“KSK, kalbimin tam ortasında”

Kastamonuspor 1966’nın olağan genel kurulunda konuşan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Heyecanım hiç azalmadı. Ben Kastamonuspor 1966’nın tam kalbindeyim. Heyecanım azalmadı, aksine arttı. Pazar günü gelecek diye içim içime sığmıyor” dedi.

Hedeflerinin her zaman üst ligler olduğunu da söyleyen Tahsin Babaş, “Kanımın son damlasına kadar peşindeyim. Ne şartlarda olursa olsun bu işin peşini bırakmayacağız. Bu böyle biline. Zorluklar, engebeler olacak ama biz bunları aşarız. Çünkü biz Kastamonuyuz.” diye konuştu.

Kastamonuspor 1966’nın günümüzdeki konumuna kavuşmasında en büyük pay sahibi olan ve 2.Lig özlemini sona erdiren isim olan Belediye Başkanı Tahsin Babaş, genel kuruldaki konuşmasına şöyle başladı:

“Kastamonu için spor çok önemli. Kastamonu insanının spora verdiği önemi bir Kastamonulu olarak bizde içimizde hissediyoruz. Sporla uğraşıyoruz ancak belli bir başarıda gelmesi lazım. Bunun için göreve geldiğim 2014 Mart’ından sonra ciddi bir uğraş içine girdik. Bu yönde attığımız adımlarda Kastamonulu bir çok kardeşimiz yanımızda yer aldı. Bilindiği gibi Kastamonuspor amatör kümeye kadar düşmüştü. Hem maddi hemde manevi sorunları vardı. Yeni bir yapılanmayla Kastamonuspor 1966’yı kurduk. Güzel bir yönetim kurulu oluşturduk. Bölgesel Amatör Lig gibi çok zor bir ligden yola başladık. Teknik kadromuzun, oyuncularımızın, taraftarlarımızın ve Kastamonu halkının kenetlenmesiyle başarı geldi. 3.Lig’e de başarılı olma hedefiyle başladık. 3.Lig’de de puan farkıyla şampiyon olup 2.Lig’e çıktık. 2.Lig’e hazırlandığımız dönemde Türkiye’de çok önemli olaylar cereyan etti. 15 Temmuz Darbe girişimi meydana geldi. Bu nedenle tam bir özen gösteremedik, tam takip edemedik. Bu nedenlede bazı sıkıntılar çektik. Özellikle ben buradan kulüp eski başkanımız Mahir Altıkulaç’a ve yönetimine teşekkür ediyorum. Bu takımın başarılı olmasında, bir yere gelmesinde hem maddi hemde manevi büyük katkıları vardır. Bunu inkar etmemek gerekir. Ama kendileri işlerinin yoğunluğu nedeniyle kulüp başkanlığını bırakmak istemiştir. Bizde bu durumu saygıyla karşıladık ve kendisine teşekkür ederek yönetim kurulu üyeleri arasından Metehan Babaş başkanlık görevine seçildi”

Ligde yaşanan sıkıntıların kendilerini yıldıramayacağını da söyleyen Başkan Tahsin Babaş, “Biz önümüze bakacağız. Kastamonuspor 1966’yı hızla yine üst liglere taşımak için gayret göstereceğiz. Kastamonuspor 1966’ya maddi ve manevi takımın yanında olan, dik duran tüm yönetim kurulu üyelerine de teşekkür ediyorum, kutluyorum. Yeni yönetiminde aynı heyecan ve bilinçle çalışacağına yürekten inanıyorum. “Bu işte siz neredesiniz?” diye bana soracak olursanız ben bu işin tam kalbindeyim.Heyecanım azalmadı aksine gittikçe artıyor. Pazar günü gelecek diye için içime sığmıyor. Bu memleketin duyulmaya, tanınmaya ihtiyacı var. Tanıtımda da en büyük meteryal spordur. Ziraat Türkiye Kupası’nda grup müsabakalarına katıldık, tüm Türkiye bizi konuştu. Kastamonu insanı sporu seviyor, Kastamonu’da spor kültürü var. Sporu sevmiyprum diyenler de var ama bir kentte spor, sanat ve kültürel faaliyetler çok önemlidir. Bunlar olmadan bir kentin gelişmesinden söz edilemez. Bu çerçevede de Kastamonuspor 1966’ya Kastamonu Belediyesi olarak elimizden gelen desteği fazlasıyla vereceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın” diye konuştu.

Hedeflerinin daha da üst ligler olduğunu söyleyen Başkan Babaş, “Bizim hedefimiz daha da ilerisi. 1.Lig ve Süper Lig’i görmek istiyoruz. Bu hedefe giden yolda engebelerde var, olacaktır. Engelsiz başarıya ulaşılmaz. İnişler, çıkışlar mutlaka olacaktır. Bunları birlik beraberlik içinde aşmalıyız. Güldüğümüz zaman güleceğiz, ağladığımız zaman ağlayacağız. Bir taraf ağlarken bir taraf gülmeyecek. O zaman bu düzen bozulur. Biz böyle kişilere de prim vermeyeceğiz. İlk devre istediğimiz sonuçları alamadık. 2.Lig’e sanırım alışamadık, o havaya giremedik, o profesyonelliği yakalayamadık. Bu gibi şeyler olabilir. Ama onları aşma yolunda büyük gayretler gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz. Bu süreçte taraftarımız arkamızda durdu. Bir tek taraftarımızdan olumsuz tavır davranış görmedik. Herzaman bu takımın yanında olanlar lazım. Hafif sendelediğimizde arkamızdan bizi itecek, düşürecek kişilerle işimiz yok. Burada büyük olan Kastamonu’dur. Kastamonuspor 1966 herşeyin üstünde gelir. Kastamonu’nun medari iftiharı Kastamonuspor 1966’nın başarısı için bazı harcamalar yapılmaktadır, buda olacaktır. Bundan kimsenin kaçınmaması lazım. Kastamonulu iş adamlarımıza, esnaflarımıza teşekkür ediyorum. Ellerinden geldiği kadar yardımda bulunmuşlardır. Her birine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Kastamonuspor 1966 gibi bir kulübün Türkiye liglerinde çok ender görüldüğünü de söyleyen Başkan Babaş, “Kulüp binamızın, kulüp sahalarımızın örnekleri çok azdır. Tesislerimizin koşulları ve sporcular için çıkarılan yemekler Türkiye standartlarının çok üstündedir. Tesislerin önündeki sahayı doğal çim sahaya dönüştürdük. Bu yeterli değil. Bir saha daha yapacağız. Tek saha yeterli değil. Hemen tesislerin yanına ikinci bir çim saha daha için planlamayı yapıyoruz. Onun sözünü de buradan veriyorum. Sadece maç kazanmakla yada kaybetmek değil futbol. Bu tür alt yapılara ihtiyacımız var” dedi.

Ligin ikinci devresinde kadroya dahil edilen isimler hakkında da konuşan Başkan Tahsin Babaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Güzel bir takım oluşturuldu. Bu sezon istenilen başarının elde edileceğine inanıyorum. Çünkü bu oyuncular transfer edilirken gereken özen gösterildi, ciddi bir şekilde takip edildi.Bizim takımımız herkesten üstün bir takım. Birliğimizi, beraberliğimizi, kaynaşmamızı bırakmayalım. Hiçbir zaman Kastamonusporumuzun arkasından ayrılmayalım. Sizi vereceğiniz güç ve heyecan bu takımı daha yükseklere çıkaracaktır. Her şey maddiyat değil, işin çoğu kısmı maneviyattır. Eğer manevi olarak destek olursak, maddiyatı çözeriz.

Özellikle basım mensubu kardeşlerimize de buradan çok teşekkür ediyorum. Kastamonuspor’un en büyük destekçilerinden birisi de Kastamonu basınıdır. Ben arkadaşlarımızı görüyorum, işi çok ciddi ele alıyorlar. Çok iyi özümseyip o şekilde basına yansıtıyorlar. Bu güne kadar olumsuz hiçbir şey görmedim. Her zaman da Kastamonuspor’un menfaatine yazılar yazarak, dileyerek sporu desteklemişlerdir. Buradan bütün basın camiasına da teşekkür ediyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımız olsun, medarı iftiharımız muhtarlarımız olsun gerçekten spora olan ilgilerini gösterdiler. Her zaman Kastamonuspor’u büyük bir özveri ile desteklediler. Onun için kardeşlerimize de çok teşekkür ediyoruz. Kurumlarımız da Kastamonuspor’a ellerinden geldikleri kadar destek veriyorlar. Buradan onlara da teşekkürü bir borç biliyorum.”

Metehan Babaş’ı iyi bir spor adamı olarak gördüğünü de söyleyen Başkan Babaş, “Mahir Bey’den sonra Metehan Babaş kulüp başkanlığını sürdürüyor. Kendisini benim oğlum olmasından öte iyi bir spor adamı olarak görüyorum. Eğitim olarak da spor akademisinden mezun, bu işin eğitimini almış. Fedakarca, cefakarca bu işi yürütmeye çalışıyor. Bunu bir baba olarak değil de belediye başkanı olarak gözlemlediğim için söylüyorum. İnşallah daha da başarılı olur. İçinde hırs var, heyecan var, spor sevgisi var; öyle yetişmiş zaten. Ben başarılı olacağına da inanıyorum. Çünkü sizin gibi dostları, yönetim kurulu, taraftarı olduktan sonra başarılmayacak bir şey yoktur. Onu da tebrik ediyorum başarılarının devamını diliyorum. Oluşan yeni yönetim kuruluna da açıkça söyleyeyim, sonuna kadar bu işin peşindeyim. Kanımın son damlasına kadar peşindeyim. Ne şartlarda olursa olsun bu işin peşini bırakmayacağız. Bu böyle biline. Zorluklar, engebeler olacak ama biz bunları aşarız. Çünkü biz Kastamonuyuz.” diye konuştu.