“Faizsiz kredide kriterler düzeltilsin”

Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, esnafa verilen 30 bin liralık faizsiz kredinin, aranan bazı kriterler nedeniyle, can suyu arayan esnafa çare olmadığını dile getirdi. İslamoğlu, şehirdeki kooperatif ve esnaf odaları temsilcilerinin biraraya gelerek, bu sıkıntıyı giderme noktasında çalışma yapmasını talep etti.

  

Kastamonu Güven Tur Başkanı Faruk İslamoğlu, esnafa verilen 30 bin liralık faizsiz kredinin, bazı kriterler nedeniyle can suyu arayan esnafa çare olamadığını söyledi.

Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatifleri aracılığıyla verilmekte olan 30 bin liralık faizsiz kredi hakkında açıklamalarda bulunan İslamoğlu, “Çok güzel bir destekten maalesef bazı esnaf arkadaşlarımız yararlanamıyor. En büyük engel ise 01.12.2015 tarihi öncesi kooperatife borcu olmayanların bu krediden faydalanabilme şartı. Bu kriter bir çok esnafın hayallerini suya düşürdü.

Bir heyecan ve beklenti ile yapılan müracaatlar, asıl ihtiyacı olan esnafın maalesef kapıdan eli boş dönmesine sebep oldu. Gönül isterdi ki; kooperatife borcunu düzenli şekilde ödeyenlerde bu destekten yararlansın. Burada asıl amaç zor durumda olan esnafa yardımcı olmak. Ama zor durumda olup da kooperatife borcu olmayan esnaf zaten yok denecek kadar az” dedi.

Sicil affı mağdurlarının da bu uygulamadan yararlanamıyor olmasının bir başka engel olduğunu dile getiren Faruk İslamoğlu, “Bazı düzenlemelerle bu destekle daha çok esnafımıza yardımcı olunabilir. Simit satarak ev geçindiren esnaf var bu memlekette. Yerine göre siftah etmeden kepenk kapatan esnaf var. Devlete yük olmadan kendi işini yapmaya çalışan esnaf var. İlimizdeki esnaf odaları ve kooperatifler de bu konuda biraraya gelerek bir çalışma yürütmeli. Zaten bu kurumların görevi de budur. Bizler temsil ettiğimiz esnafın dertlerini dile getirelim ki; esnaf kazansın, ülke kazansın, ekonomi kazansın” diye konuştu.