Konut satışında % 3,6’lık artış

İlimizdeAğustos ayında 600 konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %3,6 oranında  arttığı görüldü. Ağustos ayında Kastamonu, en fazla konut satışının gerçekleştiği 44. il oldu.

Kastamonu’da ipotekli konut satışları 183adet olarak gerçekleşti. Diğer satış türleri sonucu el değiştiren konut sayısı 417olarak gerçekleşti. 271 konut ilk defa satıldı. İkinci el konut satışında 329 konut el değiştirdi.

 

TÜİK Başkanlığı tarafından açıklanan 2019 yılı Ağustos ayı Konut Satış İstatistikleri hakkında TÜİK Kastamonu Bölge Müdürlüğü tarafından verilen bilgiye göre;

Ağustos ayında Kastamonu genelinde 600 adet konut satıldı. Konut satışlarının bir önceki yılın aynı ayına göre %3,6 oranında  arttığı görüldü. Ağustos ayında Kastamonu, en fazla konut satışının gerçekleştiği44. il oldu.

Ağustos ayında Kastamonu genelinde ipotekli konut satışları 183adet olarak açıklandı. İpotekli konut satışlarının önceki yılın aynı ayına göre %134,6 oranında arttığı görüldü. İpotekli satılan konutların toplam konut satışları içinde payı %30,5 olarak gerçekleşti. Kastamonu, ipotekli konut satış oranının en yüksek olduğu 33. il oldu. İpotekli satılan konutların 83 tanesi ilk defa satılan konutlardan oluşurken 100 tanesinin ise ikinci el satış olduğu görüldü.

Diğer konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %16,8 oranında azalarak 417 adede geriledi. Ağustos ayında diğer satışların toplam konut satışları içindeki payı %69,5 olarak hesaplandı.

Kastamonu genelinde ilk defa satılan konut sayısı önceki yılın aynı ayına göre %25,8 oranında azalarak 271adet oldu. İlk kez satılan konutların toplam konut satışları içindeki payı %45,2 olarak açıklandı. Ülke genelinde Kastamonu, ilk konut satış oranının en yüksek olduğu 19. il oldu.

Kastamonu genelinde ikinci el konut satışları da bir önceki yılın aynı ayına göre %53,7 artarak 329adede yükseldi. Toplam konut satışları içinde ikinci el satışların payı %54,8 olarak açıklandı.