MHP’den istifa

İl Genel Meclisi Ağlı Üyesi Mehmet Sait Yulu, MHP’den istifa ettiğini açıklarken “şimdilik” bağımsız kalacağını söyledi.
Yulu, istifasına gerekçe olarak MHP Genel Merkezi’nin tutumunu gösterdi ve “Parti içinden kongre istekleri karşısında, partinin geleceği için yeni adımlar atmak yerine Olağan Kongre 2018 yılında yapılacak denilmesi şaşırtıcı ve partiyi daha da çok yıpratıcı bir tutumdur.Bu şartlarda Milliyetçi Hareket Partisi’nde siyaset yapmak imkânsız olmuştur” dedi.

İl Genel Meclisi Ağlı Üyesi Mehmet Sait Yulu, MHP’den istifa ettiğini açıklarken “şimdilik” bağımsız kalacağını söyledi.
Yulu, dünkü İGM toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Siyasi partiler içinde bulunduğu toplumu daha ileri taşımaya , insanların ülkesi ve milletin geleceğini güven içinde bulundurması, kalkınması için plan ve programlar yapar, bunları da ilçe, il ve genel merkez aracılığı ile halka sunarlar. Halk da seçim yolu ile programını benimsediği partiyi oylarıyla destekler. Meclis çoğunluğunu sağlayan parti ülkeyi yönetir; diğerleri muhalefet görevi yaparlar. Tabi her partinin amacı iktidar olmaktır çünkü programını ancak iktidara geldiğinde uygulama imkanı bulur.
Ben 20 yıla yakın aktif siyasetin içinde bulunuyorum. Milli Görüş lideri mekanı cennet Necmettin Erbakan’la başladığım siyasi hayata, 2002 yılında adalet ve kalkınma partisi kurucu ilçe sekreteri görevinin ardından, Has Parti kurucu İlçe Başkanlığı görevini yaparken partinin kapatılması ardından benim de partideki görevim ve üyeliğim bitmiş oldu.

30 Mart 2014 yerel seçimleri öncesi Milliyetçi Hareket Partisi Ağlı İlçe başkanı Satı Mehmet Kavuş ile Belediye Başkan adayı şu anki Belediye Başkanımız Şahin Çolak ve arkadaşları ‘Seni partimizden İl Genel Meclisi birinci adayı yapmak istiyoruz, ekibimize katılır mısın’ dediklerinde teklifleri için teşekkür ettim, değerlendirme yapmak için süre istedim. O sürenin sonunda eğer seçilirsem, ilçeme hizmet etme imkânı sağlayacağı düşüncesi ile teklifi kabul ettiğimi bildirdim.

Başarılı bir seçim çalışması sonrası, tarihinde ilk defa İlçemiz Milliyetçi Hareket Partisi Belediye Başkanlığı ve İl Genel Meclisi üyeliği alarak önemli bir başarı elde etmiştir.
30 Mart yerel seçimleri öncesinde ve il kongresi öncesi gelen il başkan adayları ve diğer partililere yaptığım konuşmamda ‘Partimizin Genel Merkezinde bir yenilenme olması gerekiyor’ diye görüşümü defalarca dile getirdim. Bu görüşüme de halktan aldığım izlenim doğrultusunda söylüyordum.
Bana göre kendi partimize mensup insanlardan çok, diğer partilere mensup olan halkın, partimiz ve genel başkanımız hakkındaki görüşleri daha önemlidir. Partimizin programını ve ekibini ne kadar çok kişi benimserse o oranda oy olarak geri döneceğine inanıyorum.
Benim Genel Merkezimiz hakkındaki görüşlerim karşısında hiçbir il başkanı ve başkan adayları ve hatta milletvekilimiz dahi kimse görüşüme katıldıklarını beyan etmediler. ‘O konu bizim dışımızda o konuları nasıl uygunsa genel merkezimiz gereğini yapar’ şeklinde görüşlerini beyan ettiler.
7 Haziran seçimlerinde alınan yüzde 16’lık oy 1 Kasım’da yüzde 12’lere düşüyorsa bu sonucun böyle olmasında en büyük pay parti genel merkezinin, halkın görüş ve düşüncelerine adeta kulaklarını tıkayarak gereğini yapmayan tutumudur. Bugün seçimdeki başarısızlığı üstlenmeyen, sebebi başka yerlerde arayan parti genel merkezinin tavrı ve tutumu karşısında sabretmek gerçekten zor.
Parti içinden kongre istekleri karşısında, partinin geleceği için yeni adımlar atmak yerine Olağan Kongre 2018 yılında yapılacak denilmesi şaşırtıcı ve partiyi daha da çok yıpratıcı bir tutumdur.
Bu şartlarda Milliyetçi Hareket Partisi’nde siyaset yapmak imkânsız olmuştur. Bu kararı vermek beni rahatsız etmiyor değil, hem benim, hem de teşkilatım açısından gerçekten zor bir durum. İlçemizde 30 Mart yerel seçimlerinde alınan oy sayısı ile 1 Kasım seçimlerinde 600’lerden 300’lere kadar düşmüştür.
Milliyetçi Hareket Partisi İl Genel Meclisi olarak görev yaptığım süre içinde hiçbir kamu ve özel kurumun idareci ve çalışanından olumsuz tavır ve tutum görmedim. İl, ilçe yönetimindeki ve il genel meclisindeki arkadaşlara samimi tutumlarından dolayı teşekkür ediyorum. Siyasi partiler başta da söylediğim gibi ülkesinin gelişmesi için belirli bir siyasi görüşe sahip insanların beraber hareket ettiği oluşumlardır. İnsanlar zaman zaman içinde bulunduğu siyasi topluluğu bırakabilirler; onun için partiler kendi partisine mensup insanların görüşlerine değer vererek siyasi çalışmalar yapmalıdır.
Ben süremin sonuna kadar il ve ilçemin gelişmesi ve halkımızın sorunlarının çözümü noktasında, İl Genel Meclisi’ndeki tüm arkadaşlarım, ilçemde belediye başkanımız Şahin Çolak ve il genel meclisi arkadaşım Öncay Ersoy ile tüm siyasi bürokratik çevrelerle uyum içinde çalışmalarıma devam edeceğim.
Milliyetçi Hareket Partisi camiasının beni anlayışla karşılayacakları inancı ile bu günden itibaren partimden istifa ediyorum. Şu an için görevimi bağımsız olarak yapacağım. 1 Kasım öncesinde de istifa etmeyerek, partime de saygısızlık etmedim. Onun için seçim sonrasına bıraktım.” C.M.