Kutlu olsun!

Yarın 23 Nisan… Atatürk’ün dünya çocuklarına armağan ettiği bir bayramı kutlayacağız. Ülkemizin geleceği olan çocuklar, yine en güzel şekilde hazırlanıp kutlayacaklar bu günü…
23 Nisan, o kadar önemli bir gün ki ülkemiz için. Bir yandan egemenliğin halka verilişini kutlarken bir yandan da savaş sırasında yetim ve öksüz kalan yoksul çocukları bir bahar şenliği ortamında sevindirmek amacını taşıyor.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, 1933’te ilk kez çocukları makamına kabul etti. Bu gelenek o günden bu yana hâlâ devam ediyor. Çocuklar, gelecekte oturacakları makamlarda ağırlanıyor. Telefonla birkaç emir veriyor. Devlet büyükleri yerine sorulara cevap veriyor.
23 Nisan, halkın özgürlüğünün kutlanması kadar çocukların da özgür bir ülkede yaşadığının kanıtıdır. 23 Nisan, bu özgürlüğün hiçbir kuvvet tarafından ele geçirilemeyeceğinin kanıtıdır.
Çocuklar, kız çocukları, okuyunuz. Okumaktan asla yılmayınız. Atatürk’ün size emanet ettiği ülkenin özgürlüğü için top tüfek değil, bilginizi aklınızı kullanınız. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız kutlu olsun!
**
Bursa, bu yıl 6’ıncı kez Kastamonu’yu ağırlıyor. Kastamonu Günleri, Kastamonu esnafı için büyük bir fırsat da oluşturuyor. Esnaf, 20 ilçenin bulunmaz nimetlerini tanıtma şansı yakalıyor. Son zamanlarda esnaf, düzenlenen bu etkinliklerden de mutlu ayrılmaya başladı.
Kastamonu’ya has ürünleri, Kastamonu dışında başarıyla pazarlamak onları mutlu ediyor.
Ama şöyle bir noktaya değinmek istiyorum; esnafımız yılda yalnızca üç kez bu tür etkinliklerle yetinmek zorunda kalmasa daha iyi olmaz mıydı?
Büyük şehirlerde yaşayan insanlar, her şeyin doğalını arıyor artık. ‘Organik’ kelimesi onlar için altın anahtar oldu son yıllarda. Kastamonu Günleri’nin düzenlendiği illerde yahut diğer şehirlerde ‘Kastamonu Organik Pazarı’ kurulamaz mı? Kastamonu esnafı ürünlerini bu şehirlere yılın sadece belirli günleri değil de sürekli pazarlama imkanı bulsa çok daha iyi sonuçlar alınır diye düşünüyorum.
Burada iş, sadece Belediyeye de değil, diğer ilgili kurumlara düşüyor. Bu esnaflarımızdan oluşan bir kooperatif kurulup ürünlerin yılın her günü diğer şehirlerde satılma planını KESOB ve KATSO başta olmak üzere bütün kurumlarımızın takdirine sunuyorum.
Üreten Kastamonu kadını, özellikle sizlere sesleniyorum:
Sizin isteyip de başaramayacağınız hiçbir şey yok çünkü!