“Ilgaz’da hiçbir otel heyelan tehdidinde değil”

BAZI YAYIN ORGANLARINDA ILGAZ DAĞI MİLLİ PARKINDA BULUNAN TESİSLERİN VE PİSTİN HEYELAN DOLAYISIYLA KAPATILDIĞINA DAİR ÇIKAN HABERLERİN GERÇEĞİ YANSITMADIĞINI BELİRTİLDİ. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)
  • Valilik ve Türkiye Kayak Federasyonu, Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’ndeki tesisin heyelan tehlikesi nedeniyle can güvenliği açısından boşaltılması için resmi yazı bulunduğuyla ilgili haber üzerine açıklamada bulundu. 
  • Açıklamalarda “IlgazDağı oteller bölgesinde bulunan hiçbir otel heyelan tehdidi altında değildir” deniirken, Federasyon açıklamasında, söz konusu haberin sezon öncesi servis edilmesinin manidar olduğu vurgulandı.

  Ilgaz Dağı Kayak Merkezi’nde bulunan Kayak Federasyonu binasının heyelan tehdidi olkunda olduğu ve boşaltımasının istendiğiyle ilgili olarak ulusal basında ve internet sitelerinde çıkan haber üzerine hem Valilik, hem de Türkiye Kayak Federasyonu ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarla böyle bir tehlikenin söz konusu olmadığını duyurdu.

  VALİLİĞİN AÇIKLAMASI

  Kastamonu Valiliği konuyla ilgili olarak dün akşam saatlerinde şu açıklamayı yaptı:

  “Kastamonu Ilgaz Dağı Milli Park sınırları içerisinde bulunan ve 12.09.2008 tarihinde Spor Genel Müdürlüğümüz ve Türkiye Kayak Federasyonu arasında imzalanan protokol ile Türkiye Kayak Federasyonuna 10 yıllığına devri yapılan kayak merkezi hakkında 06.12.2017 tarihinde basında yer alan haberler üzerine yapılan gözlem sonucunda kayak pistinde yeni meydana gelen bir heyelan belirlenmemiştir. Ilgaz Dağı Oteller Bölgesinde bulunan hiçbir otel herhangi bir heyelan tehdidi altında değildir. Basında yer alan haberlerde bahsedilen tesisler konaklama tesisleri olmayıp, iyileştirme çalışmaları yapılan alanlar olup, bu hususlar Türkiye Kayak Federasyonunca yapılan açıklamada da detaylı olarak izah edilmiştir. Pistin kayak yapılmasına engel olacak ya da engel bir durum olduğuna yönelik Gençlik ve Spor Bakanlığından ulaşmış herhangi bir yazı bulunmamaktadır.

  Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

  FEDERASYON’UN AÇIKLAMASI

  Haberle ilgili olarak Federasyonu’ndan yapılan açıklama ise şöyle:

  Ilgaz Dağı oteller bölgesinde bulunan hiçbir otel herhangi bir heyelan tehdidi altında değildir. Konu sadece kayak pistlerimizin 2-3 yıldır süren iyileştirilmesi çalışmalarında federasyonumuzca tespit edilen toprak hareketlerinin engellenmesine (her dağda mevcuttur) yönelik Spor Genel Müdürlüğü’ne yapılan tedbirleri içeren talebin çarpıtılarak Ilgaz Dağı’nda heyelan varmışçasına gösterilmesi ve bunun sezon öncesi servis edilmesi manidardır. Dolayısıyla Türkiye Kayak Federasyonu‘nun daha iyi hizmet sunabilmek için yapmış olduğu iyileştirme taleplerinin farklı kişilerce çarptırılmasına hem kış turizmi hem de bölge ekonomisi açısından vereceği zarar göz önünde bulundurularak kamuoyuna bu açıklama yapılmıştır.”