Özlü’nün unutamadığı Kastamonu anısı

KASİAD’ın  11’inci Olağan Genel Kurul Toplantısına katılan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, kendisinin Düzceli olduğunu, küçükken babasının, “Düzce’nin eskiden  Kastamonu’ya bağlı” olduğunu söylediğini, bu sebeple kendisini aynı zamanda Kastamonulu da hissettiğini söyledi.

Kastamonu denildiğinde aklına gelen bir anısını paylaşmak istediğini ifade eden Özlü, şunları dile getirdi:

C48JDQBWcAAl6kB“1980-1990 arasında  İstanbul’daydım. Bir arkadaşım vardı, Kastamonuluydu, trafik kazasında onu kaybettik, Allah rahmet eylesin. Şimdi biz öğrenciyiz,  Beşiktaş’taydık, acıktık paramız da yok. ‘Yurtta yemek yeriz’ dedim. O da ‘ben bu sorunu çözeceğim’ dedi.  Beşiktaş’ta rastgele bir pastaneye girdik. Selam verdi, ‘Ben Kastamonuluyum’ dedi, pastaneci de ‘Ben de Kastamonuluyum’ dedi. ‘Neresinden falan’… Sonra pasta, börek, çay, kahve karnımızı doyurduk. Arkadaşımın da pastanecinin de Kastamonulu olması o gün bizim karnımızı doyurdu.”

Özlü, Genel Kurulun başarılı geçmesini temenni ederek, “15 milyon nüfusu olan  İstanbul’da Kastamonuluların bir dernek çatısı altında bir araya gelmesi son derece önemli. Bu birlik ve beraberlik ruhunuzun devam etmesini temenni ediyorum.” diye konuştu.

KOBİ’lere yönelik bakanlık olarak önemli destek çalışmaları yaptıklarını belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Bütün faizi bir karşılıyoruz, devlet karşılıyor. İnşallah önümüzdeki bir ay içerisinde 10.3 milyar liralık bir sıcak para KOBİ’lerimizle buluşacak. Bu referandum neden önemli iki şey söyleyeceğim. Artık hızlı olmak daha önemli devletin hızlı çalışmaya ihtiyacı var. Bu referandumda evet dediğimizde ne olacak birincisi bu referandum sonucu ortaya çıkacak sonuçlar geleceğimiz için bugün için değil bu gün bir şey yok. Geleceğimiz için koalisyonlar ebediyen son bulacak. Bu referandumda evet çıktığında artık bundan sonra hiçbir şekilde koalisyonla karşılaşmayacağız. O liderler zirvesi ne bileyim koalisyon kuruldu mu kurulamadı mı kaç parti bir araya geldi falan bunların hepsi sona erecek bu çok önemli bir nokta” şeklinde konuştu.

Referandum süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Faruk Özlü, “Biliyorsunuz tarihimize baktığımızda her zaman başbakanlarla cumhurbaşkanları arasında bir problem bir sürtüşme var. Bunun çok sayıda örneği vardır. Örneğin Süleyman Demirel- Tansu Çiller yine öyle Turgut Özal-Mesut Yılmaz, Ahmet Necdet Sezer-Bülent Ecevit saydığınız zaman aşağı yukarı hepsinde bir sıkıntı var. Şimdi bu insanların hepsi mi kötüydü hepsi mi geçimsizdi? Hayır, sistemde bir sıkıntı var çünkü sistem yetkilerin sorumsuz tuttuğu bir cumhurbaşkanına yetki veriyor, sorumlu tuttuğu başbakanın bir kısım yetkilerini paylaştırıyor. Dolayısıyla bu referandumun ikinci sonucu cumhurbaşkanlarıyla başbakanlar arasında cumhuriyet tarihi boyunca rastladığımız anlaşmazlıklara sın verecek olması. Tarihe bakın Mustafa Kemal Atatürk ile İsmet İnönü arasında bile son dönemde sıkıntı var. Yani sıkıntı olmayan başbakan ve cumhurbaşkanı söz konusu değil” diye konuştu. Bakan Özlü, kendisine takdim edilen plaketi kabul ettikten sonra toplantıdan ayrıldı.