Mektuplar yola çıktı

Türkiye Harp Malulü, Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Kastamonu Şube Başkanlığı tarafından başlatılan “Can Azerbaycan’a Bir Mektubum Var” adlı kampanya sona erdi.

Dernek binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Dernek Başkanı Berat Satıoğlu, kendilerine ulaştırılan mektupları Azerbaycan Büyükelçiliği’ne teslim etmek üzere bugün Ankara’da olacaklarını söyledi.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkan Vekili Hüseyin Mahmutoğlu ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı basın toplantısında konuşan Başkan Berat Satıoğlu şu ifadeleri kullandı: “11 Aralık’ta sizlerle Kastamonu ve Türkiye genelinde ‘Can Azerbaycan’sa Bir Mektubum Var’ kampanyası başlatmıştık. Bu kampanyayı Aralık 15 itibari ile sona erdirdik. Bugün itibari ile kuzeyinden güneyine Türkiye’nin her yerinden mektuplarımızı topladık. Tıpkı Çanakkale’de olduğu gibi… Zaten bu ana fikirle yola çıkmıştık. Milli Mücadelede, Çanakkale’de Kastamonu’nun yeri ve önemi ayrıydı. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesindeki Ermeni işgaline karşı Kastamonu’dan insanlarımızın ve milletimizin duygularını Azerbaycan-Karabağ’da mücadele eden askerlerimize iletelim istemiştik. Bu kampanya sonucunda da çok güzel neticeler aldık. Çok güzel ve duygu yüklü mektuplar geldi. Bu mektupları da yarın Azerbaycan büyükelçimize oluşturduğumuz heyet ile takdim edeceğiz. Heyetimizde Muharip Gaziler Derneği Başkan Vekili ve Başkan Yardımcısı Hüseyin Mahmutoğlu ve ilk mektubu yaza Şehit Şevki Eren Yatkın’ın anne ve babası ile bu kampanyayı sosyal medyadan destekleyen Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin Hanım ve ben, büyükelçimize yarın teslim edeceğiz. Mektupların içerisinde hususi olanlar ise sayın valimizin, belediye başkanımız ve şehit anne-babasının yazdığı mektupla beraber bir de Türkiye’nin en yaşlı gazisi olan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Kastamonu Şube Başkanı olan Albay Ali Cesur’un yazdığı mektubu da büyükelçimize elden teslim etmeyi düşünüyoruz. Bu kampanya sürecinde bizlere desteğini hiç esirgemeyen başta sayın valimiz olmak üzere; belediye başkanımıza, siyasi partilerimize, kamu kurum ve kuruluşlarımıza, eğitim alayı ve jandarmamıza, sivil toplum kuruluşlarımıza velhasılıkelam mektubu olan herkese ayrı ayrı şükranlarımızı sunuyoruz. Özellikle yerel basın ve ulusalda görev yapan basınımıza, Gazeteciler Cemiyetimize ve diğer basın mensubu arkadaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Sizler aracılığı ile kampanyamızı duyurduk, büyüttük ve mektuplarımıza ulaştık. Önümüzdeki süreçte pandemi sonrasında da yine oluşturacağımız heyet ile birlikte kendimizden ayrı tutmadığımız, “iki devlet, bir millet” mantığı ile hareket ettiğimiz Azerbaycan’da 2802 Karabağ şehidimizin ailelerini, gazilerimizi yerinde onları ziyaret etmeyi, hasbihal etmeyi; Kastamonu’daki şehit aileleri ve gazilerimiz ile Karabağ şehitlerinin ailelerini ve gazilerini bir araya getirmeyi amaçlıyoruz. Bu süreci yine Gazeteciler Cemiyeti Başkanımız ile istişare ederek yerel basından görevlendirilecek bir gazeteci arkadaşımızı da bu heyete dâhil ederek Karabağ’ı ziyaret etmek istiyoruz. Ve tekrar katılan katılmayan herkese ve bu kampanyaya beraber başladığımız, beraber birçok ziyarette bulunduğumuz, mektuplar aldığımız ve çok kıymetli mektuplar yazan Muharip Gaziler Derneğimize de hususen çok teşekkür ediyorum”