ÖVGÜ ve TESPİT

“İSTANBUL VE ANKARA HAK ETTİĞİ DEĞERİ VERMİYOR”
TÜGVA Temsilciliğinin açılışında konuşan Bilal Erdoğan, Kastamonu’yla ilgili düşüncelerini dile getirirken şu tespitte bulundu:
“Kastamonu’da aslında bizim koca Anadolu medeniyetinin, bizim bütün kültürel geçmişimizin en önemli merkezlerinden bir tanesidir. İstanbul ve Ankara’dakiler Kastamonu’ya bugün belki hak ettiği bilinirliği, hak ettiği önemi, hakettiği değeri vermiyor, ama altyapı sorunlarının büyük ölçüde çözülmesiyle Kastamonu şu anda aslında kültür turizminde Anadolu’nun en cazip adreslerinden biri haline geldi.”

17239852_785167098306942_4368254226614977620_oTürkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) Kastamonu Temsilciliği binası ve Kitap Kafe’nin açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu, Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan ile TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’in de katıldığı törenle yapıldı.
Açılışlar için dün Kastamonu’ya gelen Bilal Erdoğan, önce Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı daha sonra da Vali Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret etti. Erdoğan ziyaretlerinin ardından, Belediye tarafından TÜGVA’ya tahsis edilen Aktekke Mahallesi’ndeki 3 katlı konağın açılışını yaptı. Açılışa Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Murat Demir, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yanı sıra TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet’le birlikte çok sayıda davetli katıldı.
Açılışta konuşan TÜGVA Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bilal Erdoğan, TÜGVA olarak; değerleriyle yoğrulmuş ve değerleriyle yaşayan, inancına manevi kaynaklarına ve kökenlerine bağlı bir gençliğin yetişmesi ve büyümesini arzuladıklarını söyledi.
17192267_785166771640308_4772833780243944353_oBilal Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:
“Bugün Anadolu’nun önemli manevi direklerinden biri olan Şeyh Şaban-ı Veli’nin memleketi Kastamonu’da çok güzel bir vesileyle birlikteyiz. Türkiye Gençlik Vakfı’nın Kastamonu’daki temsilciliğinin açılışını yapıyoruz. Sağolsun belediye başkanımızın destekleriyle burada vakfımıza ç.alışmalarını sürdürmeleri için çok güzel bir mekan hediye edilmiş oldu. Biz Türkiye Gençlik Vakfı’nın Yüksek İstişare Heyeti olarak zaman zaman bir araya geliyoruz. Her bir araya gelişimizde Türkiye’de değerleriyle yoğrulmuş ve değerleriyle yaşayan, inancına manevi kaynaklarına ve kökenlerine bağlı bir gençliğin yetişmesi ve büyümesini arzuladığımızı konuşuyoruz. Nitekim bu ülkede maalesef dönem dönem başka medeniyetlerine, başka kültürlere karşı kompleks içerisinde yetişmiş nesiller de geldi geçti. Ne yaptı bu nesiller? Batının sadece şeklini ithal ettiler. Batının ilmini ya da fennini değil, kıyafeti ve müziği ile sanatını getirmekle gelişebileceğimizi sandılar. Bu bizim millet olarak özgüvenimizin bitirilmesinin sonucuydu. Savaş üstüne savaş, işgal üstüne işgal. Bu toprakları bölmek, bu milleti silmek için yüzlerce yıl neler yaptılar? Ama hamdolsun bugün kendi değerlerine bağlı, özgüveni olan, bize ait olan yitik değerlerimizi kıymetli bulan onları yaşamak isteyen bir gençliğin yetişmekte olduğunu görüyoruz. Ve biz Türkiye Gençlik Vakfı’ndaki gençlerimize şunu söyledik; Bir ayağınız bu manevi değerlerimizde, inancımızda, kendi kültürümüzde olmak kaydıyla ne çalışma yapmak istiyorsanız siz karar verin dedik. Ortaokullardaki kardeşlerimiz kendileri karar versin, liselerdeki kardeşlerimiz kendileri karar versin, üniversitelerdeki kardeşlerimiz kendileri karar versin. Bu şekilde TÜGVA’nın temsilciliklerinde gençlerimiz oturuyorlar ve ne yapacaklarına kendileri karar veriyorlar. Gençlerimizin önünü açtığımız zaman aslında bizim geleceğimize, ülkemizin geleceğine, bölgemizin geleceğine yeni kapılar açmış oluyoruz. O nedenle TÜGVA’nın çalışmaları çok değerli ve çok önemlidir.”
Erdoğan, konuşmasının Kastamonu’yla ilgili bölümünde de şunları söyledi:
“Kastamonu’da aslında bizim koca Anadolu medeniyetinin, bizim bütün kültürel geçmişimizin en önemli merkezlerinden bir tanesidir. Bugün belki hak ettiği bilinirliği, hak ettiği önemi, hak ettiği değeri vermiyor İstanbul ve Ankara’dakiler ama altyapı sorunlarının büyük ölçüde çözülmesiyle şu anda Kastamonu aslında kültür turizminde Anadolu’nun en cazip adreslerinden biri haline geldi. Onun için TÜVGA da burada Kastamonu’nun temsil ettiği bütün değerlerle yoğrulan ve yetişen bir gençlik için burada çalışmalarını yapacak. Buradaki arkadaşlarımızın Allah yar ve yardımcıları olsun, emeklerini zayi etmesin. Kastamonu için, ülkemiz için hayırlı uğurlu olsun.”

17211993_785167604973558_2757890167135628285_oAçılışta konuşan TÜGVA İl Temsilcisi Burak Arslan, “Bugün Kastamonu gençliği açısından bir dönüm, dönüşüm noktasını yaşıyoruz.. Bu mekan tüm Kastamonu gençliğine aittir. İnşallah bu çatı altından ahlaki gelişimi ve bilgi birikimi en yüksek seviyede olan gençler yetişecek burada atılan tohumlar yeşerdiğinde bulunduğu yerin çehresini değiştirecektir. Mekanlar verimli kullanıldığı ölçüde değerlidir. Bize düşense bu mekanı en verimli şekilde değerlendirip, burayı gençlerle doldurup taşırmak olacaktır. Bu konağı TÜGVA gençlerinin hizmetine sunan Belediye Başkanımız Tahsin Babaş ve her daim yanımızda olan genel merkezimize teşekkür ediyorum.” dedi.
TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet de, TÜGVA’nın 81 İl, 150 ilçe, 1500 ‘e yakın ortaokul ile 3 bine yakın lise ve Türkiye’nin her yerindeki üniversitelerde gençliğe hizmet ettiğini söyledi ve yurt sayılarını Eylül ayında 95’e çıkarcaklarını açıkladı.
Açılış töreninde sırasıyla Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Milletvekili Murat Demir ve Vali Vekili Yaşar Karadeniz de birer konuşma yaptı.
Babaş, restore ettikleri konaklardan birini TÜGVA’ya tahsis etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Milletvekili Murat Demir de, Başkan Babaş’a bu kararlarından dolayı teşekkür edip,
mekanın Kastamonu gençliğine hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.
Gençliğe yapılan yatırımın her türlü yatırımdan önemli olduğunu dile getiren Vali Yaşar Karadeniz ise “Bir ülkenin geleceğini belirleyen en önemli konu gençliğin yetiştirilmesidir. Bugün hangi yatırımı yaparsak yapalım eğer gençliğimizi iyi yetiştirmez, doğru yere kanalize etmezsek geleceğimizi karartmış oluruz. En önemli konu budur. Geçmişte bunu başarabiliyorduk. Çünkü aile ve okul disiplini içerisinde bunu başarmak kolaydı. Ancak bugün bilgi iletişim teknolojileri öyle bir noktaya geldi ki evdeki çocuğumuz bile dünyanın öbür ucundaki kötü etkilere maruz kalabilmektedirler. Bu nedenlebiz eğitim öğretim faaliyetlerini çok yönlü düşünmek zorundayız” diye konuştu . Karadeniz, konağın tahsisinden dolayı Babaş’a, temsilcilik açmalarından dolayı da Erdoğan ve TÜGVA’nın yöneticilerine teşekkür etti.
Temsilcilik açılışının ardından Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi’ni ziyaret eden Bilal Erdoğan daha sonra Belediye tarafından restore edilen Şeyhoğlu Konağı’nı gezdi.
Sonrasında da Kuzeykent’te bulunan TÜGVA Kitap Kafe’nin açılışını yapıp Öz Bilge Çocuk Anaokulu öğrencileriyle bir araya geldi.
Bilal Erdoğan Kastamonu’daki son durağında TÜGVA’nın Kuzeykent Belediye Konferans Salonu’nda düzenlediği “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi” konulu konferansa katıldı.