Miras güzellikler çiçek açıyor

Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusunu gün ışığına çıkarmak için çalışmalarını sürdüren Kastamonu Belediyesi’nin Bakırcılar Çarşısı Cephe İyileştirmeve 2. Etap Sokak Sağlıklaştırmaprojelerinde ilk çivi dün düzenlenen törenle çakıldı.

Maliyeti 8 milyon 850 bin TL’yi bulan proje kapsamında toplam 193 adet tescilli binanın cephe iyileştirmesi gerçekleştirilecek. 16 Nisan 2019’a kadar tamamlanması planlanan projenin açılışına Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın,AK Parti İl Başkanı Halil Uluay, İl Müftüsü Osman Aydın, KATSO Başkanı Selçuk Arslan, Ticaret Borsası Başkanı Sedat İşeri, MÜSİAD Kastamonu Şube Başkanı Oğuz Fındıkoğlu başta olmak üzere çok sayıda STK ve kamu kurum temsilcisi ile vatandaşlar katıldı.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş, bu projeyle birlikte tarihi ve kültürel yapının korunması için Kastamonu’da toplam 33 milyon lira gibi bir yatırımı gerçekleştirmiş olacaklarına dikkat çekerek, “Özellikle sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların bu projeye dahil olması en büyük arzumuz. Özellikle valiliğimizin ve Vakıflar Bölge Müdürlüğümüz ile ortaklaşa projeleri sürdürüyoruz. Bugün startını vereceğimiz proje 2. Etap Sokak Sağlıklaştırma dediğimiz, Şeyh Şaban-ı Veli Caddesi’nde Atabey ve Akmescit Mahallesi’ne kadar inen güzergahtaki bütün evlerin iyileştirmesi anlamına geliyor” dedi.

Kastamonu ismini Dünya Kültür Mirası listesine yazdırmak hedef inde olduklarını da söyleyen Başkan Babaş, “Bakırcılar Çarşısı’nda da restorasyon çalışmasının ilk adımını bugün atıyoruz. Bugün başlattığımız proje 2.Etap projesi. Daha yapacağımız toplam 6 etap var. Bu projeler tarihi ve kültürel dokuyu yeniden ayağa kaldıracak. Birinci önceliğimiz Kastamonu’nun adını Dünya Kültür Mirası Listesi’ne yazdırmak. İkinci önceliğimiz ise tarihi ve kültürel dokumuzu turizme kazandırmaktır. Restore etiğimiz konakları çeşitli amaçlarla kullanıyoruz. 3-4 yıl içerisinde çok önemli bir değişim olacak. Buralar Kastamonu’nun tarihi kültürel beşiğidir” diye konuştu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sivil Toplum ve Halkla İlişkiler Başkanı Harun Karacan da konuşmasında “Kastamonulular olarak şehrinizle övünebilir ve gururlanabilirsiniz” dedi.

Şehirlerde birlik ve beraberlik olduğu sürece gelişmenin ve ilerlemenin olacağını söyleyen Karacan, Kastamonu’da da bunu net bir şekilde gördüğünü ifade etti. Karacan, “Sayın başkan Kastamonu ile ilgili yapılacakları anlattıkça, ben bunların Kastamonu’ya az geleceğini düşündüm. Kastamonu’ya daha fazlası yakışır. Değerli valimiz bilgili ve tecrübeli bir insan, onun elinden tutun Kastamonu’ya çok şey katacaktır. Belediye başkanımızda bilgili bir arkadaşımız, oda Kastamonu’ya çok şey katacaktır. Kastamonu’da kendimi, kendi şehrimde gibi hissettim. AK Parti olarak şehirlerimiz için her şeyi yapmak istiyoruz. Özellikle sayın başkanın turizme yönelmesi çok önemli, bir şehrin turizme yönelmesi şehre sınıf atlatacaktır” dedi.

Vali Yaşar Karadeniz ise Kastamonu’nun birkaç sektör dışında çıkışının olmadığını ve bunların başında da turizmin geldiğini söyledi. Karadeniz, “Merkezin dışında 19 ilçemizin 19’unda ayrı güzellik var. Bu potansiyeli turizme kazandırmak için bir şeyler yapmak gerekiyor. Bunları yaparken şehrin turizmine engel olmadan, sürdürülebilir turizmi sağlamak olmazsa olmaz hedeflerimizden birisidir. Kastamonu turizminin önündeki en büyük engel olan ulaşım artık sorun olmaktan çıktı. Kastamonu bu çalışmalarda son yıllarda önemli mesafe kat etmiş ve hızlanarak da devam ediyor. El ele vererek hedefe yürümeliyiz” dedi.