MİEM'e talip var

‘Her yaşta yaşanabilir Kastamonu’ sloganıyla yola çıkan Dünya Yaşlanma Konseyi Genel Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın, Mahalli İdareler ve Eğitim Merkezi’ne Ulusal Yaşlı Enstitüsü kurmak için talip olduklarını açıkladı ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a da konuyla ilgili brifing verdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün Sağlıklı ve Yaş Dostu Şehirler Projesi kapsamında ‘Her yaşta yaşanabilir Kastamonu’ sloganıyla yola çıkan Dünya Yaşlanma Konseyi Genel Başkanı Gerontolog Dr. Kemal Aydın, hazırladıkları projeyle ilgili Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a brifing verdi.
Belediye salonunda gerçekleşen sunumda Dr. Aydın, Mahalli İdareler ve Eğitim Merkezi’ne Ulusal Yaşlı Enstitüsü kurmak için talip olduklarını vurguladı.
Dr. Kemal Aydın, “Hükümet yetkililerimizle Ankara’da görüşmelerimiz olacak. Konuyu onlara da anlatacağız. Hazırlanan proje bölgenin projesi olacağı gibi bu alanda Kastamonu’yu marka yapacak. Hedefim ekonomi forumunun yapıldığı Davos gibi Ilgaz’da Dünya Yaşlı Forumu’nu gerçekleştirmektir. Bu doğrultuda hızla adımlar atılması için destek bekliyoruz. Önümüzdeki süreçte Dünya Sağlık Örgütü Türkiye yetkilileriyle ilimizdeki paydaş kuruluşlarımızın iyi niyet sözleşmesi imzalayarak hükümetimizin ve fonların destekleriyle projeyi başlatmak istiyoruz. Hayalimiz Kastamonumuzu Sağlık Dostu Marka Şehir olarak dünyaya tanıtabilmektir. Kuracağımız Dünya Yaşlılık Üniversitesiyle gerekli tüm araştırmaların yapılmasını da amaçlıyoruz. Biz sizlerden Kastamonu Yaşlılık Araştırma Merkezi kurmamız noktasında ve projemizin manevi anlamda destekçi olmanızı istiyoruz” ifadelerini kullandı.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yaşlılara yönelik projelerini yakından takip ettiğinin altını çizen Dr. Aydın, “Kastamonu Belediyesi Yaşlı Bakım Hizmetleri Merkeziyle ilgili bazı araştırmalar yaptım. Gerçekten sadece ülkemiz değil dünya çapında örnek bir hizmet veriliyor. Ülkemizde en yaşlı nüfusun yaşadığı bölgemize, memleketimize bizlerde sizler gibi hizmet etmek istiyoruz. 18-24 Mart yaşlılar haftasında ilimizde Yerel Yönetimler Yaşlı Hizmetleri şurası düzenlemeyi de hedefliyoruz. Yaptığınız çalışmalardan ötürü sizlere ve ekibinize teşekkür ediyorum” dedi.
Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise “Bizler yaşlılarımıza borçluyuz. Bu borcumuzu ödemek için elimizden gelen hizmeti veriyoruz. Yaşlı Bakım Hizmetleri gerçekten çok titiz ve özenle çalışıyor. Yaptığım incelemelerde de yaşlılarımızın verilen hizmetten bir hayli memnun olduğunu görmek beni mutlu ediyor. Anlattığınız proje gerçekten çok güzel. Elimizden gelen desteği vereceğimizden şüphemiz olmasın. Kastamonumuza değer katacak her türlü projenin arkasındayız. İlimizde Yaşlılık Araştırma Merkezi kurmanız için gerekli yeri bizler sizlere göstereceğiz. Bu süreçte elimden gelen desteği sağlayacağım. Kastamonu hazırladığınız proje için biçilmiş kaftandır” diye konuştu.