Özel İdare’de “işçi pozisyon değişiklikleri” gündemde

İl Genel Meclisi’nin (İGM) dünkü oturumunda İl Özel İdaresi’nin “İşçi Pozisyon Değişikliğinde Uyulacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik Taslağı” ve “İşçi Pozisyonları Görev Tanımları Yönetmelik Taslağı” görüşüldü.
Meclis’i konuyla ilgili bilgilendiren Özel İdare İnsan Kaynakları Müdürü Osman Yıldız, kurumlarında 4857 sayılı kanuna tabi çalışan sanat sınıfı işçi sayısının 347 olduğunu ve bu işçilerden 176’sının kurumun ihtiyaçları doğrultusunda, kendi kadrolarına eşdeğer ya da bir üst kadro pozisyonlarında çalıştırıldığını söyledi.
27 personelin ise çeşitli sağlık sorunları nedeniyle, sağlık ocaklarından verilen raporlara uygun işlerde çalıştırıldığını belirten Osman Yıldız, İl Özel İdaresi’nin daha etkin ve verimli olabilmesi için toplu iş sözleşmesindeki pozisyon cetveli esas alınarak sanat sınıfı personeller için pozisyon değişikliği sınavı yapılabilmesinin aciliyet gerektirdiğine dikkat çekti.
KAYIKCI’NIN DEĞERLENDİRMESİ
Yönetmeliklerin yüzlerce işçi ve ailenin hakkını ve hukukunu ilgilendirdiğini belirten İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı ise, “İnşallah bu sorunu çözmek bizim meclisimize nasip olacak. Ancak bir işçi, kadrosu dozer operatörüyken kurumda çaycı olarak çalışıp, arazide büyük güçlüklerle boğuşan dozer operatörünün tüm sosyal haklarından faydalanmaya devam edecekse bu yönetmelikleri hiç gündeme almayalım” ifadelerini kullandı.
İnsan Kaynakları Müdürü Osman Yıldız’ın bu tür düzenlemelerin yeni yönetmelik taslağında ele alındığını söylemesi üzere İl Özel İdaresi’nin bu teklifi, çalışma yapmak üzere oy birliği ile Hukuk Komsiyonu’na sevk edildi.