Hükümetin defterinde Batı Karadeniz yok

“Bu bakanlar kurulu listemiz AK Parti’de, partimizde, parti grubumuzda bugünkü şartlar itibariyle, tabii bölgesel temsil, illerin temsili, birçok hususu da göz önüne alarak gerçekleştirdiğimiz bir listedir” diyen Başbakan Davutoğlu’na soruyorum…
Hani nerede Batı Karadeniz Bölgesi’nin hükümette temsili?

Numuneyiz mübarek…
Ege, Akdeniz, Marmara, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Doğu Karadeniz, Orta Karadeniz, Doğu Karadeniz bölgeleri bakan çıkarırken sadece ve sadece Batı Karadeniz Bölgesi bakan çıkaramadı iyi mi?

Nedir Batı Karadeniz Bölgesi’nin farkı diğer bölgelerden…
Külliyen umutsuz vaka mı yoksa kol kanat gerecek bakan gerektirmeyecek kadar zengin mi?

Kalkınma bölgesi illeri olarak yazıyorum; Kastamonu, Sinop, Çankırı, Karabük, Bartın, Zonguldak vilayetleri ülkemizin “Bakan” haritasında yok…
Bu hazin duruma diğer 5 vilayettekiler ne der ne ederler bilmem ama bir Kastamonulu olarak bana fena koyuyor, incitiyor, üzüyor.

Birbirine komşu illerden oluşan adeta Orta Anadolu kabinesi…
Konya, İstanbul, Ankara, Ordu, Gaziantep, Mersin, Yozgat, Kocaeli, Denizli, Antalya, Trabzon, Adana, Kayseri, Samsun, Şanlıurfa, Eskişehir, Bursa, Bayburt, Malatya, Bingöl, İzmir, Kahramanmaraş, Sivas, Afyonkarahisar. Başka vilayetlere kaydırılmış bazı bakanların asıl memleketleri olarak Batman, Malatya, Bursa, Artvin, Erzurum, Edirne, Erzincan illerini de katarsak listeye doğrudan 24, dolaylı 7 vilayet ilaveten.

Kastamonu’ya hadi bakan yok, İstanbul’daki Kastamonululara da bakan yok ne acı ki…
İstanbul’daki hemşerilerimizle birlikte TBMM’de 6 vekille temsil edilen bir vilayetiz bugüne bugün ama kimin umurunda? Kastamonu’daki 300 küsur bin, İstanbul’daki bir milyon küsur bin hemşerimiz hükümet tarafından hesaba katılmadığı gibi öyle anlaşılıyor ki cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlarla oturup kalkan hemşerilerimizin, işadamlarımızın da ya sözleri geçer akçe değil hükümet katında ya da ağızları kilit.

Derseniz ki “Bakan çıkarmak çok mu önemli?”, evet bakan çıkarmak çok ama çok önemli…
İsterse bin tane vekilin olsun, kamu yatırımı için çalınacak kapı o bir tane bakanın kapısı çünkü.

Felaket senaryosu yazmak istemem ama görünen köyü az buçuk tarif etmek isterim…
Önümüzdeki dönemde bölgeler arası gelişmişlik düzeyinde Batı Karadeniz Bölgesi olarak diğer bölgelerin gerisinde kalmaya devam edeceğiz. Üstelik bu sefer kendi sıkletimizdeki bölgelerle aramızdaki gelişmişlik düzeyi daha da açılacak.

Hatta ve hatta…
Marmara Bölgesi’ne sıkışan özel sektör yatırımlarının Konya eksenli Orta Anadolu Bölgesi’nde yeni alanlara yerleşme çabası içine girmeleri bile olası.

Eskiden Marmara’ydı gurbet, yeni adres Orta Anadolu…
Topla bavulları Kastamonu.