Metin Çelik’ten referandum turu

Kastamonu Milletvekili Av. Metin Çelik, 16 Nisan referandumuna yönelik çalışmalarını Araç ve İğdir’e yaptığı gezilerle sürdürdü.
IMG_3208Araç’ta partisinin yöneticileri, köy ve mahalle muhtarları ve vatandaşlarla bir araya gelen Milletvekili Çelik, Anayasa değişikliği ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni anlatıp bu değişikliklere “evet” denilmesini istedi.
Çelik, 1982 Anayasasının darbe ürünü olduğunu, vesayetçi zihniyet tarafından hazırlandığını, hükümet modeli olarak parlamenter sistemi öngörmesine rağmen bu modelle bağdaşmayacak derecede Cumhurbaşkanına geniş yetkiler verdiğini, buna karşın Cumhurbaşkanının sorumsuz olduğunu, anayasayı yapanların isteyerek parlamenter sistemden sapıp yürütme yetkisini Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu arasında paylaştırarak iki başlı bir yürütme öngördüğünü ve bir sistem karmaşası içerdiğini söyledi.
Getirilmesini istedikleri sistemin ve değişikliğin bu olumsuzluğu ortadan kaldıracağını savunan Çelik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında millet tarafından seçildiğini hatırlattığı konuşmasında, bugün kriz olmamasının nedeninin Cumhurbaşkanıyla Başbakan arasındaki uyumdan kaynaklandığını, bu uyumun gelecek yıllarda seçilecek Cumhurbaşkanları ve Başbakanlar arasında olmayabileceğini ifade etti.
Cumhurbaşkanı’nın hızlı ve etkili yönetimi sayesinde ekonomik büyüme ve refahın artacağını, yürütme yetkisini millet adına kullanacak Cumhurbaşkanı’nın millet tarafından doğrudan seçilmesi nedeniyle vesayet sisteminin tamamen tasfiye edileceğini söyleyen Çelik, milletin bu değişikliğe karşı çıkanlara kanmayacağını, daha güçlü bir Türkiye için vereceği evet oylarıyla bu değişikliği onaylayacağını söyledi.
Daha sonra köy ve mahalle muhtarlarının taleplerini dinleyen Çelik, KÖYDES ödeneklerinin bu yıl 2 katına çıkarıldığını, grup yollarıyla ilgili de ayrı bir çalışmanın başlatıldığını belirtti..
İlçe pazarında vatandaşlar ve pazar esnafı ile de bir araya gelen Çelik, ardından İğdir’de çalışmasını sürdürdü, akşam Araç’ta gençlerle bir araya geldiği toplantıya katıldı.