“Kaybedecek zaman yok”

Cumhuriyet Halk Partisi’nde il başkanlığı görevine seçilen Hasan Baltacı, kongre sonunda yaptığı konuşmada birlik mesajı verdi.
Üç listenin yarıştığı kongrede 183 partilinin yönetimlerde görev almak için aday olduğunu hatırlatan Hasan Baltacı, sandıktan da 183 yönetim kurulu üyesinin çıktığının bilinmesini istedi.
Muzaffer Bıyıklı’ya kongre sürecindeki eşit ve saygın tutumundan ötürü teşekkür ettiğini dile getiren Hasan Baltacı, “Bundan sonra kazanacak koca bir il, koca bir ülke vardır. Kongre süreci boyunca gösterdiği eşit, düzeyli ve saygı tutumu dolayısıyla Muaffer Bıyıklı’ya çok teşekkür ediyorum. Partimize verdiği hizmetlerden ötür kendisine şükranlarımı sunuyorum” dedi.
Partinin yeni il başkanı Hasan Baltacı’nın kongre sürecinde yaptığı konuşma da salondan büyük alkış aldı.
Delegelerin büyük desteğini alarak il başkanı seçilen Hasan Baltacı, kongre sürecinde elinde taşıdığı karanfile dikkat çekerek, “Benim için siyaset insanların gözlerine bakmak ve kalbindekilerini söylemekten ibarettir. Bu karanfili Türkiye’deki tüm taşeron işçilere, atanamayan öğretmenlere emeğiyle, onuruyla, alın teriyle yaşayan tüm işçilere, kadınlara, köylülere ve gençlere adıyorum. Karanfil erdem demektir, onur demektir. Siz bizim onurumuzsunuz, hayallerimizsiniz. Alın teriniz bize emanettir” diye konuştu.
Kongredeki yoğun katılıma da dikkat çeken Baltacı, “Bu salon şimdi bana diyor ki ‘Hasan kardeş, bıçak kemiğe dayandı, kaybedecek zaman yok. Kazanmak zorundayız.’ Ben de diyorum ki; kaybedecek zaman yok, başarabiliriz, yapabiliriz, sizlere inanıyorum. Bizim başarmak gibi bir zorunluluğumuz var” ifadelerini kullandı.
Hiçbir partilinin umutsuzlağa kapılmamasını, 2019’da yapılacak yerel seçimlerin çıkış yolu olduğunu söyleyen Hasan Baltacı, şöyle konuştu:
“Daha dün Beşiktaş Belediye Başkanımız görevden alındı. Öncesinde Ataşehir Belediye Başkanımız görevden alındı. Milletvekilimiz tutuklandı. 7 Haziran’dan bugüne tutuklanan, aydın, yazar, milletvekili sayısını bilmiyorum. Bunun nedeni çok basittir, ateş bacayı sarmıştır. 7 Haziran’da gördük. 16 Nisan’da gördük. Bu millet sandıktan demokrasiyi çıkarmıştır ama bir şekilde iktidar oldular. Bir şekilde iktidar olmayı becerdiler. 16 Nisan referandumunda sandıktan çıkan sonuç hiç kimseyi tatmin etmemiştir. Evet verenleri de tatmin etmemiştir, hayır verenleri de tatmin etmemiştir. Belediyelere yapılan operasyonları buradan değerlendirmek zorundayız. Türkiye’nin üzerinde ne kadar karanlık olursa olsun, ne kadar baskı olursa olsun, aslında hep bir çıkış yolu mutlaka var. Bence bu karanlık ormandan çıkış yolu, önümüzdeki ilk yerel seçimlerdir. Biz ilk yerel seçimler de iktidarın görevden aldığı CHP’li belediye başkanlarının hesaplarını, Kastamonu’da elde edeceğimiz Belediye Başkanları ile sorarsak kazanacağız. Yerel seçimler onun için önemlidir.” .
CHP’nin Kastamonu’da genel ve yerel seçimlerde aldığı oy oranlarına bakıldığında ikna edilmeyi beklenen 12 bin seçmeni olduğunu da belirten Hasan Baltacı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“16 Nisan referandumuyla seçmenin sandığa olan inancı kırılmış, zayıflamıştır. Yerel seçimlerde bizim sandığa sahip çıkmamız lazım. Biz bulunduğumuz her yerde sosyal demokrat belediyecilik anlayışını sağlamak zorundayız. Sandık güvenliğini sağlamak ve seçmenin sandığa güvenini yeniden tesis edebilmek için 2019 seçimleri hayati önem taşıyor. Kongreleri CHP’nin bir iktidar sorunu olarak ele alırsak ancak başarılı olabiliriz. Gerek benim gerekse bu salondaki herkesin görevi CHP’nin iktidarına maksimum katkıyı sağlamaktır. Biz her yerde görev yaparız. 2011 milletvekili adaylığı sürecinden bugüne partimin verdiği her türlü görevi başımın üstünde taşımışımdır. Ben verilen her türlü göreve hazırım. Çünkü bizim önceliğimiz CHP’nin iktidarını sağlamaktır. AKP 2019’da demokrasinin son kırıntılarını da yok edelim önümüze bakalım istiyor. Ama 2019 yeni bir başlangıç olabilir, yeter ki hazır olalım, inanalım. Eğer inanırsak, 2019 bizimdir. Daha cesur, daha atak bir il yönetimiyle yapamayacağız hiç bir şey yok. Önce üyelerimizden başlayacağız. Üyelerimizi ayağımıza çağırmak yerine onların ayağına gideceğiz. Mahalle toplantıları yapacağız. Önce üyelerimizi iktidar olmaya ikna edeceğiz. Bütün üyelerimize su kadar berrak, gerçekçi bir hedef sunmamız lazım. Herkesi bu hedefin etrafında toplamalıyız. Bunu nerden tespit ediyoruz; genel seçimlerle, yerel seçimler arasınaki aldığımız oy farkından tespit ediyoruz. Kastamonu merkezde 7 Haziran’da 17 bin, 1 Kasım’da 15 bin ama yerel seçimde 4 bin oy aldık. 12 bin seçmenimiz ikna edilmeyi bekliyor. Bunu yapabilmemiz için genel merkezimizin sandık bazlı seçmen çalışmasını bir an önce hayata geçirmeye çalışacağız”
Kastamonu’yu AK Parti iktidarından kurtarmak için elinden geleni yapacağının bilinmesini isteyen Hasan Baltacı, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İlçe başkanlarıyla toplantıları bütün ilçelerde yapmaya özen göstereceğiz. Bu partiye hizmet etmiş büyüklerimizden bir danışma kurulu oluşturacağız. Partiyi yaralayacak hiçbir polemiğin içinde olmayacağız. Görev bize verildiğinde Kastamonu şunu bilecek; CHP sorunun değil, çözümün partisi olacak. Şunu iddiayla söylüyorum ki bugün sandıktan ne çıkarsa 2019’da da o çıkacak. Ben arkadaşlarımla birlikte partimi yönetmeye, şehrimi yönetmeye, ülkemi yönetmeye hazırım. Sizler de hazır olun. Önümüzdeki dönem fırtınalı bir dönem olacak. Ama ben bu geminin kaptanı olursam bu gemiyi, bu kayığı kıyıya ulaştıracağım. Benim tek projem var; Bu halkı, bu şehri, Anadolu’yu AKP’nin iktidarından kurtarmak için elimden ne geliyorsa yapacağım.”