KDH’de geçen yıl 1556 doğum gerçekleşti

Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Menşure Tonguç, 2015 yılında gerçekleşen doğum sayısı, anne adayları için açılan gebelik okulu, gebelik dönemlerinde anne adaylarının nelere dikkat etmesi gerektiği konularında bilgi verdi.
Op. Dr. Menşure Tonguç, şu bilgileri paylaştı:
“Dr. Münif İslamoğlu Kastamonu Devlet Hastanemizde 2015 yılında 1556 doğum sayısının 1007’ si normal doğum, 549’u ise sezaryen olarak gerçekleşmiştir. Hastanemizde olduğu gibi ülkemizde de normal doğum-sezaryen oranı yaklaşık yüzde 50 civarında olup, Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın amacı bu oranı yüzde 15 – 20 civarına indirmektir.

Gebelik okulumuz açıldı

Sağlıklı bir gebelik ve doğum süreci için hastanemizde anne adaylarına yönelik açılan gebe okulunda Salı günleri 13:00 14:00 saatleri arasında haftada bir gün Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı tarafından anne adaylarına eğitim verilmektedir.

Anneler sağlıklı bir gebelik sürecini nasıl yaşamalı?

Gebelik; son adet tarihinin ilk gününden doğuma kadar süren yaklaşık 280 günlük fizyolojik bir süreçtir. Her gebelikte doğum doktoru ve yardımcı sağlık personelinin amacı; sorunlardan uzak sağlıklı bir gebelik, kolay bir doğum eylemi ve gebelik sona erdiğinde sağlıklı bir anne ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirmektir. Bunu sağlayabilmek için hasta ve doktor sağlıklı bir iletişim içerisinde olmalıdır.
Gebelik dönemindeki geleneksel bakım; mümkün olduğunca komplikasyonlardan korunma, komplikasyon oluştuğunda komplikasyonları saptayabilme ve komplikasyonların yan etkilerini azaltmak için bunları tedavi etmektir. Bunların çoğu biz Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanlarının görevi olup, gebelerimize düşen görev düzenli kontrole gelmek, sigara dahil tüm kimyasal maddelerden uzak durmak ve ilaçların kötüye kullanımına maruz kalmaktan kaçınmaktır.
Gebelik anne üzerinde bir stres oluştursa da, çoğu kadın gebeliği iyi tolere eder. Gebeliğin ilk aylarında bulantı, kusma , halsizlik ve tansiyon düşüklüğü şikayetlerine oldukça sık rastlanmaktadır. Bu şikayetler gebelik sürecinde vücutta meydana gelen fizyolojik değişikliklerin sonucudur. Gebelik öncesinde var olan hastalıklar ; özellikle kalp, akciğer, endokrin sistem hastalıkları gebelik sürecini olumsuz etkilemektedir ve bu hastalıklar mutlaka doktora bildirilmelidir.
Düzenli beslenme
Gebelikte düzenli beslenme ve egzersiz oldukça önemli olup, gebelik süresince alınması gereken ideal kilo 7-14 kilogram arasındadır. Gebe takibinde kilo, boy ve tansiyon takibi mutlaka yapılmalıdır. Gebelikte tetanoz ve hepatit aşıları halk sağlığı aşılama programında olup ayrıca grip mevsiminde influenza (grip) aşısı da önerilmektedir.
Doğum kararı, doktor tarafından doğuma engel bir durum olup olmadığı değerlendirilerek hasta ile birlikte verilmelidir. Doğuma engel bir durum yoksa öncelikle normal doğum önerilmektedir. Annenin kalp hastalığı olması, bebeğin iri olması, doğum kanalının doğuma uygun yapıda olmaması gibi durumlarda ve doğum sürecinde gelişebilecek komplikasyonların olması halinde sezaryen ile doğum önerilmektedir. Sağlıklı ve mutlu kalın.”