Ölmeyen sevgi

Atamızı, aramızdan ayrılışının 77’inci yıldönümünde bir kez daha saygı, minnet ve özlemle andık.
Tüm yurtta olduğu gibi şehrimiz ve ilçelerimizde düzenlenen törenlerde Atatürk sevgisi yüreklerden taştı.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 77. yıldönümünde anıldı. Ülke genelinde olduğu gibi şehrimizde de saat 09.05’te zaman durdu. Şehrimizdeki törenler Cumhuriyet Meydanı’nda ve Halk Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti.
Vali Şehmus Günaydın, Garnizon Komutan Vekili J. Kur. Alb. Mehmet Özer Güneş ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koymalarının ardından iki dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Bu esnada bayraklarda yarıya indirildi. Kastamonu izcileri de Atatürk Anıtı önünde gün boyu dönüşümlü olarak saygı nöbeti tutarken, anma programı Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda Pervaneoğlu Ali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hazırladığı programla sürdü.
Öğrencilerin hazırladığıanma programı katılımcılara duygu dolu anlar yaşatırken, özellikle Elif Nur Arpacı, okuduğu “Bir Elif, Bir Mehmet Hikayesi” adlı şiirle büyük alkış aldı. Haticenur Şahbaz’ın “Bir Resim Yap Çocuğum, Adı Mustafa Kemal Olsun” adlı şiiri ve okul öğrencilerinin “Atatürk” adlı müzikli drama gösterisi de ilgi ve takdirle izlendi.
Günün anlamını belirten konuşmayı ise Pervaneoğlu Ali Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Edebiyat Öğretmeni Atanur Yücebıyık yaptı. Yücebıyık, “Milletçe tuttuğumuz yasa rağmen 10 Kasım’ların; Atatürk’ün fikirlerinin daha iyi anlaşılarak tatbik edileceği günler olması gerekmektedir. Bugün bizler onu her zamankinden daha iyi anlayarak, düşüncelerinden daha iyi istifade ederek, bilimin ışığında ülkemiz ve milletimiz için daha iyi neler yapabiliriz onu düşmeli ve zaman geçirmeden işe koyulmalıyız. Bu 10 Kasım’ı bir başlangıç yapalım. Kalbimizi, aklımızı, ruhumuzu yeniden başlatalım ve bugün içimizdeki Atatürk’ü ortaya çıkaralım. Artık zaman ağlama zamanı değil anlama zamanıdır. Menzil zor, yol çetindir, ama ulaşılmaz da değildir. Bir kez daha düşünelim ve içimizdeki Atatürk’e merhaba diyelim. Ve yeniden bir resim çizelim” diye konuştu.