmış olacağız.”
Teleferik hakkında da bilgi veren ve mekanik tesisin firma tarafından kontrol edilerek, çalışır halde teslim edileceğini söyleyen Karahasan, “Yolumuzda sıkıntılarımız var. Burasının standardının yükseltilmesi için çalışacağız. Bu yatırım yapılmadan önce Gençlik ve Spor Bakanlığı’na dağ incelettirildi. Dağın meteorolojik verileri incelendi ve bir rapor hazırlandı. Bakanlık uzmanlarının hazırladığı rapora göre, burası kayak için son derece uygun. Meteorolojik olarak burada kayak tesisi yapılması için bir engel yok” diye konuştu.
TÜRK DÜNYASI KÜLTÜR BAŞKENTİ

Kastamonu’nun 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesi hakkında da konuşan Karahasan, şöyle dedi:

“Bu, Kastamonu’nun tanıtımı açısından çok büyük bir açılım. 2018 yılından itibaren Kastamonu’da birçok etkinlik düzenlenecek. Bu noktada kurumlar kendi üzerlerine düşeni yapacak. Bu noktada biz Sayın Valimiz ile birkaç değerlendirme toplantısı yaptık. 2018 yılı içerisinde Kastamonu’nun tanıtımı için hem maddi hem de manevi anlamda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Kastamonu’yu bu sayede 2018 yılında tüm Türk Dünyası’na ve Dünya’ya tanıtmış olacağız. Birçok yabancı konuk gelecek. 2018 yılının sonunda Kastamonu daha çok tanınan ve turizm anlamında daha çok tercih edilen bir kent olacak. Her kurumun görevleri yapılacak toplantılarla belirlenecek. Hep birlikte yürümeliyiz. Fakat birileri kendi ikbali çerçevesinde bu işi şekillendirme kalkarsa, o zaman bu iş istenilen düzeyde olmaz.”

KUDÜS
Karahasan, ülke ve dünya gündemindeki Kudüs konusuyla ilgili düşüncelerini ise şöyle dile getirdi:

“Bu son derece yanlış. Bu Ortadoğu’da barışı sağlayacağım diyen insanların aslında Ortadoğu’ya koymuş olduğu bir dinamit. Kudüs, tüm Müslümanların ortak değeridir ve öyle kalacaktır. Bu yanlışlıktan dönüleceğini düşünüyorum. Çünkü bu barış getirmeyecektir. Bu sadece Müslümanlara yapılmış bir kötülük değil, Yahudilere ve bütün dinlere yapılmış bir kötülüktür. Bu bir insanlık suçudur.”

Cengiz MUHZİROĞLU