Orman bereketi

Ormandan il ekonomisine 400 milyonluk katkı

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün Türkiye’deki bölgeler arasında üretim birincisi olduğunu söyleyen Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, geçen yıl Kastamonu ekonomisine olan katkılarının 400 milyon liraya ulaştığını açıkladı.

Dinçer, orman köylüsüne sağlanan doğrudan desteğin 100 milyon lira olduğunu belirtirken, Kastamonu’nun 2015 itibariyle yüzde 66’sının ormanlarla kaplı bulundugunu, en büyük sorunlarının ise genç işgücü olduğunu söyledi.

  

ERHAN VEREN

Kastamonu Orman Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, dün düzenlediği basın toplantısında bölge müdürlüklerinin 2015 yılındaki faaliyetlerini kamuoyuyla paylaştı.

21 işletme müdürlüğü, 156 şeflikten oluştuğunu belirttiği Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün 2 bin 74 personelinin bulunduğunu belirten Bölge Müdürü Dinçer, 2015 itibariyle sorumluluk sahalarında yer alan Kastamonu’nun yüzde 66’sının, Sinop’un da yüzde 64’lük kısmının ormanlarla kaplı olduğunu söyledi.

Kastamonu OBM olarak toplam 201 milyon metreküp orman varlıklarının bulunduğunu da söyleyen Hüseyin Dinçer, bunun 148 milyon metreküpünün Kastamonu, 53 milyon metreküpünün de Sinop’a ait olduğunu belirtti.

Kastamonu’da her yıl 2 milyon metreküpe yaklaşan üretim ve diğer ormancılık faaliyetleri sayesinde orman köylüsüne 100 milyon lira doğrudan destek sağladığını söyleyen Bölge Müdürü Dinçer, “Bu çalışmalarımız sayesinde nakliyecisine, akaryakıt satıcısına gibi dolaylı yoldan Kastamonu’ya katkımız ise 400 milyon liradır. Yapılmakta olan ormancılık faaliyetleriyle de ilimizde binlerce kişiye istihdam sağlamaktayız” dedi.

“TÜRKİYE’DE ÜRETİM BİRİNCİSİYİZ”

Türkiye’deki 28 bölge müdürlüğü arasında Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü’nün üretimde birinci sırada olduğunu da söyleyen Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, 2015 yılında 330 milyon liralık bir gelirlerinin olduğunu, bunun yüzde 45’lik bölümünün köylüye yansıtıldığını belirtirken, kurumlarının kâr amacı güden bir yapıya sahip olmadığının bilinmesini istedi.

“GENÇ İŞGÜCÜ SIKINTISI”

Dinçer, “Kastamonu Bölge Müdürlüğü olarak en büyük sorununuz nedir?” şeklindeki bir soruya “Nitelikli genç iş gücü maalesef yeterli değil. Bu sayının artmasını umuyoruz” diyerek cevapladı.

ORMAN ZARARLILARI

Orman zararlılarıyla mücadele konusunda da titiz bir çalışma yürüttüklerini söyleyen Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, “Orman varlıklarımızı tehdit eden bazı böcek türleri var. Bunlara karşı biyolojik bir mücadele yürütüyoruz. Kendi ürettiğimiz bir böcek türü ile bu zararlıları yok ediyoruz. Kastamonu’daki laboratuvarımızda 2015 yılında 30 bin adet, Boyabat’taki laboratuvarımızda ise 13 bin 284 adet üretim gerçekleştirdik ve ormanlara bıraktık. Yine ayrıca geçtiğimiz yıl yaptırmış olduğumuz 500 adet kuş yuvasını da çeşitli bölgelere astık” dedi.

KESTANE

Kastamonu’nun orman varlıkları içerisinde kestanenin de önemli bir yere sahip olduğunu söyleyen Hüseyin Dinçer, “Kastamonu’da Cide, Bozkurt ve İnebolu’da 16 bin 585 hektar alanda kestane ormanlarımız var. Sinop’la birlikte bu alan 23 bin hektara çıkıyor. Kestanenin bölgemize 30 milyon lira gibi bir katkı sağladığını düşünüyorum. Sahil bölgelerimizde önemli bir gelir kaynağı olan kestane ağaçlarında da bazı hastalıklar çıkıyor. Bunlarla da mücadele ediyoruz. Kestane dal kanseri, kestane kızıl kurdu ve mürekkep hastalığı gibi. Son yıllarda Kestane Gal Arısı diye bir böcek türü ortaya çıktı. Bu dışardan ülkemize geldi. Ülkemizde görülen bir tür değildi. Bursa bölgemizdeki kestane ağaçlarında görülüyor. Biz bu zararlı türün kendi bölgemize gelmemesi için bazı çalışmalar yürütüyoruz” diye konuştu.

ORMAN GENÇLEŞTİRME

Ormanlarda gençleştirme çalışmaları hakkında bilgi veren Dinçer, “Geçtiğimiz yıl Kastamonu’da 229, Sinop’ta ise 24 hektar alanda gençleştirme çalışması yaptık. Yine ayrıca Kastamonu’da 3 bin 439 hektar alanda ise gençlik ve kültür bakım çalışmaları yapıldı. Silvikültürel faaliyetler çerçevesinde Kastamonu’da 1263 hektar alanda, Sinop’ta ise 428 hektar alanda rehabilitasyon çalışması gerçekleştirdik” dedi.

FİDAN ÜRETİMİ VE AĞAÇLANDIRMA

Orman Bölge Müdürlüğü olarak bünyelerinde 3’ü Kastamonu’da olmak üzere toplam 4 fidanlığın bulunduğunu söyleyen Dinçer, “2014 yılında Kastamonu’da 2 milyon 970 bin adet fidan üretirken, 2015 yılında 4 milyon 100 bin adet fidan üretimi gerçekleştirdik. 2016 yılındaki hedefimizi ise 3 milyon 100 bin adet olarak belirledik. Sinop’ta ise 2014 ve 2015 yıllarında 1’er milyon fidan üretiminde bulunduk. Gölköy’de bulunan fidanlığımız su baskınlarıyla karşı karşıya kalıyordu. DSİ Bölge Müdürlüğümüz buradaki derede ıslah çalışması gerçekleştirdi ve bu tehditten kurtulduk. Yine Göl Köy’de valiliğimizin de desteği ile sondaj çalışması yaptık. Şimdi buraya bir su deposu tesisi inşa edeceğiz” dedi.

Kastamonu Orman Bölge Müdürlüğü, geçtiğimiz yıl Kastamonu’da 479 hektar alanda, Sinop’ta ise 503 hektar alanda ağaçlandırma faaliyetlerinde bulundu, 2016 ylında ise 699 hektar alanda ağaçlandırma çalışmasının yapılması planlanıyor.

EYLEM PLANLARI VE KÖYLÜYE DESTEK

Bazı eylem planlarından da bahseden Bölge Müdürü Hüseyin Dinçer, Ceviz Eylem Planı dahilinde Kastamonu’da 260 hektarlık alanda 56 bin 160 adet, Sinop’ta ise 165 hektarlık alanda 38 bin 53 adet ceviz fidanı diktiklerini söyledi.

Orman köylüsünün en büyük destekçisi olan Orman Bölge Müdürlüğü, üretim çalışmaları kapsamında ise geçtiğimiz yıl Kastamonu köylüsüne üretim çalışmalarından 89 milyon lira, Sinop köylüsüne ise 51 milyon lira kaynak aktardı.

2015 yılında Kastamonu’da 351 bin metreküp, Sinop’ta ise 212 bin metreküp üretim yaptıklarını söyleyen Bölge Müdürü Dinçer, “Üretimde çalışan köylülerimize eğitimler de veriyoruz. 2015 yılında 4 bin 350 üretim işçisine ağaç kesme ve boylama operatörlüğü eğitimi verdik. 2016 yılında da 2 bin 690 işçiye eğitim vermeyi planlıyoruz” dedi.

ORKÖY destekleri hakkında da açıklamalarda bulunan Dinçer, “Kastamonu’da 2015 yılında 285 aileye, fenni arıcılık, güneş enerjisi, süt sığırcılığı, besi sığırcılığı, besi koyunculuğu konularında 2,5 milyon lira destek verdik. ORKÖY’de 2003-2015 yılları arasında ise Kastamonu’da 6 bin 751 aileye 22,4 milyon lira kredi desteği verdik” dedi.

Odun dışı ürünlerle de vatandaşa destek olmak istediklerini söyleyen Bölge Müdürü Dinçer, “2015 yılında 30 bin adet sahlep fidanının dikimini gerçekleştirdik. Yine 438 ton defne, 29 bin 118 ton ise kestane, gövde, çıra, dal, mantar, kızılcık, kuşburnu gibi ürünlerin üretimi gerçekleşti” diye konuştu.

ORMAN YANGINLARI

Orman yangınlarıyla mücadele konusuna da değinen Bölge Müdürü Dinçer, “Kastamonu’da 25 adet arazöz, 7 adet su ikmal aracı, 144 adet su tankı, 7 adet dozer, 14 adet greyder bulunuyor. 25 adet de gözetleme kulemiz var. Yine ayrıca 25 adet helikopter su çukuru, 69 adet de arazöz su çukurumuz var. Bu yıl bir gözetleme kulemizi ise insansız gözetleme kulesine çevireceğiz. Genel müdürlüğümüzün bu yönde bir çalışması var. Sensörler ve kameralar vasıtasıyla takip altında olan bir gözetleme kulemiz olacak. Bunun nerede olacağı konusunda ise bir çalışma yürüteceğiz” dedi.