Aladağ: Yatırımcının önündeki engel kalktı

İl Genel Meclisi mutlak tarım arazilerinde yapılaşma ile ilgili uygulanan emsal oranını yüzde 5’ten yüzde 20’ye çıkarttı.
Komisyon Başkanı Necmi Aladağ, “Bu kararla Şu anda Kastamonu’da hayvancılık yatırımı yapacak olanların önündeki büyük bir engel kaldırılmış oldu” dedi.

AK Partili İl Genel Meclisi Üyesi Necmi Aladağ, tarım arazilerinde yapılaşma ile ilgili emsal oranının yüzde 5’den yüzde 20’ye çıkartıldığını söyledi.
İl Genel Meclisi’nin dünkü oturumunda konuşan Aladağ, yatırımcının önünde büyük bir engel olduğunu ifade ettiği emsal oranının meclisin çabaları yükseltildiğini kaydeden ve hayvancılık konusunda yatırım yapacak olanların önündeki engeli kaldırdıklarını söyleyen Aladağ, “Mutlak, marjinal ve özel tarım arazisi olmak üzere üç sınıf tarım arazisi var. Kastamonu mutlak tarım arazisi sınıfına giriyor. Bu sebeple tarım alanlarında yapılaşmaya yüzde 5 olarak müsaade ediliyordu. Bu yatırımcının önünde büyük bir engeldi. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) projelerinde yüzde 70’e yakın Avrupa Birliği’nde hibe söz konusuydu. Bu emsal sorunundan dolayı yatırımcı Kastamonu’ya yatırım yapamaz durumundaydı. Biz bu konuyu meclis gündemine taşıdık. Benim başkanlığımda ki İmar ve Bayındırlık Komisyonu rapor hazırladı. Bu rapor iletildi ve çalışma yapıldı ve bu oran yüzde 5’den yüzde 20’ye çıkartıldı. Şu anda Kastamonu’ya hayvancılık tesisinde yatırım yapacak olan yatırımcının önünde büyük bir engel kaldırılmış oldu” dedi. CM