Tam kadro icraat raporu

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Kastamonu Milletvekilleri Hakkı Köylü, Metin Çelik Murat Demir ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş birlikte düzenledikleri basın toplantısında sürmekte olan ve yapılacak çalışmalarla ilgili açıklamalarda bulundular.

Liman, Tıp Fakültesi ve Özel Uğurlu Hastanesi ile ilgili yeni gelişmelerin dile getirildiği basın toplantısında, Hakkı Köylü, perşembe günü Cumhurbaşkanı’yla bir araya geleceklerini belirtti ve “Rapor halinde ve yazılı olarak isteklerimizi bildireceğiz” dedi.

Demir ve Köylü, Milli İrade Platformu’nun Kastamonu sorunları ve istekleriyle ilgili beyan ve çalışmalarına eleştiride bulunurlarken Çelik ise sivil toplum görüşlerine açık olduklarını, ancak bunun istişare edilip bilgilendikten sonra bunun yapılmasının doğru olacağını söyledi.

 

DOĞAN ÜNLÜ:

“Şehrin tüm dinamikleriyle

çalışmalar yapacağız”

 AK Parti’nin yeni İl başkanı Doğan Ünlü, ortak basın toplantısında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yeni bir yönetim oluşturduk. Bizi zorlu bir süreç bekliyor. İnşallah bu yeni yönetimimizle çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayacağız. İki tane büyük seçimimiz var, hatta buna üç tane diyebiliriz. Seçimlere hazırlanacak, bu seçimlere yön verecek teşkilatlarımızla, milletvekillerimizle, teşkilat mensuplarımızla zorlu bir sürece giriyoruz. Bu zorlu süreç için de şimdiden hazırlıklara başladık. Dün yine İl Genel Meclisi üyelerimizin tamamı ve milletvekillerimizle bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantının ana gündemi 2018 yılında yapılması gereken Özel İdare ve Köylere Hizmet Götürme Birliklerinin yapacağı merkez ilçe ve diğer ilçelerimizdeki projeler, onların programlanması, görülen aksaklıkların giderilmesi ve aynı zamanda bütçemizi ne şekilde artırabiliriz, nasıl kaynak sağlayabiliriz, daha fazla nasıl hizmet yapabiliriz noktasındaki ana gündem maddelerini görüştük. Onları hızlıca önümüzdeki süreçte kararlarını alıp çalışmalara sahda da başlayacağız. Bu çalışmalar bizim içinde önemli, taşrada çalışmamız gereken, dokunmamız gereken noktalar var, seçim öncesinde bir an önce oralara hizmet getirme noktasında hep el birliğiyle hem Milletvekilllerimiz, hem İl Genel Meclisimiz, hem teşkilatlarımızla birlikte çalışmalara başladık.

Bunun dışında yeni girdiğimiz süreçte biz il başkanlığı olarak şunu istiyoruz: Hem milletvekillerimiz, hem şehrimizin tüm dinamikleri, hem sivil toplum örgütleri ve hem de diğer unsurlarla şehrimizde yapılması gereken işleri noktasında el birliği içersinde bu sorunları bir an önce gidermek, şehrimize yapılması gereken hizmetleri de elde edebilmek noktasında birlik ve beraberliğimiz de korumak istiyoruz. Bununla ilgili de hem milletvekillerimizle, hem ilçe başkanlarımızla, hem İGM üyelerimizle, hem de belediye başkanlarımızla da toplantılarımız olacak. Önümüzdeki günlerde yine teşkilatlarımıza ziyaretlerimiz olacak. Teşkilat ziyaretlerimiz birbirimizin bütünleşmesi anlamında, hem de yeni süreçte seçimle ilgili çalışmaların başlaması anlamında da bir fırsat olacak. Artık sahalarda olacağız, çok çalışacağız. Seçimle ilgili atmosfer de ısınıyor. Cumhurbaşkanımızda yeni seçimler için büyük yük yükledi, Türkiye’nin geleceği için bu yapılacak olan iki seçim çok önemli. İlk hedefimiz 2023 ardından da 2053 ve 2071 hedeflerimize ulaşmak var. Ülkemiz için bu hedefler de çok önemli.2023 hedefimiz içinde 2019 seçimlerinde başarılı olmamız lazım, bunun için de milletvekillerimizle, teşkilatlarımızla, şehrimizin tüm dinamikleriyle çalışmalar yapacağız. Biz ilimizdeki hiç bir unsuru dışlamadan, ortak paydada buluşarak çalışmalarımıza devam etmek istiyoruz.

İlimiz için büyük önem arzeden Tıp Fakültesi de uzun yıllardan beri bekleyen, hukuki ve bürokratik engellerinden dolayı bugüne kadar çözülememiş bir pozisyonu var. Hemşehrilerimiz de Tıp fakültesi’nin bir an önce açılmasını ve bitirilmesini bekliyor. Bunu da milletvekillerimizle birlikte bir an önce çözmek istiyoruz.”

 

TAHSİN BABAŞ

“iyi bir ivme yakaladık;

birbirimizden güç alıyoruz”

 Belediye Başkanı Tahsin Babaş, basın toplantısında çalışmalar hakkında detaylı açıklamalarda bulunurken şu bilgileri paylaştı:

“Kastamonu’da iktidar partisi AK Parti olarak üç milletvekilimiz, il başkanımız ve belediye başkanı olarak ben yürütmede olan bu kurumlar olarak birlik ve beraberlik içersinde hizmetlerimize devam ediyoruz. Burada herşey istişare halinde gidiyor. İstişaresiz de hiç birşey yapılmıyor. İstişare içinde projeler yürütülüyor. Özde de birilik ve beraberlik içersinde bütün bu işler, çalışma ve hizmetler yürütülüyor. Hepimiz birbirimizden güç alıyoruz, bu güç olduğu zaman, bu da devletin üst kademesine kadar da yansıyor, buradan da deklare ediliyor. Kastamonu’da iyi bir ivme yakalanmştır, Kastamonu için ne yapılması gerekiyorsa hepsini de yapıyoruz, ben şunu da defaaten soruyorum, Kastamonu’da ne yapamıyoruz, hiç kimse bu konuda birşey söylemedi, herşeyi hayal gücümüzü de zorlayarak yapmaya da büyük gayret gösteriyoruz, bunu herkes de görüyor, hiç boş durmuyoruz, devamlı çalışıyoruz.

Mukkaddes davamız yolunda kutlu yürüyüşümüzün büyük bir birliktelikle devam ettiği bugünlerde Kastamonumuza da devasa yatırımları yaparak hizmete sunduk.15 yıl içerisinde ilimize yapılan 15 milyar TL üzerindeki yatırım ve bugün devam eden bir çok çalışmayla da hizmet yolunda ilimizin daha da çok kalkınması için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Kastamonu Belediyesi olarak geride bıraktığımız üç yılda toplamda 900’ün üzerinde projeye imza atmaktan ve 150 Milyon TL’lik bir yatırımı ilimize kazandırmaktan ötürü büyük mutluluk duyuyoruz. Bu süreçte Kırık Barajı’ndan, Havalimanı’na, 15 Temmuz İstiklal Tüneli’nde 520 yataklı Kastamonu Devlet Hastanesi’ne ve bugün de Cumhuriyet tarihinin tek kalemde gerçekleşen en büyük yatırımı olan İnebolu Yolu’na varıncaya kadar AK kadroların ilimizi nereden alıp nerelere taşıdığı ortadadır. Kastamonumuza yakalanan büyük birliktelikle ciddi bir ivme yakalanmıştır. Türk Dünyası’na Kültür Başkentliği yapacağımız 2018 yılı içerisinde Cenab-ı Hakk’ın izni, hükümetimizin desteği ve aziz hemşehrilerimizin vakur duruşuyla daha büyük yatırımlar kazandıracağımızdan eminim. Bizlerin derdi de, davası da, sevdası da Kastamonu’dur. Öyle ki kısa bir sürede spordan, kültüre, modern şehircilik projelerinden devasa yatırımlara kadar her bir yatırımı birlik ve beraberliğimiz ile elde ettik. Bundan sonra da Kastamonumuz için bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız ve bıkmadan usanmadan yorulmadan çalışacağız.”

Uğurlu Hastanesi

Sadece ilimizde bir iki problem var, o da kişilerden kaynaklanan problemler, bir tanesi sürekli gündeme gelen Uğurlu Hastanesi, bunun için de milletvekillerimiz olsun, teşkilatımız olsun ve ben çok ciddi çaba gösteriyoruz.Bundan hiç kimsenin de kuşkusu olmasın. Ama aşılması gereken birçok problem var. En üst kademeden bu iş söylense de belli bir prosedürlerin ve belli bir programın aşılması lazım. Bu sefer Cumhurbaşkanımız ilimize geldiğinde biz söylemeden kendisi bize otobüsle gezerken söyledi ve ‘Uğurlu Hastanesi’nin durumu ne olacak.’ dedi ve kendisi de bizden durumu çok iyi biliyor, ‘Uğurlu Hastanesi için ben bir çaba göstereceğim’ dedi. Biz de bu sorunun himayelerinde çözülebileceğini kendisine söyledik. Bunu biz hatırlatarak bu süreci de biz takip edeceğiz.

“Kurtulmuş iki hafta sonra ilimize gelecek”

“Valimiz ve Milletvekillerimizle beraber olduğumuzda Kültür ve Turizm Bakanımızla da konuştuk.Bakanımız önümüzdeki hafta değil de ondan sonraki hafta İnşallah kastamonu’ya geleceklerini söylediler. Buradan da Kastamonu 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti startını da verecekler.”

Spor Salonu

“Cumhurbaşkanımızın daha önce bize verdiği talimat da spor salonuydu. Spor salonu ile ilgili çalışmalarımız bitti. Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Defterdarlık Milli Emlak Müdürlüğü tarafından Şerife Bacı Hastanesi’nin olduğu yer onaylandı, bitti ve Ankara’ya gönderildi. Zaten Gençlik ve Spor Bakanlığı’nda bu programa alınmıştı. Yaklaşık bir milyon liraya yakın da parası var. İnşaallah çok kısa zamanda ihalesi yapılıp 2018 yılında bu işin sonuçlandırılması ve hemen yapımına başlanması ve 2019 yılında da yapımı tamamlanarak hizmete girmesi bekleniyor. İlimize çok mükemmel bir spor salonunu da bu şekilde kazandırmış olacağız.

12 bin kişilik Stadyum ve MİEM

“Şu andaki stadyumun mevcut yerine tribünleri 11,12 bin kişiye çıkartacak şekilde çalışmalarımız sürüyor. İnşaallah önümüzdeki hafta Gençlik ve Spor Bakanımızla da görüşme yapacağız. Mahalli İdareler Eğitim Merkezini (MİEM) olimpiyat hazırlık merkezi olması yönünde çok ciddi projeleri sayın bakanımız ilk bakan olduğunda kendisine getirdik ve çok hoşuna gittiğini söyledi, biz bakanımızı buraya davet edeceğiz, bakanımızın burasını yakından görmesi lazım,MİEM’de çok önemli ve en ciddi aldığımız projelerimiz arasında. Kastamonu’ya da büyük bir ivme katacak bir proje. Yüksek mailyetli bir proje ama İnşallah bunu da başaracağız.

Özel Harekat Eğitim Merkezi

“Polis Akademisinin Kadı Dağı’nda yapacağı Polis Okulu ile ilgili çalışmalarda sürüyor. Özel Harekat Eğitim Merkezi içinde çok emek veriliyor. Milletvekillerimiz bunun içinde ciddi manada emek verdiler. 230-240 bin metrekare alanda yapılacak olan Özel Harekat Eğitim Merkezi de ilimizi her bakımdan geliştirmeye yardımcı olacak ve çok fazla bir sirkilasyonu sağlayacak iyi projelerden de birisi olacak diye düşünüyorum. Kastamonu’da çok önemli projeler yapıyoruz, bu projeler basite alınacak projeler de değil. Ekip halinde hiç el atılmayan projeleri hayata geçirmeye çalışıyoruz.

Yeni Sanayi ve eski sanayinin durumu

“Şehrimiz içinde iki küçük sanayi sitemiz var. Bunları şimdi şehir dışına çıkarıyoruz, bu konuda çok ciddi çalışmalar yaptık.Şu anda taşlık bölgesindeki araziyi 5,5 liradan satın alıyoruz, komisyon kararı çıktı, askıda 15 gün sonra bu da kesinleşecek. Mart, Nisan ayında da yeni sanayinin yapımı için ilk kazmayı vurmuş olacağız. Bu proje içinde çok uğraş verdik ve ciddi çalışmalar yaptık. Oradaki arazinin bir yıla yakını askı süresiydi. Proje tamam, yer tamam, şimdi kısa zamanda müracatımızı yapıp oradaki projemize başlayacağız.

Eski Sanayimiz için de ben hep şunu söyledim: orada vatandaşlarla oturup ne istiyorlarsa onu yaparız dedim. Seçimden önce de bunu söyledim şimdi de bunu söylüyorum.Orada vatandaşın hakkı ve hukuku var. Orada ne istiyorlarsa konut alanı, ticari alanı mevzuatlar ölçüsünde onu yapacağım. Orada onların hakkı var, onların hakkı kadar belediyenin de hakkı var. Oranın yüzde 50’ye yakını da belediyenin. Orada bunları ortaya koyacağız, belediye kendine düşeni ne yaparsa onu yapar. Vatandaşlarda ne talep ediyorsa onu vereceğiz. Belediye artık orada rekreasyon alanımı yapar, fuar alanı mı yapar onu oraya yapar. Ama orada mevcut mülk sahipleri ne istiyorsa onu yapacağız. Bu konularda da kimse gereksiz boş laf konuşmasın. Çok ciddi ivme kazandık, herkes işinin peşinde olsun, biz vatandaşa 700’ün üzerinde kişiye de tapu vereceğiz, tapu sahibi olacaklar. Herkes tapusunun peşinde olsunlar, artık bu işin peşinde olsunlar. Artık dedikoduya, şaibeye de izin vermesinler, çünkü artık onların o iş, her yaptıkları kendi tapularına zarar verir. Çok güzel de bir kooperatif kuruldu, onunda peşinde durarak güzel bir şekilde bu sanayi sitelerini şehir dışına taşıyalım.

“Sporda ilimizi dünya tanıdı”

“Sporda da ilimiz belli bir yerlere geldi. Kastamonuspor olsun, hentbol takımımız olsun belirli bir yerlere geldi, hentbolle ilimiz dünyada da tanınmış oldu. Biz sporun her dalında elimizi taşın altına sokuyoruz. Tüm spor dallarını destekliyoruz ve en iyi konuma gelmesi içinde çalışıyoruz. Biz büyük mücadele verirken, biz elimizi taşın altına sokarken herkes de bize tam destek ve katkı vermeli. Bizler şahsımız için birşey yapmıyoruz. Ben hiç bir zaman siyasi rant için bu sporu desteklemedim. Siyasi rant için değil hep Kastamonu sevdası için bu mücadelemizi sürdürüyoruz. İlimiz için 30 yıldır ve hala da hizmet vermeye devam ediyorum. Bu günlere şunu bunu yapıp, şahşahalı şeylerden de bu mertebelere gelmedim. Onun için biz ilimiz için mücadele ederken, en iyi hizmetleri yapmaya çalışırken herkes de üzerine düşeni yapmalı. Tüm herkes de söylemlerine dikkat etmeli. Bilmeden öğrenmeden yapılan söylemler hem bizlere hem de ilimize zarar veriyor.

“Kentsel dönüşüm

İmar plan çalışmalarıyla da Kastamonu’ya büyük bir ivme kattık. Burada da bazı vatandaşların kendi anlaşmalarından doğan sorunlar nedeniyle bazı olumsuzluklar yaşadıkları durumlar olmuş olabilir. Buna dikkat etmeleri gerekiyor, ama biz ne yaptığımızı iyi biliyor ve ona göre de kenti dizayn ediyoruz. Kuzeykentte çok güzel bir kentsel dönüşümü başlattık. Orada da vatandaşımızı düşünüyoruz, orada da kimsenin yapamayacağı işin altına girmesine de izin vermeyiz veya bu şekildeki kentsel dönüşüme de ön ayak olmayız. Teminat almadan kimsenin bu büyük çaplı projelere girmesi taraftarı Kastamonu Belediyesi olarak değilim. Bu konuda da kentsel dönüşüme girecek olan bina sahipleriylede görüşmeler yaparak uyarıyoruz.

Yine Doğu Çevre Yolu’nun kuzeyine doğru yani Tosya Yolu civarı ciddi bir şekilde imarlaşmaya devam ediyor. Onun yanında Güneykent dediğimiz havaalanı civarında yaklaşık şu anda 500 hektarlık bölümde imar çalışması yapılıyor. Burada yüksek katlı binalara kesinlikle izin vermeyeceğiz. En fazla beş veya altı kat civarında sınırlama yapacağız. Yine kentsel dönüşümde yapılacak binalarda da 15 katta sınırlama getiriyoruz. 1 Ocak 2018’den itibaren yapılacak projelere bundan sonra 15 kat üzerine izin vermeyeceğiz.

Nasrullah Meydanı

“Nasrullah Meydanı projesinde daha yarı çalışması tamamlandı. Meydan ile Kasaplar Hali arasındaki o demirleri kaldıracağız, oraya merdiven yapacağız. O bölgeyi de trafiğe kapatıyoruz, burasını da tek kotta dümdüz bir şekilde meydana katmış olacağız, aynı şekilde Ticaret ve Sanayi Odası’nın arkasındaki binaları da aldık orasını da yıkarak tek kotta dümdüz aynı malzeme ile meydana katacağız. Yine Nasrullah Meydanı’ndan Vakıfbanka kadar olan Münire Medresesi ön tarafını o aradaki Hanımelleri Çarşısı’na giren yolun Nasrullah tarafından kapatarak burasını da yayalaştıracağız. Bu kısımlar tamamen yayalaşmış olacak. Bu alanları tek kotta tertemiz bir meydan haline getireceğiz.

Süt kavşağına battı çıktı yapılacak

“Trafiğin yoğun olduğu Süt Kavşağına battı çıktı yaparak trafiği bu bölgede rahatlatacağız. Bunun da projesi tamamlandı. İl merkezimizdeki yollarımız dar, bunun içinde trafik yoğunlaşıyor, araç sahipleri araçlarını otoparklara çekmeli, şu anda Belediye Otoparkı, Turhan Topçuoğlu Şehir Parkı hizmet veriyor, buradaki otoparklarımız dolmuyor, Belediye otoparkının alt katları boş. Vatandaşlarımızda park konusunda biraz daha duyarlı olmalı. Araçlarını otoparklara çekerek trafiği de rahatlatmalı. Site İşhanının altına da otopark yapılacak, buraya yapılacak otopark da o bölgede bulunan araçlara hizmet verecek ve bu bölgede de park sıkıntısı ortadan kalkacak.

 

“İzmir seferi konulması için görüşme yapacağız”

Valimiz ve birlikte Türk Havayolları Genel Müdürü ile Türk Havayolları ile Pegasus’un Kastamonu İstanbul seferlerinin düzenli yapılması, seferlerin azaltılmaması konusunda görüşme yaptık. Şu anda istanbul’da uçak yolcu sayısında iyi de bir trend yaşadık. Bu konuda Türk Havayolları ve Pegasus ile ciddi görüşmeler yaptık. Bundan sonra yapacağımız görüşmede de öncelikli olarak Kastamonu İzmir ve ondan sonra da Kastamonu Antalya seferlerinin de konulmasını isteyeceğiz. Çünkü bölge olarak havaalanımız hizmet veriyor. Çevre illerimize de havaalanımız hizmet veriyor.

MURAT DEMİR:

“İnebolu Limanı’na özel bir tünel

yapılacak proje hazırlanıyor”

Milletvekili Murat Demir, basın toplantısındaki açıklamalarına iktidar dönemlerinde Kastamonu’nun cumhuriyet tarihinin en büyük yatırımlarını aldığına işaret ederek başladı ve önemli projelerle ilgili son gelişmeler hakkında da bilgi vererek şunları söyledi:

“Kastamonu tarihinin en büyük yatırımlarını AK Parti iktidarı döneminde aldı. İnebolu yolu, muhteşem bir proje, 1,8 milyar lira. Cumhuriyet tarihinin tek seferde yapılmış en büyük tek ihalesi. Çok ciddi bir rakam. Aynı zamanda Karayolları 15’inci Bölge Müdürlüğü’nün 2023’e kadar planlanan projelerinden toplam bedeli 14,5 milyar lira. Peki Kastamonu bunun içinden ne pay alıyor? 11 milyarını sadece Kastamonu pay alıyor.

İnebolu Limanı

“İnebolu Limanı için yüklenici firmayla önümüzdeki 1-2 ay içerisinde bir olumsuzluk yaşamadığımız takdirde sözleşme imzalayacağız. Limana özel bir çalışma yapılmış. Yol, Karadeniz Sahil Yolu’na bağlandığı noktada bitiyor, ama oradan şehrin altından İnebolu Limanı’na özel bir tünel yapılıyor. O tünel şehre zarar vermeden çok işlevsel bir şekilde çalışmayı sağlayacak. Böyle bir şeyin şu anda projesi yapılıyor. Yani İnebolu Limanı ciddi düşünülüyor. İnşallah hukuki problemleri bir kenara atılıp, önümüzdeki 1-2 ay içerisinde tekrar firmayla sözleşme imzalanacak ve yapılacak. Yukarıdan da talimat var ‘Bu limanı büyük yapacaksınız, büyük tutacaksınız’ diye.

Sivil topluma eleştiri

Konuşmasında Milli İrade Platformunu eleştiren Demir şöyle devam etti:

“Son zamanlarda Kastamonu’da siyasetle alakası olmayan kişilerin basına demeç vererek Kastamonu’nun sorunlarına çözüm üretmeye çalıştıklarını görüyoruz. ‘Kastamonu’yla ilgili talepleri ilettik, ileteceğiz’ şeklinde açıklamalar yapıyorlar. Radyolarda yorumlara giriyorlar. Bu hiç doğru bir şey değil. Kastamonu’nun dertleriyle, problemleriyle ilgilenen başta belediye başkanı, milletvekilleri, il başkanı var. Bizler varken sivil toplum örgütlerinin bir araya gelip de beyanat vermesi milletvekillerini bir anda devre dışı bırakıyor. Yani amaç ve bunun ne olduğunu tam anlayamadım. Neye istinaden, sıfat ne? Doğruları ne kadar biliyorsun? Bu yapılan yorumlar çok yanlış. Kastamonu yanlış yöne doğru sevk ediliyor. Halbuki Kastamonu’da canla başla çalışan bir belediye başkanı var. Milletvekilleri belki Kastamonu’nun tarihinde olmadığı kadar Kastamonu ile birlik, beraberlik içerisinde yukarıya her derdimizi iletiyoruz. Biz her şeyi yapıyoruz.

Otomobil fabrikası

Milli İrade Platformu üyelerinin yerli otomobil fabrikasının İlimize kurulması yönünde talepleri hakkında da konuşan Milletvekili Demir şöyle dedi:

“Otomobil fabrikası ile alakalı hiçbir bilgi sahibi değilsiniz. Çıkıyorsunuz ‘gelecek, yapılacak’ diyorsunuz. Biz otomobil fabrikasını Kastamonu’ya istiyoruz, bunu sonuna kadar isteyeceğiz. Dosyalarımız hazır, istemekten Hiç geri durmayacağız. Ama birilerinin çıkıp, bilip bilmeden konuşmasının bir anlamı yok. Bakıyorum, arka hopluyor, ‘otomobil fabrikası buraya çok yakışır, şu olur bu olur’ gibi konuşuyor. Bakın arkadaşlar, bu ciddiyetine insanların kafasına farklı bir algıyla sokulmasına biz milletvekilleri olarak müsaade etmeyeceğiz. Bizim ağzımızdan çıkan bu yapacaklarımızın dışındaki her şey yalan, bunu açık açık söyleyeyim,”

Demiryolu

Milli İrade Platformu Dönem Sözcüsü Fatih Köse’nin geçtiğimiz günlerde konuk olduğu bir radyo programında ilimize demiryolu yapılması konusundaki sözlerini de eleştiren Demir, bununla ilgili de şöyle konuştu:

“Arkadaşın biri radyoya çıkmış saatlerce bunu konuşuyor. Siz kimsiniz, sıfatınız nedir? Ne hakla bunu konuşuyorsunuz. Kastamonu’ya tren yolunun gelebilmesi için öncelikle İnebolu Limanı’nın faal çalışması lazım. İnebolu Limanı ihracat limanına dönüp faal çalışmadığın sürece, kimse Kastamonu’ya tren yolu yapılmasını aklının ucundan geçirmesin. Olmayacak bir yere devlet yatırım yapar mı? Ama bakıyorum ki, arkadaşlar radyoda, basında, hiçbir sıfata sahip olmadan konuşuyorlar. Kastamonu’yu dizayn ediyorlar, yukarıdan aşağıya. Bunu ben çok abes karşılıyorum”

HAKKI KÖYLÜ

“Cumhurbaşkanı’na isteklerimizi

perşembe günü ileteceğiz”

TBMM Adalet Komisyonu Başkan Vekili ve Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mellitvekilleri ile bir araya geleceği perşembe günü Kastamonu’nun isteklerini kerdisine ileteceklerini açıkladı.

Köylü, şu açıklamalarda bulundu:

“İlimiz 2018 yılı Kültür Başkenti ilan edildi. Buna dair bir toplantı gerçekleştireceğiz. Toplantı sonunda İlimizin ihtiyaçlarının belirleyeceğiz. Cumhurbaşkanımızdan da ne talep edebiliriz onu da bu toplantıda belirleyeceğiz. Perşembe günü Cumhurbaşkanı’nın milletvekilleri ile buluşması var. Bu buluşmada Kastamonu milletvekilleri de var. Söyleyeceklerimizi orada Cumhurbaşkanına söyleyeceğiz. İsteklerimizi bildireceğiz. Rapor halinde ve yazılı olarak da isteklerimizi bildireceğiz.

İlimizde bilmeden, öğrnemden yapılan konuşma ve açıklamalar da bizleri üzüyor. İlimize da zarar veriyor. Ben zaten bunlara gülüp geçiyorum, ciddiyeti yok. Milli İrade platformunun en üst noktası Türkiye Büyük Millet Meclisi’dir. Ana temeli de Türkiye Cumhuriyeti içerisinde yaşayan millettir. Onun dışında ‘ben platform kurdum’ gibi şeyler tırıvırıdır. Milli irade demek iddialı bir şeydir, başka bir şeye benzemez. Yani milli irade dediğin zaman içerisinde meclis vardır, hükümet vardır, siyaset vardır, temelinde de halk vardır. Bunun dışında bir grubun çıkıp da ‘biz milli iradeyi temsil ediyoruz’ demesi ciddiye alınacak bir şey değildir”

METİN ÇELİK:

“Sanayi ve turizm anlamında

Çok ciddi hareket bekliyoruz”

Milletvekili Metin Çelik, AK Parti döneminde Kastamonu’ya çok ciddi miktarda yatırımlar yapıldığını ve bu yatırımların büyük çoğunluğunun da karayolu ulaşımı yönünde gerçekleştiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Burada sanayi anlamında, turizm anlamında çok ciddi bir hareket bekliyoruz. Bu olduğunda arkasından tren yolunu konuşmaya başlarız. En az 3 sene içinde Kırık yolunun bitmesini ve tamamlanmasını bekliyoruz. 4-5 yıl civarında İnebolu yolunun da bitirilerek tamamlanmasını bekliyoruz. Eş zamanlı olarak da liman bitecek inşallah. Bunlardan sonra da tren yolunu konuşmaya başlayabiliriz. Bunlar şu an taslak aşamasında olan işler. İnşallah önümüzdeki süreçte bunlar da konuşulacak hale gelecek.

Kastamonu’da deprem testinden geçemeyen okulların yıkılarak yerine yenisini yapmaya başladık.

Yanılmıyorsam 5 tane okul bitti, il merkezinde ve ilçelerde açılacak konuma geldi. Şu anda yarıyıldan sonra biten bu 5 okul dışında, 46 tane okul bir kısmı ihale edildi, bir kısmı ihale aşaması hazırlığında, bir kısmı proje aşamasında. Ama hepsi yatırım programında. Yaklaşık 200 milyon lira ödenekleri ayrılmış durumda. Bu yıl içerisinde hepsinin ihalesi yapılmış olur. Bu Kastamonu’daki etmek çok ciddi bir yatırım demektir. Ben bizim ülkemizdeki illerde böyle bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bu konuda hızlı hareket ettik. Bu okulların tamamını 2 yıl içerisinde hizmete açmış olacağız. Bu 200 milyon liranın bir kısmı Özel İdare’nin eğitim ve ayırmış olduğu kaynaktan, bir kısmı da bakanlıktan gönderilen ödenekten sağlanıyor.

Tıp Fakültesi

Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesinin ise 2017 içerisinde durum testleri yapılmıştı. Bu durum tespitlerine dayanarak binaların ikmal ihaleleri hazırlıklarını üniversitemiz son aşamaya getirdi. Morfoloji binaları ile ilgili kaynak şu anda konuldu. Kalkınma Bakanımızla bütçe görüşmeleri sırasında bu binaların ödenekleri ile ilgili ihale yapılabilmesi için, gereken desteğin sağlanması için görüştük. Kendisi de olumlu yaklaştı. İnşallah 2018 yılı içerisinde bu binaların ikmal ihaleleri yapılır. Kastamonu Üniversitesi’nde görünen belirli branşta hocalarımız var. Epey süredir Kastamonu Devlet Hastanesi’nde görev yapıyorlar, Valiliğimizin onayıyla. Onu bakanlık onayına çevirmek için de çalışacağız. Dolayısıyla binaları bir an önce bitirip Tıp Fakültesi’nin hizmete girmesi için var gücümüzle çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımıza ileteceğimiz konuların başında Tıp Fakültesi geliyor.

Sağlık yatırımları

Ağız ve Diş Sağlığı Hastanemizi Ocak ayı başında açtık. Ben gittim gerçekten güzel bir bina oldu. Bazı sıkıntılardan dolayı gecikmeli olsa da yılsonu itibariyle açılmış oldu. Günde yaklaşık 500 hastaya hizmet veriyor. Taşköprü, Araç devlet hastanelerimiz de bitmek üzere. İnebolu devlet hastanemiz yılsonunda inşallah hizmete girecek. Bunun dışında Cide’de, Çatalzeytin’de, Doğanyurt’ta hazırlıklarımız devam ediyor. Geriye kalan Küre Devlet Hastanemiz var, Abana, Bozkurt var. Bunların da yer tespiti gibi çalışmalarla uğraşıyoruz. Birkaç branşta doktor eksiğimiz var, bunu sağlık bakanımıza ettik inşallah karşılanacak.

“Sivil topluma açığız”

“Sivil toplum örgütlerinin düşüncelerine de açığız. Yani sivil toplum örgütlerinin söylediklerinden kendimize bir şeyler çıkarıyoruz. Bu noktada ben bu kadar sert konuşmak istemiyorum. Hangi sivil toplum kuruluşu olursa olsun elbette görüşlerini açıklamakta serbesttir. Ancak milletvekillerimiz ve teşkilatımızla istişare halinde ona göre bilgilendirme yapmaları sağlanabilir. ‘Bu konuda kimse açıklama yapmasın’ noktasında değilim. Kastamonu, sivil toplumu ile siyasetiyle hep birlikte yükselmesi lazım.”