Lezzet turizmine üstat incelemesi

Kastamonu’yu tarihi ve kültürünün yanı sıra, mutfak değerleriyle de tanımak, değerlendirmek ve TÜRSAB gastronomi komitesi üyesi acentelere tanıtma amacı taşıyan gezi bugün başlıyor.
Geziye TÜRSAB komite üyelerinden yaklaşık 20 kişilik bir heyetin yanı sıra, yazar ve gurme Mehmet Yaşin, yazar ve şef Sahrap Soysal ile Türkiye’deki en önemli yabancı şeflerden biri olan Rudolf van Nunen de katılıyor.
TÜRSAB Gastronomi Turizmi Komitesi’nin “Gastronomik İnceleme Gezisi” bugün başlıyor.
Kastamonu’yu tarihi ve kültürünün yanı sıra, mutfak değerleriyle de tanımak, değerlendirmek ve TÜRSAB gastronomi komitesi üyesi acentelere tanıtma amacı taşıyan gezi, komitenin 2017 yılı için planladığı gezilerin ilk halkası olarak, komitenin üyesi ve geçen dönemki eşbaşkanı olan hemşerimiz, Uğurlu Konakları sahibesi Gülsen Kırbaş’ın daveti üzerine gerçekleşiyor.
Geziye, komite dönem Başkanı İtaltur acentesi sahibi Hande Arslanalp’ın başkanlığında, TÜRSAB Gastronomi Turizmi ve Kültür Turizmi komite üyelerinden yaklaşık 20 kişilik bir heyetin yanı sıra, basın ve gastronomi dünyasından önemli davetliler katılıyor. Yazar ve gurme Mehmet Yaşin, yazar ve şef Sahrap Soysal, Türkiye’deki en önemli yabancı şeflerden biri olan Rudolf van Nunen, Hürriyet gazetesi yazarları Gila Benmayor ve Müge Akgün’ün de aralarında olduğu basın mensupları da geziye katılımcı olacak.
15 Mart’a kadar sürecek gezinin gerçekleşmesini sağlayan Gülsen Kırbaş, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Gastronomi turizmi, son yıllarda dünyada ve Türkiye’de giderek gelişen bir turizm trendi ve bu turizmin alıcısının artması, giderek daha çok acentayı bu alanda ürün sunmaya sevkediyor. Her bölgesinde birbirinden farklı ve zengin mutfak değerleri olan Türkiye’yi bu pazarda daha iyi sunabilmek için, yerel mutfakları tanımak önem taşıyor. Bu komitenin üyesi olan acentalar, Türkiye’nin ve hatta dünyanın farklı yörelerine uzmanlaşmış “yemek turları” düzenleyen acentalar. Bu nedenle, bu turizmcilere ilimizi yerel mutfak kültürüyle tanıtmak, turizm beklentilerimiz açısından önemli bir açılım vaad ediyor.
Bu amaçla 2,5 günlük zengin bir program oluşturuldu. Kastamonu merkezinde ve yakın üç ilçede farklı lokasyonlarda gerçekleşecek yemek programları ve tadımların yanı sıra, siyez buğdayı, Taşköprü sarımsağı gibi yerli ürünlerimizin tanıtımları da yerinde yapılacak. Böylece konuklar, ürünlerimizi, tarladan sofraya uzanan bir bütünlük içinde görüp tanıyabilecekler.
13 Mart Pazartesi günü konukların Kastamonu havalimanında karşılanmasıyla başlayacak olan program, o gün İhsangazi gezisi ve yemek programıyla sürecek. Aynı günün akşamında ise Kastamonu Belediyesi kafeterya salonunda, teşrifleri halinde Sayın Valimizin, Sayın Belediye Başkanımızın, Sayın KATSO Başkanımızın, kamu ve yerel yöneticilerinin, turizm sektör temsilcilerinin, işletme sahiplerinin ve basının katılacağı bir yuvarlak masa toplantısı yapılacak. Karşılıklı tanışma ve Kastamonu’yu tarihi, kültürel ve gastronomik zenginlikleriyle tanıtma amaçlı görsel sunumların ardından, yuvarlak masa etrafında sohbet ve görüş alışverişi yapılacak.
Gezinin ikinci akşamı ise, katılımcılar izlenimlerini paylaşıp geziyi değerlendirecekler.
Konuklar 15 Mart Çarşamba günü pazar ziyaretinin ardından uçakla ilimizden ayrılacaklar.
Geziye Kastamonu Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İhsangazi Belediyesi, Taşköprü Belediyesi, Daday Belediyesi ev sahipliği yapıyor ve destek veriyor.
Gezi organizasyonunu ve konukların konaklamasını ise Gülsen Kırbaş ve Uğurlu Konakları üstleniyor. Yemek ve tadım davetlerini, Uğurlu Konakları, Kurşunluhan, Şadıbey Çiftliği, İksir Resort Town üstleniyor.”