İlk destek iki profesörümüzden

Prof. Dr. Sakine Eruz ve Prof. Dr. Nasıh Nazlı, Kastamonu Tıp Fakültesi Vakfı’nın kurulması için ellerinden gelen desteği vereceklerini açıkladı.

“Vakıf fikrini destekliyorum” diyen Prof. Dr. Eruz, “Kastamonu Tıp Fakültesi’nin şehrimizde eğitime geçmesi için sivil toplum olarak vakıf çatısı altında birleşelim” diye konuştu.

“Ülkemizde yeni kurulan tıp fakülteleri vakıf desteği ile yol aldı” diyen Prof. Dr. Nazlı da, “Elimden gelen desteği vermeye hazırım. Kastamonu bu işin altından kalkabilir” dedi.

 

Köşe yazarımız Mustafa Afacan’ın, dünkü sayımızda manşetten verdiğimiz, Kastamonu Tıp Fakültesi’nin hayatiyetini sürdürüp Kastamonu’da öğretim vermesi için bir vakfa gereksinim olduğunu belirten ve bununla ilgili öneri içeren yazısı yankı buldu.

İlimizin yetiştirdiği iki değerli bilim insanı Prof. Dr. Sakine Eruz ve Prof. Dr. Nasıh Nazlı, Kastamonu Tıp Fakültesi Vakfı’nın kurulması için ellerinden gelen desteği vereceklerini açıkladı.

Prof. Dr. Sakine Eruz, Kastamonu Tıp Fakültesi Vakfı’nın kurulması için elinden gelen desteği vereceğini söyledi.

“Vakıf fikrini destekliyorum” diyen Prof. Dr. Eruz, “Kastamonu Tıp Fakültesi’nin şehrimizde eğitime geçmesi için sivil toplum olarak vakıf çatısı altında birleşelim” dedi.

İstanbul Üniversitesi emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Sakine Aruz, vefat eden eşi Aytaç Eruz ile birlikte şehrimize lise binası kazandırmıştı. Prof. Dr. Sakine Eruz’un babası Opr. Dr. Şükrü Esen, Kastamonu Üniversitesi’ne fidanlık bağışlamış ve tıp fakültesinin kuruluşunun da önde gelen destekçilerindendi.

PROF. DR. NASIH NAZLI

Duayen Kardiyolog hemşerimiz Prof. Dr. Nasıh Nazlı da, Kastamonu Tıp Fakültesi Vakfı kurulmasının gerekli olduğunu kaydederek, “Tıp fakültesinin ilimizde hayata geçebilmesi için vakıf-devlet işbirliği şart” dedi.

“Tıp fakültesine Kastamonu’nun ihtiyacı var” değerlendirmesinde bulunan Prof. Dr. Nazlı, tıp fakültesinin şehrimizde eğitime geçebilmesi için gerekli alt yapının vatandaş ve devlet işbirliğinde sağlanması gerektiğinin altını çizdi ve “Ülkemizde yeni kurulan tıp fakülteleri vakıf desteği ile yol aldı. Kastamonu Tıp Fakültesi Vakfı kurulması için kamuoyu oluşturalım, ben elimden gelen desteği vermeye hazırım. Kastamonu bu işin altından kalkabilir” çağrısında bulundu.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı eski başkanı olan Prof. Dr. Nasıh Nazlı’nın, Kastamonu Tıp Fakültesi’nin Hacettepe Üniversitesi bünyesinde kurulması aşamasında büyük emeği geçmişti.