KETEM’den serviks için farkındalık

KETEM, Serviks(Rahimağzı)Kanseri Farkındalık etkinlikleri çerçevesinde halkın sağlık okuryazarlığını geliştirmek, taramalara talep oluşturabilmek ve konuyla ilgili farkındalığı artırılabilmek için Barutçuoğlu Alışveriş Merkezi’nde stant açtı.

İl Sağlık Müdürlüğü TSM/KETEM personelleri Dr.Aybüke Gümüş ve Ebe Huri Boran tarafından açılan stantta Rahimağzı kanseri farkındalığını simgeleyen yeşil renkli kurdelalar ve balonlarla dikkat çekildi.

Yine Ocak ayı içerisinde yapılan çalışmalara bakıldığında ise merkez Köklü köyünde kadın çiftçilere, Hz.Ebubekir Kur’an Kursu, Hacı Suzan Tonbul Kur’an Kursu öğretmen ve kursiyerlerine, Karayolları 15.Bölge Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğü personellerine “Kanser ve Çeşitleri Kendi Kendine Meme Muayenesi, KETEM ve Kanser Taramaları” konularında TSM personeli Ebe Huri Boran tarafından eğitim düzenlendi.

Ayrıca merkez köylerinden Hatipli, Köseoğlu, Damlaçay, Esenli köylerinde, 30-65 yaş arası bayanlara serviks kanseri taraması yapılmış ve 40-69 yaş aralığındaki kadınlar meme kanseri taramalarını yaptırmak üzere KETEM’e davet edildi.

Önlenebilir bir kanser türü olan serviks kanseri yavaş gelişim gösteriyor. Bu nedenle de erken evrede teşhis ve tedavi edildiği takdirde çoğu kişide tam iyileşme sağlanabiliyor.

Ücretsiz Kanser Taramaları; Meme kanseri taraması; 2 yıl aralıklarla 40-69 yaş arası bayanlara mamografi çekilerek yapılmaktadır. Rahimağzı kanseri taraması; 5 yıl aralıklarla 30-65 yaş arası bayanlara HPV testi ile yapılmaktadır.HPV testi parça değil sürüntü örneği alınarak yapılmaktadır. Kalınbağırsak kanseri taraması; 2 yıl aralıklarla 50-70 yaş arası bay ve bayanlara GGK testi ile bakılmaktadır.GGK testi dışkı örneğinden numune alınarak bakılır.

İlimizde rahim ağzı kanseri taramaları ÜCRETSİZ olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezlerinde (KETEM), Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM), Toplum Sağlığı Merkezlerinde (TSM),İnebolu Devlet Hastanesi Kanser Tarama Odası ve Kastamonu Devlet Hastanesi Kanser Tarama Odası’nda yapılıyor.