Köpek katliamı

Devrekani Sarıyonca mevkiindeki Kastamonu Katı Atık Bertaraf Tesisi civarında 9 köpek zehirlenerek itlaf edilmiş olarak bulundu. İhbar üzerine ekiplerin bölgede yaptığı incelemeler esnasında iki yavru köpeğin ise ölen anne köpeğin yanında ısınmaya çalışması ise yürekleri parçaladı.

Olay sonrasında Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, Devrekani Kaymakamı Ekrem Çeçen ve Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Engin Altıkulaçoğlu bölgede incelemelerde bulundu. Jandarmanın da eşlik ettiği incelemeler sonrasında yavru köpekler Devrekani Belediyesi ekipleri tarafından sahiplenilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

Devrekani Belediye Başkanı Mümtaz Aliustaoğlu, köpeklerin zehirlenerek öldürüldüğünü düşündüklerini belirterek, “Öldürülen köpeklerden birkaç tanesinde tasma bulunuyor. Köpeği kaybolan vatandaşlarımız sosyal medyadan fotoğrafları görüp bizlere ulaşırsa köpeklerin kayboldukları bölgelerden bir neticeye varabiliriz. Hayvanlara bu eziyeti yapanlara insan diyemiyorum” dedi.

Devrakani Kaymakamı Ekrem Çeçen ise, “Söz konusu insanlık dışı olay ile ilgili olarak ilçe jandarma ve belediye ekiplerimiz şu anda olay yerinde olup gerekli hukuki tahkikatın yapılmakta olduğunu, bu süreçte hiçbir kuruma mesnetsiz suçlamalarda bulunulmamasını tüm hemşerilerimden rica ederim” diye konuştu.

Devrekani Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Engin Altıkulaç ise, “İlçelerin ortak kullanım alanı olan Sarıyonca köyü Katı Atık Bertaraf Tesisi yakınlarında ölü olarak bulunan köpeklerin ölüm nedenlerinin bulunması ve araştırılması ile ilgili olarak Devrekani Kaymakamlığı, Devrekani Belediye Başkanlığı, Devrekani Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ve Devrekani İlçe Jandarma Komutanlığı olarak seferber olduk. Bu insanlık dışı olayı şiddetle kınıyorum” dedi.

Olayla ilgili olarak soruşturma sürüyor. İHA