Moral bozan tablo

Yaşanabilirlikte 49, iş yapılabilirlikte 74’üncü sıradayız
Forbes’in, bu yıl ikincisini düzenlediği “İş Yapmak ve Yaşamak İçin En İyi Kentler” araştırmasının sonuçları, derginin son sayısında yayımlandı.
Genel sıralamada 53’üncü sırada yer alan Kastamonu, dört temel kriterden “yaşanılabilirlik”te 49’uncu, iş yapma konusunda ise en gerilerde 74’üncü basamakta kendisine yer bulabildi. Marka secerisi ve yenilikçilikteki yerimiz 58’incilik, dört kriter arasında en üstte olduğumuz konu ise 46’ıncı basamakta yer aldığımız “erişilebilirlik” oldu.

Genel sıralamada, komşularımızdan sadece Çorum ve Çankırı’yı geride bıraktık; Sinop, Bartın, Zonguldak ve Karabük’ün ise gerisinde kaldık.
Yaşanılabilirlik konusunda ise bölgemizin yüzakı 6’ncı sırada yer alan Sinop oldu. Bartın, 37, Çankırı 48’inci olarak bizi sollarken, Çorum’u (55), Karabük’ü (61) ve Zonguldak’ı (64) arkamızda bıraktık. İş yapma, çalışma ya da ticaret becerisi ve üretim potansiyeli bakımından bölgemizde bizden daha alt basamakta bir il ne yazık ki yer almadı.

Forbes’inh araştırmasında; genel sıralamanın yanı sıra marka becerisi ve yenilikçilikte, ticaret becerisi ve üretim potansiyeli ile erişilebilirlikte İstanbul, yaşanılabilirlikte ise Trabzon ilk sırada yer aldı. Genel sıralamada ilk 10’u İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, bursa, Trabzon, Eskişehir, Antalya, Tekirdağ ve Muğla oluşturdu. Araştırma; Doğu ve Güneydoğu, İç Anadolu’nun kuzeyi ile Karadeniz’in güney bölgeleriyle yani bölgemizle Türkiye’nin geri kalanı arasındaki uçurumun giderek belirginleştiğini gözler önüne serdi.