MHP teşkilatı “Maşalacı” dedi

MHP’nin 12. olağan genel kurulunda mevcut il başkanı İbrahim Maşalacı, son dakika kendisine rakip çıkan Faruk Dikel karşısında 313 delegenin oyunu alarak yeniden göreve seçildi. Dikel ise delegelerin 54’ünün oyunu alabildi.
Maşalacı, genel kuruldaki açıklamasında, “Bu kongrenin tek bir kazananı olacak kaybedeni olmayacaktır. Canı gönülden inanıyorum ki her durumda Milliyetçi Hareket kazanacaktır. Biz ki ruhumuzu Şerife bacılarla aynı topraktan aynı sudan beslemiş ülkü neferleriyiz. Aramıza fıtne fesat girebilir mi? Aramıza menfaat, kıskançlık, hırs girebilir mi?” dedi.

Milliyetçi Hareket Partisi’nin Kastamonu 12. Olağan Genel Kurulu, cumartesi günü Belediye’nin Kuzeykent Nikah ve Konferans Salonu’nda gerçekleşti.
Mevcut il başkanı İbrahim Maşalacı’nın tek aday olarak girmesi beklenen seçimlerde sürpriz bir aday da ortaya çıktı. Küre’nin eski ilçe başkanı, partinin de eski il yöneticilerinden Faruk Dikel, son anda adaylığını açıklayarak divana bildirdi. Faruk Dikel, divanın kendisine verdiği süre içerisinde eksik olan aday listesini tamamlayarak seçimlere katıldı.
Yapılan oylama neticesinde İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı, 313 oy alarak yeniden il başkanlığı görevine seçildi. Faruk Dikel ise 54 oy alabildi. Ancak genel kurula adaylıktan çok Faruk Dikel’in yaptığı ve il yönetimini hedef alan açıklamaları vurdu.
MHP Genel Başkan Yardımcısı Emin Haluk Ayhan’ın divan başkanlığı yaptığı genel kurulda, katip üyeliği 24 ve 25. dönem Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, üyeliklere ise Sinop İl Başkanı Ali Çakır, Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner yaptı.
EMİN HALUK AYHAN
Genel kurulda ilk konuşmayı genel başkan yardımcısı Emin Haluk Ayhan gerçekleştirdi. Dünyanın gelişmiş büyük ülkelerinin İslam coğrafyası üzerinde planlarının olduğunu kaydeden Genel Başkan Yardımcısı Ayhan, “Bu bölgeye ilişkin strateji geliştiriyorlar. Tabi bununla paralel olarak artan jeopolitik riskler de var. Jeopolitik risklere ilaven politik, siyasi, askeri, güvenlik açısından bu bölgede stratejiler yeniden belirleniyor, yeniden dizayn edilmeye çalışılıyor. Bu bölge aynı zamanda doğal kaynak coğrafyasıdır. Enerji hammaddesinin yoğun olduğu bir alan ama baktığımız zaman tarihin ilk dönemlerinden beri bu bölge mücadelelere neden olmuş bir alandır” dedi.
Dış politikada ara stratejilerin çok çabuk değişebildiğini ifade eden Emin Haluk Ayhan, genel kuruldaki konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Bugün Suriye’de müttefiklere bakıyorsunuz, akşam bir biri ile beraber oluyor ertesi gün farklı bir biriyle beraber oluyor ama bazen ikisinden de ayrılanlar bir araya geliyor. Burada önemli olan bir husus, bu bölgede baktığımız zaman meydana gelen gelişmelerin, içerdeki yönetimi, gelişmeleri dikkate alırsanız, Türkiye Cumhuriyeti’nin, Türk milletinin geleceğini sıkıntıya sokacak bir takım gelişmelerin olduğunu da net bir şekilde görüyoruz. Bunun Türkiye’ye yansımaları var. Türk siyasetine yansımaları var. Siyasi partilerin Türkiye’de dizaynı meselesi de var. Kılıçdaroğlu’nun Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na gelişi, arkasında Milliyetçi Hareket Partisi üzerinde oynanan oyunlar, daha sonrada baktığınız zaman esasen AKP’de meydana gelen, yeni Genel Başkan olmuş, yeni seçimden yüzde 50 oyla çıkmış bir başbakanın, bir gün ansızın Cumhurbaşkanlığı’na çıkıp geri dökerken, ‘ben oynamıyorum, bu işte yokum ama benim de bu işte bir dahilim yok’ demesi bu ülkede siyasetin nasıl dizayn edildiğine yönelik çok önemli örneklerdir”
“Ülkemiz beka meselesine düştüğü zaman bizim bu problemi çözmemiz lazım. Bu zilletten bu sıkıntıdan ülkeyi çekip, çıkarmamız lazım” diyen Ayhan, “Bunun için öncelikle herkesin askeri müştereklerde beka meselesi için milliyetçilikle çıkması lazım. Bir diğeri de demokrasi. Buradan çıkarken millete dayanacağız. Milletin seçtikleri ile işbirliği yapacağız. Burada benim yaşım ve üzerinde olanlar ve onların çocukları, her hangi bir olağanüstü rejim dikkate aldığınızda, Milliyetçi hareket Partisi’ni hedef aldığını net bir şekilde görüyoruz. Gördük, yaşadık. 37 senedir Milliyetçi Hareket Partisi 80 ihtilalinden sonra yaşadığı travmayı hala atlatabilmiş değil. Dolayısıyla bizim Milliyetçi Hareket Partisi olarak uzlaşma ile milletin seçtikleriyle, milletin tercihleri ile öncelikle ülkeyi bu bölgedeki iç ve dış travmalardan atlatmamız lazım” diye konuştu.
İBRAHİM MAŞALACI
Kastamonu MHP’de yeniden il başkanlığı görevine seçilen Hacı İbrahim Maşalacı ise genel kuruldaki konuşmasında, “Milliyetçi-Ülkücü hareket içerisinde küskünlükler kırgınlıklar olabilir ama birliğimize kimse zarar veremeyecektir. Ülküdaşlık hukukumuzu kimse zedeleyemeyecektir. Dost düşman bunu böyle bilmelidir. Söylediklerim biliyorum ki, sizlerin de gönüllerinden geçendir. Ben gönülden geçene konuşurum, gönüle göre konuşmamayı bana ülkücü hareket öğretmiştir” dedi.
MHP kongrelerinin, ülke ve millet olarak yaşadıkları sorunların muhasebesinin yapıldığı, geleceğe dair fikir ve hedeflerin dile getirildiği bir siyasi platform olduğunu da söyleyen Maşalacı, “Bugün bizler, milletimizin ve bütün insanlığın yaşadığı ve yaşayacağı sorunlarla baş etmek, bunu da temel ilke ve değerlere bağlı kalarak başarmak zorunda olan tarihi bir kuşağı temsil ediyoruz. Bizler inandığımız ülkümüzün gerçekleşmesi için her alanda fedakârca çalışan Türk Milliyetçileriyiz. Bizim ülkümüz Türk Milletini muhasır medeniyetler seviyesine çıkartmaktır. Bu uğurda bize düşen Kastamonu olarak yaşadığımız şehirde üç hilalli bayrağı gönderde dalgalandırmaktır. Bunu gerçekleştirmek için hepimiz üzerimize düşen görevi en iyi şekilde yapmalı, hedefe giden yolda Genel Merkezimizin istikametinde Kastamonu olarak gerekli her türlü başarıyı göstermeliyiz. Ülkemiz ciddi sorunlarla karşı karşıyadır. Bir yanda bütün dünya geçmişte olduğu gibi bu günde Türk Milletini Yok etmek için her çabayı sarf ederken, içerde de insan kılığına bürünmüş hainler ülkemizi ele geçirmek için ellerinden gelen her türlü melaneti yapmaktadır. Biz, birçok büyük ve önemli sorun ile aynı anda mücadele etmesi gereken bir ülkeyiz. Biz, dünyanın en gözde ve zorlu coğrafyasında yaşayan ve bundan böyle de yaşamak zorunda olan bir milletiz. Dolayısıyla, ne tarihimizi ne de coğrafyamızı değiştirme imkânma sahip değiliz. Ama hep birlikte daha güzel bir gelecek inşa edebiliriz. Bizler, Türk Milliyetçileri olarak bunun için varız, bunun için de var olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.
Siyaset olsun diye değil, millete ve ülkeye hizmet için yaptıklarını da söyleyen Maşalacı, “Artık sefalete son adaletsizliğe son diyebilmek, gençlerin geleceklerine dair umutlar yeşertebilmesini temin edebilmek için, Türkiye Cumhuriyeti devletini yönetmek için iktidara talip olan Milliyetçi Hareket Partisi’ne hizmet için il başkanlığına talip oldum. Onun için buradayız onun için huzurunuzdayız. Biz hiç kimseye karşı aday olmadık, biz ülkücü hareketin bir tek mensubunu bile karşımıza almayız bir tek ülkücünün karşısına çıkmayız, hepimiz aynı taraftayız hepimiz aynı saftayız. Bu kongrenin tek bir kazananı olacak kaybedeni olmayacaktır. Canı gönülden inanıyorum ki her durumda Milliyetçi Hareket kazanacaktır. Biz ki ruhumuzu Şerife bacılarla aynı topraktan aynı sudan beslemiş ülkü neferleriyiz. Aramıza fıtne fesat girebilir mi? Aramıza menfaat, kıskançlık, hırs girebilir mi? Biz büyük ülküleri olan Türk Milliyetçileriyiz. Büyük ülkülere erişmenin ilk şartının nefsini yenmek olduğunu çocuk yaşta öğrenmiş ülkü erleriyiz” dedi.
YENİ İL YÖNETİMİ
İbrahim Maşalacı başkanlığındaki MHP’nin yeni İl Yönetimi ise şu isimlerden oluştu: Seyfettin Ekmekçi, Mehmet Gök, Mücahit Keman, İsmail Sarıoğlu, Ahmet Çerkezoğlu, Mustafa Demirci, Namık Kemal Esgin, Erdoğan Berber, Ekrem Salcıoğlu, Haluk Yakar, Mehmet Kayaçal, Metin Özdamar, Atilla Baydı, Ayhan Bayram, Oğuzhan Civcioğlu, Mustafa Güler, Mahmut İslamoğlu, Özan Dibekoğlu, Ahmet Reşat Ömür, Hüseyin Kapulu, Uğur Tatlıoğlu, Mustafa Paskal, Salih Karataş, Metin Sağıroğlu, Üzeyir Destireci, Numan Karamehmet.