İstekleri restorasyon

Belediye’nin, Kasaplar Hali’ni yıkıp yeniden inşa etmeyi hedefleyen projesi, buradaki işyerlerinde kiracı olarak bulunan esnafı kendi durumlarıyla ilgili düşünceye ve endişeye sevketti. Kasaplar Hali’nin düzenlenmesinin Kastamonu için güzel olacağını söyleyen kiracı esnaflar, isteklerinin yıkım değil restorasyon olduğunu belirtti.
İleriye dönük borçları olduğuna dikkat çeken esnaflar, “Bu borçları nasıl ödeyeceğimiz konusunda endişe duyuyoruz” dediler ve “Bizlerin ve dükkanlarda çalışan işçilerin mağdur olmaması için projenin restorasyonla sınırlı kalmasını istiyoruz” dediler.
Kastamonu Belediyesi’nin Kasaplar Hali’ni yenileme projesi, buradaki dükkanlarda kiracı olarak bulunan esnafı düşündürüyor. Kasaplar Hali’ndeki kiracılar, projenin uygulanmaya başlanmasıyla birlikte kendi durumlarının ne olacağı konusunda endişe duyuyor. 16 kiracı, esnaf dün ortak açıklamada bulunan toplandı.
Kasaplar Hali’nde bulunan yaklaşık 115 dükkanın yüzde 85’inde kiracıların bulunduğunu belirten esnaflar, halin restore edilmesinden yana olduklarını söyledi. Hepsinin ileriye dönük borcu, taksitleri olduğunu vurgulayan hal esnafları, “Bu borçları nasıl ödeyeceğimiz konusunda endişe duyuyoruz” dedi.
Kasaplar Hali’nde bulunan Akın Döner Salonu sahibi Murat Taşçı, “18 senedir bu dükkanda ticaret yapan küçük esnafım. Sayın Belediye Başkanımız Tahsin Babaş’ın burası ile alakalı olan projesini yakından takip etmeye çalışıyoruz. Memleketimiz için güzel olacağını düşündüğümüz bu projenin uygulanma sürecinde, biz kiracıların ticaretimizi devam ettirme konusunda endişeleri var” dedi. Taşçı, Kasaplar Hali’nde bulunan çoğu kiracının isteğinin projenin tarihi yapısına uygun olarak restore edilmesi olduğunu belirtti. Murat Taşçı, “Sayın Başkanımızın, kendini bizlerin yerine koyarak, bu görüşümüzü dikkate almasını istiyoruz” diye konuştu.
AVUKATLAR ÇARŞISI ÖRNEĞİ
Halde bulunan kiracılar, Kasaplar Hali’nin Avukatlar Çarşısı gibi bir çalışmayla yenilenmesinin yanında olduklarını kaydetti.
Hanedan Pide ve Kebap Salonu’nun sahibi Ahmet Kirişçioğlu, “Bu adada Kastamonu’nun yöresel yemeklerini gelen turistlere tanıtan 15 lokanta var. Halin dükkanlarının toplamında çalışan yaklaşık 280 işçi var. Bizlerin ve çalışan işçilerin mağdur olmamasını istiyoruz. Bunun için de restorasyon yapılması çok daha iyi olacaktır” diye konuştu. • Gözde MINIK