Manda üreticileri birlik kurdu

Kastamonu Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği kuruldu. Birliğin ilk genel kurulu da İl Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Güray Koçak Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Burhan Ünal’ın kurucu başkanlığa seçildiği kongrede Hasan Veyis, Selahattin Ay, Satı Deymenci ve Recep Altun birliğin ilk yönetim kurulu üyeleri oldu.

Kastamonu’nun Bakanlığın damızlık manda yetiştiriciliği için teşvik sağladığı iller arasında yer almadığını belirten Burhan Ünal, birlik olarak yapacakları yeni projelerle Kastamonu’nun bakanlığın teşviklerinden yararlanması için çaba ve gayret sarf edeceklerini söyledi.

Bakanlığında damızlık manda başına yılda 800 lira ödediğini belirten Burhan Ünal Kastamonu’da 800 civarında olan manda sayısını kısa sürede artırmayı amaçladıklarının altını çizdi.

Tokat’ın bu noktada önlerindeki en doğru örnek olduğunu kaydeden Burhan Ünal, “Kastamonu manda yetiştiriciliğinin desteklendiği iller arasında yer almıyor. Birliğimizin kurulmasıyla bu yönde çalışmalar başlatacağız. Bakanlığımız Kastamonu’yu damızlık manda yetiştiriciliğinde destekleme kapsamına aldığı takdirde yetiştiricimiz bir damızlık manda başına yılda 800 lira destek alacak. Bu nedenle manda sayımızın yükseltmeyi hedefliyor ve istiyoruz. Kastamonu’da şuanda damızlık manda sayımız 800 civarındadır. Biz gibi birliğini 2013’de kuran Tokat’ın o gün 2 bin mandası vardı. Şimdi ise bu sayı Tokat’ta 18 bine yükseldi. Birliğe kayıtlı üye sayısıda 12 bin dolayındadır. Samsun, İstanbul ve Tokat bu alanda önemli işler başarıyor. Bizde bu noktalara gelmek istiyoruz.” dedi.