Mehmet Sezer kalbine yenildi; CHP’de büyük acı

CHP İl Örgütü’nün en deneyimli isimlerinden, “partinin hafızası” olarak görülen İl Sekreteri ve Kurultay Delegesi Mehmet Sezer (59), cumartesi günü parti binasında geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

İlk anda parti yöneticilerinin, ardından 112 Acil ekibinin hayata döndürme çabalarına cevap vermeyen Sezer, dün düzenlenen cenaze töreniyle son yolculuğuna uğurlandı. Törene, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke de katıldı.

Kastamonu’nun tanınan ve sevilen ismi, Emekli SGK Şefi, CHP İl Sekreteri ve Kurultay delegesi Mehmet Sezer (59), cumartesi günü parti binasında geçirdiği kalp krizi sonucu vefat etti.

İl örgütünün en deneyimli isimlerinden olan Sezer’in geçirdiği sert kriz sonucu olduğu yere yığılıp kalması karşısında şoke olan parti yöneticilerinin kısa sürede kendilerini toparlayıp başladığı kalp masajını olay yerine çok kısa sürede ulaşan 112 Acil ekibi elektro şok da kullanarak sürdürmesine karşın bir sonuç almak mümkün olmadı.

Ani ölümü büyük üzüntü yaratan Sezer’in cenazesi dün düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Parti binası önünde yapılan ilk törene CHP Genel Sekreteri Selin Sayek BökeCHP Kastamonu Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Hasan Baltacı, İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve Yönetim Kurulu üyeleri, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, 22. Dönem Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, CHP Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, İl Gençlik Kolları Başkanı Ali Can Yılmaz, İl Kadın Kolları Başkanı Gülcan Topalşabanoğlu, CHP ilçe başkan ve yöneticileri, partili Belediye Meclis üyeleri, parti üyeleri ve sevenleri katıldı.

Törende CHP İl Eğitim Sekreteri Cumhur Genç, Merkez İlçe Başkanı İlke Karabacak, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı ve CHP Genel Merkez Sekreteri Selin Sayek Böke birer konuşma yaptı. Karabacak ve Erbilgin’in gözyaşlarına hakim olamayıp yarım bıraktıkları o konuşmalar şöyle:

Karabacak:

“Mehmet Sezer ismi bize çok şey ifade ediyor. Bir oğuldu, babaydı, arkadaştı, kardeşti, yoldaşı, ağabeydi. Ülke için çok idealleri vardı, bizler de bu idealleri gerçekleştirebilmek için mücadele etmeye devam edeceğiz. Bu idealleri gerçekleştirebilmek için çok mücadele edeceğiz, söz veriyoruz.”

Erbilgin:

Aslında ne diyeceğimi bilemiyorum. Bunlar zor konuşmalardan bir tanesi. Mehmet ağabey yiğit bir adamdı. Ülke için mücadelesini sinerek, geri durarak değil, tam da ileriye atılarak yapardı. Çocukların geleceği söz konusuysa bekleyerek, görmezden gelerek değil, tam aksine kararlı bir mücadele ile çocukların geleceği için mücadele ederdi. Mehmet ağabey tutkulu bir adamdı. Mücadelesine, kavgasına, demokrasiye tutkuluydu. Mehmet Ağabey kimseyi incitmezdi, çok onurlu bir adamdı. Üzüntüsünü içinde yaşardı. Belki onun için çocuklarına Onursal dedi, belki onun için çocuklarına Yiğit dedi, belki onun için çocuklarına Tutku dedi. Hiç sesini yükseltmezdi. En öfkeli zamanlarda ‘hallederiz, çözeriz abi’ derdi.”

Baltacı:

“Güzel ağabeyim, yiğit, ağabeyim, değerli yoldaşım. Mehmet ağabey yaşadığı çağı bilerek yaşadı. Gelecek olanı gelecek olan çağı umut ederek ve emek vererek yaşadı. Onun için ezilenden yanaydı, onun için emekçiden yanaydı, onun için siyasi hayatı emekli olduktan sonra başlamamıştı. Her daim devam etmişti. Onun için hiçbir görevi küçümsememişti. Hiçbir işten kaçmamıştı. Elini değdiği her şeyi ışığa ve umuda dönüştürmek için mücadele etmişti. Güzel ağabeyim, sevgili yoldaşım; ölmeden önce, hemen 20 dakika önce iki farklı yürekte aynı hayali yaşatmaya çalışıyorduk. Bir kalbin ne zaman duracağını hiçbirimiz bilemeyiz. Bu mücadeleye sıkı sıkı sarılmamız lazım. Mehmet ağabeyi her zaman özlemle anacağız ama mücadelesine kararlılıkla, cesaretle, onurla sahip çıkacağız. Bu görev hepimizin.”

Selin Sayek Böke:

“Partimizin emektarlarından CHP İl Sekreteri Sayın Mehmet Sezer’e veda için buluştuk. Hepimiz için çok büyük ve derin bir acı. Ben gülen yüzü, geleceğe inançla bakan, çok aydınlık bir mücadeleyle anımsıyorum kendisini… Hepimize değmiş olan ve yaşarken umudu büyütmüş olan, yaşadığı her anı hakkıyla yaşayan birisine veda ediyoruz. Partisine hiçbir kişisel beklentisi olmaksızın vefayla, gönülden bağlı olan aydınlık bir gelecek umudunu her kurduğu temasta hissettiren, yol arkadaşlığını, hukukunu çok iyi yaşayan ve yaşatan biriydi. Şimdi sorumluluğumuz her zamankinden daha büyük. Mücadelesini mücadelemiz yapmak, emeğini büyütmek ve hayatını bizim hayatımıza ışık yapmak mesuliyetimiz var. Hiç şüphe duymayalım ki bizler verdiği büyük mücadeleyi ve müthiş yoldaşlığını asla unutmayacağız. Ve artık her zamankinden daha fazla çalışacağız. Ailesine, büyük ailemize başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.”

Eğitim-Sen Şube Başkanı MiratiMadak;

“Umutlarının zirvesinde öldü. Daha yaşanacak ve yaşatacak çok hayalleri vardı. Ben Mehmet Sezer’i tanımanın onurunu yaşayanlardanım. Hiçbir zaman sorunun yanında olmadı, hep çözümün yanında oldu. Kastamonu’ya, insanlığa, çevresine elinden ne geliyorsa esirgemeyen, kocaman yürekli bir insandı, belki de yüreği o yüzden yoruldu ve bize biraz da aceleci bir şekilde veda etti.”

MiratiMadak, sözlerini Şair Adnan Yücel’in bir şiirinden dizeler okuyarak tamamladı.

Beyhan Sezer’in eşi, Tutku, Onursal ve Yiğit Sezer’in de babaları olan Mehmet Sezer’in cenazesi  CHP’deki törenin ardından NasrullahCamii’ne getirildi. Burada ikindi sonrası kılınan cenaze namazının ardından Okmeydanı’nda bulunan aile mezarlığına defnedildi.  Nasrullah’taki cenaze törenine büyük katılım gerçekleşti.

Cenaze törenine Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul, Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanları, parti kurmayları başta olmak üzere çok sayıda isim tarafından çelenk gönderildi.

ÖZGEÇMİŞİ:

CHP İl Başkanlığı önünde düzenlenen törende CHP İl Eğitim Sekreteri Cumhur Genç tarafından okunan Mehmet Sezer’in özgeçmişi ise şöyle:

“1962 yılında doğdu. İlk ve orta öğrenimini Kastamonu’da tamamladı. Abdurrahmanpaşa Lisesi’ni dereceyle bitirdi. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu oldu. Memuriyet hayatı boyunca Sosyal Güvenlik Kurumu’nda sayısız insana emeği geçmiştir. Cumhuriyet Halk Partisi’nde İl Başkan Yardımcılığı, İl Sekreterliği ve Kurultay Delegeliği gibi önemli görevlerde bulundu. Sivil Toplum Kuruluşlarında da yer alan Sezer, Atatürkçü Düşünce Derneği Kurucular Kurulu’nda ve yönetim kurulunda yer aldı. Kas-Der Kastamonu Şubesi Yönetim Kurulu Üyeliği görevini de yürütmekteydi. Tutkulu bir spor adamıydı. Memleketinde yeni yetenekler yetişmesi için hep mücadele etti. Kastamonu Atlı Spor Kulübü Başkanlığı görevini de yürüten Mehmet Sezer, Nasrullah Gazetesi’nde bir dönem köşe yazarlığı da yaptı. Sezer, Kastamonu ve Kastamonuspor sevdalısıydı. Partili büyüklerimizden merhum Yavuz Sezer’in oğlu, evli ve üç çocuk babası olan Mehmet Sezer tüm hayatını çocuklarına verdiği üç isimle aslında bizlere özetlemişti; Bunlar Tevfik Onursal, Yiğit Yavuz, Behice Tutku kardeşlerimizdi. Onlar bizlere emanettir, ışıklar içinde uyu yoldaşımız…”

Merhuma rahmet, ailesi, yakınları, arkadaşları ve CHP teşkilatına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

 

Cengiz MUHZİROĞLU