Mermerimiz revaçta

KATSO Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, 7-8 ülkeye blok olarak ve 25’in üzerinde ülkeye ise işlenerek gönderildiğini belirttiği Kastamonu mermerinin İstanbul Yeni Havalimanı’nda da tercih edilmesinin dünya pazarına açılma ve tanıtım konusunda önemli olduğunu, gidişatın Kastamonu mermerinin bir numaralı olacağını gösterdiğini söyledi.

İşletme sahibi Nurettin Gündağ ise, “Bu taşın Kastamonu’dan çıkması, Kastamonu’ya ciddi manada bir ekonomik değer katıyor. İstanbul İhracatçılar Birliğinde de sektör olarak pazarlamaya yönelik ciddi manada çabalarımız bulunuyor. İhracatı daha da arttırmaya yönelik hedeflerimiz var” dedi.

Açıldığı günden itibaren 40 milyondan fazla yolcuya hizmet veren İstanbul Havalimanının, zeminini Kastamonu mermerleri süslüyor.

Havalimanının bazı bölümlerinde halen devam eden çalışmalarda kullanılan Kastamonu mermeri büyük beğeni kazandı.

Kastamonu mermerinin, dünyanın en büyük havalimanlarından birini süslemesini değerlendiren Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, bu durumun dünya pazarına açılma konusunda önemli bir adım olduğunu söyledi.

  “Bir numaralı olacağına işaret ediyor”

Seydiler ilçesindeki ocak ve işleme tesisini ziyaret eden, yetkililerden çıkartılan mermerler hakkında bilgi alan ve İstanbul Havalimanına gönderilen mermeri inceleyen Fındıkoğlu, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Kastamonu mermerimizi, şu anda yaklaşık 7-8 ülkeye blok olarak gönderiyoruz ve 25 ülkenin üzerine de işlenerek gönderiyoruz. Aynı zamanda Türkiyemizin en büyük projelerinden İstanbul Havalimanında kullanılan mermerin işleme tesislerinde bulunuyoruz.Buradaki tesisimiz şu anda Türkiye’de sayılı tesislerden bir tanesidir ve işlevsel olarak şu anda yoğunluk olarak 24 saat çalışma kapasitesine sahiptir. Aynı zamanda tesisimiz yoğunluk olarak ciddi manada iyi bir rezerv taşımaktadır ve buradan çıkan ürünlerimiz şu anda Dünyanın her tarafına nakledilmektedir. Gidişat Kastamonu mermerimizin bir numaralı olacağını gösteriyor. Bundan sonrasında dünya pazarlarında daha fazla yer almak, tanıtımımız, Kastamonu’nun değerlerini arttırma ve katma değer sağlama konusunda büyük önem taşıyor. ”

  “Kastamonu’ya ciddi manada bir ekonomik değer katıyor”

Kastamonu mermerini İstanbul Havalimanına da gönderdiklerini belirten işletme sahibi Nurettin Gündağ ise, şunları söyledi:

“Kastamonu mermeri, hem rezerv olarak, hem de üretim ve satış olarak ciddi manada iyi yerlerde bulunuyor. Bu taşımızıdünyanın en büyük havalimanlarından bir tanesi olan ve çalışmaların devam etmekte olduğu İstanbul Havalimanına metrajlı ve işlenmiş olarak gönderiyoruz. Mermerimiz İstanbul Havalimanı’nda şu anda kullanılmaya devam ediliyor. Dolayısıyla bu taşın Kastamonu’dan çıkması, Kastamonu’ya ciddi manada bir ekonomik değer katıyor. İstanbul İhracatçılar Birliğinde de sektör olarak ciddi manada mermer ve madencilik olarak pazarlamaya yönelik çabalarımız bulunuyor. İhracatı daha da arttırmaya yönelik hedeflerimiz var.”

İHA