“Muhalefet yapmıyorsunuz”

MHP’nin genel kurulunda il başkanlığına aday olan Faruk Dikel’in salonda yaptığı konuşma genel kurula damga vurdu.
MHP Kastamonu teşkilatını muhalefet yapmamakla suçlayan Faruk Dikel, genel kurul öncesinde ise çok sayıda delegenin delegelikten çıkarıldığını, yerine ise 226 yeni delegenin yazıldığını belirtti.
Küre’de 15 yıl ilçe başkanlığı, iki dönem de MHP İl Yönetimi’nde görev yaptığını söyleyen Faruk Dikel, adaylığının Kemal Sunal’ın filmine döndüğünü belirterek, “Ben dün aday oldum. Kemal Sunal’ın filminde olduğu gibi ‘Ben buraya neden çıktım, niçin çıktım, kim çıkardı.’ Bizim şu anki işimiz de o filme döndü. Dün baktım adaylar vardı, bugün gördüm ki herkes çekilmiş. Sonra ben adaylığımı açıkladım. Aday olduktan sonra dönüşü olmaz dedik. Delege listelerine baktım ki ne göreyim. İl yönetimimiz sağolsun partimize 226 delege kazandırmış. Tabi bu arada eski delegeleri de silmişler. Keşke eski delege üzerine bu 226 delegeyi ekleselerdi. Çünkü üye sayımızın artması lazım. Delegeden korkmayın, ülkücüden korkmayın” dedi.
Eskiden kongre yaparken spor salonlarına sığmadıklarını hatırlatan Faruk Dikel, “Daha sonra düğün salonlarına düştük. Şimdi ise nikah salonunda kongre yapıyoruz. Kimseyi davet etmiyor musunuz bu genel kurullara? Madem ki il kongremiz var, şölenli olması lazım. MHP camiasının önde gelen isimlerine sordum kongreyi, davet almadıklarını söylediler. Bu çok yanlış. Ülkücüleri davet etmezsek kimle yapacağız bu genel kurulu” diye konuştu.
İl yönetimi muhalefet yapmıyor diyen Faruk Dikel, “İl Yönetimimiz hiç bir eleştiri yapmıyor. Biz iktidardaysak onu bilemiyorum. Milletvekilimiz Emin Çınar’a da bu konuyu sordum. Dedi ki yukarı da bir uyum var. Olabilir. Biz partimizin yukarıda terörle ilgili, dış siyasetle ilgili, FETÖ’yle mücadeleyle ilgili tüm yaptıklarını destekliyoruz. Ama aşağıdaki ekonomiyle olan sıkıntıları desteklemiyoruz. Yukarıda eğer uyum varsa; Karayolları 80 kişi aldı, Şeker Fabrikası 30 kişi aldı, Özel İdare 20 kişi aldı. Benim sokaktaki ülkücü kardeşimden kaçını buralara aldırdınız. Yukarıda uyum var diyorlar, ben o uyumu tanımıyorum. Ben aşağıdaki uyuma bakıyorum. Yukarıda uyum varsa burda niye yok. Biz 48 yıllık bir partiyiz. Muhalefet yapmamız gerekiyorsa yapacağız. Partimizin büyümesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Geçenlerde Karayolları bölge müdürü Kastamonulu müteahhitlerle ilgili bir açıklama yaptı. Sonra ben Kastamonulu müteahhitlere böyle hakaret edemezsin diye açıklamada bulundum. Ben bunu il yönetimimizden beklerdim. Kastamonu’da 17 okulun yıkılacağı söyleniyor. Bu konuda da il yönetimimizden bir açıklama yok. İl başkanımız görevini iyi bilen bir veteriner. Ama çiftçimizin yanına gittiğinde problemleriyle de ilgilenmeli. Kendisine bu çiftçilerin sorunlarını soruyormusun dediğimde, ben yukarıya yazdım diyor” şeklinde konuştu.
Partinin her geçen gün oy kaybettiğini de hatırlatan Faruk Dikel, “Partimizin oyunun arttırılması için neden muhalefet yapılmıyor. Partiye yıllarını veren insanları delegelikten çıkardınız. Hayati Hamzaoğlu 27 bin oy aldı. 200 oy farkla seçimi kaybettik. Bu kongreden bir gece önce İl Başkanı Maşalacı, Faruk Dikel aday çıktı diye çalışıyorlardı. Eğer bu çalışmayı belediye başkanlığı seçiminde yapsalardı, biz bu başkanlığı alırdık. Biz bu davaya gönlümüzü koyduk. Ben ne milletvekilliğine, ne de belediye başkanlığına adayım. Dün baktım bir sessizlik var. Aday olan işi bırakıyor. Çünkü delege listeleri ortada. Partiyi küçülttünüz, bu benim gücüme gidiyor. Bizim Kastamonu’da 78 bin oyumuz vardı. Önce 63 bine sonra 43 bine düşürdünüz. Biz eskiden MHP’nin barajı aşamadığı zaman Kastamonu’da milletvekili çıkaracak oy oranına ulaştık. Barajı aşamadığımız için ise CHP’den Meclis’e milletvekili gitmişti. Müthiş bir potansiyelimiz vardı” dedi.