İGM’de “itirazlı” seçim

• Sandalye dağılımında değişiklik olduğu gerekçesiyle komisyonlardaki üye sayılarının artmasını isteyen MHP Grubu, seçimlerin önerdikleri “Basit Oran” sistemi yerine “Nisbi Temsil” sistemiyle yapılmasına tepki gösterdi.
• İçişleri Bakanlığının benzer konuda aldığı karara işaret eden MHP Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu. “Biz bu karara itiraz ediyoruz. Bu seçimi hukuki boyuta taşıdığımızda seçim yüzde 100 iptal edilecektir” dedi.
• 20 yıldır bu yöntemin kullanıldığını belirten AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu ise “Biz nisbi temsile göre bu seçimin yapılması taraftarıyız. İtiraz edilebilir. Bundan sonrası valiliği ilgilendirir” diye konuştu.

İl Genel Meclisi’nde dün Denetim Komisyonu ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti için önceki gün ertelenen üye seçimleri dün yapıldı.
Mehmet Kayıkcı başkanlığındaki oturum, Denetim Komisyonu’na seçilecek üyelerin “Nisbi Temsil”mi yoksa “Basit” oran sistemine göre mi tespit edileceğinin oylamaya sunulmasıyla başladı.
AK Parti grubunun “Nisbi Temsil”, MHP grubunun “Basit Oran” sistemiyle yapılmasını istediği komisyon üye seçimlerinin yöntemi oylamayla belirlendi ve 2 çekimser, 13 red oyuna karşılık 29 kabul oyuyla denetim komisyonu üyelerinin “Nisbi Temsil” sistemine göre belirlenmesi kabul edildi.
“Basit oran” sistemi uygulanmadığı için 5 üyeden oluşan komisyonda 2 sandalye yerine 1 sandalyeyle yetinmek zorunda kalan MHP Grubu bu duruma tepki gösterdi.
MHP Grubu adına açıklama yapan Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu, Konya ve Erzincan’da aynı nedenden ötürü seçim sonuçlarının değiştirilmek zorunda kaldığını söyledi.
Bu örnekler ışığında haklarını arayacaklarını belirten Bozahmetoğlu, “Üye tam sayısıyla oranlanması gerektiği belirtiliyor. Bunun da en doğru yöntemle yapılması gerektiği vurgulanıyor. Biz bu konuda gerekli araştırmayı yaptık. En doğru yöntem konusunda Erzincan ve Konya valiliklerinin İçişleri Bakanlığı’ndan görüş istediği ve İçişleri Bakanlığı’nın en doğru yöntem olarak ‘Basit oran’ sisteminin uygulanması yönünde görüş bildirildiğine ulaştık. Biz bu karara itiraz ediyoruz. Bu seçimi hukuki boyuta taşıdığımızda seçim yüzde 100 iptal edilecektir. Bu nedenle AK Parti Grubu’nda doğru karar vermelerini istiyoruz” diye konuştu.
Bozahmetoğlu daha sonra da başkanlık divanına yazılı itirazda bulundu.
Denetim Komisyonu üyelerinin 20 yılı aşkı süredir nisbi temsil sistemine göre seçilmesi nedeniyle bu seçim yönteminin uygulanması taraftarı olduklarını belirten AK Parti Grup Başkanı Sabri Bayramoğlu ise “Biz nisbi temsile göre bu seçimin yapılması taraftarıyız. İtiraz edilebilir. Bundan sonrası valiliği ilgilendirir” dedi.
Yapılan seçim sonrası AK Parti’den Mehmet Kösem, Necmi Aladağ, Hüseyin Teryaki ve Öncay Ersoy, MHP’den ise Satı Gökyurt Denetim Komisyonu’na seçildi.

SYDV Mütevelli Heyeti Üyeleri belirlendi
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeleri seçimleri de dünkü oturumun gündem maddeleri arasında yer aldı.
Merkez ve ilçelerde görev yapacak üyeler Meclis oyuyla belirlendi.
Merkezde; Refik Demirci ile Yaşar Müldür, Abana’da; Hüseyin Acar ile Nurettin Dikmen, Ağlı’da; Hasan Ergin, Tahir Tuncer ile Niyazi Demirci, Araç’ta; Hakkı Sağlam ile Yusuf Seki, Azdavay’da; Ömer Yazıcı ile Muzaffer Kurtçuoğlu, Bozkurt’ta; Ruhi Başkaya ile Mustafa Turhan, Cide’de; Özkan Özcan ile Süleyman Salcı, Çatalzeytin’de; Sabri Özdemir ile Halil Demirci, Daday’da; İhsan Türüdi ile Şükrü Yıldız, Devrekani’de; Kemal Tufan, Uğur Aydın ile Yaşar Çelik, Doğanyurt’ta; İbrahim Tevfik Tiryaki, Mustafa Baş ile Halil Acar, Hanönü’nde; Hasan Yazgeç ile Kadir Çelik, İhsangazi’de; Mustafa Kalınçıldır, Şaban Bulak ile Aynur Köse, İnebolu’da; Nihat Yılmaz ile Nihat Öz, Küre’de; Fazlı Akar ile Naim Gülşen, Pınarbaşı’da; Fikri Arı ile Fevzi Kaval, Seydiler’de; Yaşar Ünal ile Mustafa Kayıkcı, Şenpazar’da; Rahmi Özden ile Ferhat Kılıç, Taşköprü’de; Osman Şenel ile Necmi Güneş, Tosya’da ise Alaattin Zeybek ile Hasan Coşkun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Mütevelli Heyeti üyeliğine seçildi.
Ardından da diğer gündem maddeleri görüşüldü.

Karahasan bugünkü
oturuma katılacak
İGM’nin bugün gerçekleştireceği Ocak ayı dördüncü oturumuna İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Tahir Zafer Karahasan da katılacak.
Genel Sekreter Karahasan, İller Bankası kredisi ve Özel İdare makine parkına kazandırılması planlanan asfalt plenti ile ilgili Meclis üyelerini bilgilendirip, soruları yanıtlayacak.

CENGİZ MUHZİROĞLU