Büyük hocadan BÜYÜK JEST

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, ”Yaşanabilir bir Dünya için el ele” konulu konferansa katılmak için geldiği Küre’ye bir kültür merkezi yapılması için 1 Milyon TL bağışta bulundu.

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural konferans öncesinde Belediye Başkanlığını ziyaret ederek Belediye Başkanı Kamil Aydınlı ile çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.

Ziyaret sonrası Halk Eğitim Merkezi’nde (HEM) düzenlenen konferansa da katılan Prof. Dr. Orhan Kural’a belediye başkanı tarafından çeşitli yöresel hediyeler verildi.

HEM’de Konferans

Halk Eğitim merkezindeki konferans öncesi açılış konuşması yapan Küre Belediye Başkanı Kamil Aydınlı şunları söyledi:

“Davetimizi kırmayarak ilçemize gelen İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr Orhan Kural’a ve konferansa katılanlara çok teşekkür ediyoruz. Bizleri kırmayarak buraya gelen Orhan hocamız aslında bir rekortmen. Çünkü Birleşmiş milletlere bağlı olup da gitmedik tek bir ülke bırakmadılar. Toplamda 5 bin konferans vererek Guinness Rekorlar kitabına girmeyi başarmış kıymetli bir hocamız. Kendileri aynı zamanda ilçemiz tarihi ile de yakından alakadar olmaktadır ve kendi vasiyeti üzerine ilçemize 1 milyon TL bağışlayarak kendi isminin de yer alacağı bir kültür merkezi yapılması için de girişimlere başladık.”

“Küre’yi ve Kürelileri çok seviyorum”

 Prof. Dr. Orhan Kural,”Yaşanabilir bir Dünya için el ele” konulu konferansında,“Küre’yi ve yaşayanlarını çok seviyorum, onun içinde sık sık Küre’ye geliyorum çok sıcakkanlı ve misafirperverler diyerek”başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yaşanabilir bir dünya bırakmak için ülke olarak tüm herkesin üzerine düşen görevleri tam yapması gerekir. Her alanda hal ve hareketlerimize, doğada yapacağımız düzenleme ve çalışmalara, illerde ve ilçelerde yapılacak yapılaşma ve diğerlerine çok önem vermeliyiz, ileriye dönük olarak zarar vermemek için çalışmalarımızı ve hizmetlerimizi yapmalıyız. Doğadaki canlılarımızı korumalı, onların yaşam alanlarına saldırıları da yapmamalıyız. Dünyada yaşayan her canlının ayrı bir faydası ve özelliği vardır, doğa ile oynadığımız zaman insanların yaşamları ile oynamış oluruz.

Dünyada her geçen gün kıtlıklar artmakta, üretim ise devamlı düşmekte, hazıra alışan bir toplum haline gelmekteyiz. İsraf ve fazla fuzuli tüketim de haramdır. Kötü ve az üretimler yaparken de tükenen bir ülke haline de geliyoruz. Tüketim günlerinde isaraf edilen ve fazladan harcanan parayla dünyadaki açları da doyurabiliriz. Türkiye’de çok sayıda ekmek çöpe gidiyor, israf ediliyor. Özel olarak düzenlenen günler insanları tüketime zorlayan tuzaklar. Bu günlerde bolluk içinde hazırlıklar yapılıyor ve yapılanların yarısından fazlası da çöpe gidiyor. Bu isrfaların önüne geçmeliyiz. Dünyada en çok ekmek üreten de biziz ama en çok çöpe atanda biziz. Artık israfı ve tüketimi dengelemeliyiz.Çevre bilincini herkese kazandırmalıyız.

Dünyada silah ticareti için bir yılda harcanan parayla okulsuz ve eğitimsiz bir yer ve kimse kalmaz. Geleceğimiz için okullara daha fazla önem vermeliyiz. Eğitimsiz bir toplum yok olmaya da mahkumdur. Sigara içme oranları da çok yüksek. İnsan vücudu için çok zararlı olan sigarayı içmemeli, sigara içenleri uyararak içmemelerini sağlamalıyız.

İnsanlar farkında olmadan dünyayı kirletiyorlar. Bunu Türkiye’de ve gittiği dış ülkelerde de görüyorum ve içim sızlıyor. Popüler kültür insanları da yozlaştırıyor. Doğal kaynakların bilinçsizce tüketilmesi de insan hayatını olumsuz etkiliyor. Gelecek nesillere sağlıklı daha yaşanılabilir yemyeşil bir dünya bırakmak için doğayı, ağaçları yeşillikleri korumalıyız. Bu konularda banane anlayışından vazgeçmeli, çevresini koruyan bireyler haline gelmeliyiz. Bugün burada bu toplantıyı huzur ve güven içinde yapıyorsak bunu Atatürk ve silah arkadaşları ile ülkemiz için mücadele edenlere borçluyuz. Onların kahramanlıklarını ve üklemiz için yaptıkları o zrlu mücadeleleri de hiç bir zaman unutmayacağız. Vefat eden bu büyüklerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Sizlerden yaşantımızın daha iyi olması, ülkemizin daha huzurlu ve güvenli olması için çok çalışmanızı ve yaşanabilir bir dünya içinde mücadele etmenizi istiyorum.”

Prof. Dr. Orhan Kural İlçe Milli Eğitim Müdürü Metin Yılmaz’a kendi kitaplarından oluşan bir arşiv ve Belediye Başkanımız Kamil Aydınlı’ya da Madenci Heykeli hediye etti.

Sohbet ortamında geçen konferans herkesi mutlu ederken sohbet ortamında geçen konferansta öğrenciler ile şakalaşması ve teker teker sahneye çıkartması konukları sevindirdi, gururlandırdı ve eğlendirdi.

CM