Organik tarım deva olabilir

“Arazi yapısı nedeniyle kaybettiğimiz geliri
organik tarımla geri kazanabiliriz”

İl Genel Meclisi’nin Mart ayı dördüncü oturumu Mehmet Kayıkcı’nın başkanlığında gerçekleşti. Toplantıda Organik Tarım konusunda ilimizdeki çalışmalar ve yaygınlaştırılabilmesi için ne gibi faaliyetlerin yürütülebileceği konusunda hazırlanan Gıda Tarım ve Hayvancılık Komisyonu’nun rapor görüşüldü.
Komisyon raporunu okuyan Daday üyesi Ziya Kabakcı, Meclis üyelerine önce “İyi Tarım Uygulamaları” ve “Organik Tarım” hakkında bilgi verdi. Kastamonu’da Taşköprü’de sarımsak, İhsangazi’de ise siyez bulguru üzerine organik tarım faaliyetlerinin yapıldığını söyleyen Ziya Kabakcı, İnebolu’da ise çilek yetiştiriciliği yapılması noktasında başvurunun gerçekleştiğini söyledi.
Organik tarımın yaygınlaşması için eğitimin çok önemli olduğunu söyleyen Kabakcı, “Çiftçilerimizin bilgilenmesi gerekiyor. İlçe Tarım Müdürlükleri ve Ziraat Odaları bu noktada eğitim faaliyetleri yürütüyorlar. Saha çalışmaları gerçekleştiriliyor. Kastamonu’nun arazi yapısı dağınık olduğundan organik tarım yapılabilir. Arazi yapısı nedeniyle kaybettiğimiz geliri organik tarımla geri kazanabiliriz. Ancak organik tarım yapmak takip gerektiren bir konu. Maliyet yüksek olsa da kazancı da aynı doğrultuda yüksek oluyor. Son yıllarda organik tarıma da ilgi oldukça artmış durumda” dedi.
Komisyonun hazırladığı rapor ilçe tarım müdürlükleri ile ziraat odalarına oy birliği ile gönderildi.
İGM’nin dünkü oturumunda ayrıca İl Özel İdaresi’nin memur kadro değişiklik cetveli görüşülerek karara bağlandı