Pazarların açılışı tehlikeye girdi

 

Şap hastalığının yayılmasını engellemek amacıyla 18 Aralık’ta kapatılan ilimizdeki hayvan pazarlarının yarın itibariyle yeniden açılması yolundaki planlama, Araç ilçesinde yeniden şap vakası tespit edilmesiyle tehlikeye girdi.

Şap hastalığı nedeniyle yaklaşık iki aydır tüm hayvan pazarlarının kapatıldığı ilimizde bu durumun bir süre daha devam etme ihtilmali ortaya çıktı.

Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, şap hastalığı görülmesi üzerine 18 Aralık’ta ilimizdeki tüm hayvan pazarları kapatılarak, hayvan giriş ve çıkışlarını yasaklamıştı.

Yaklaşık 60 gündür Kastamonu’daki tüm hayvan pazarlarının kapalı olması ve hayvan giriş-çıkışlarının da yasaklanmasına rağmen Araç ilçesine bağlı Cevizli köyünde yeniden şap hastalığı tespit edildiği öğrenildi. Araç Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü tarafından R.Ç.’ye ait ahırda ortaya çıkan vaka nedeniyle Cevizli köyü karantinaya alınarak, hayvan giriş-çıkışları yasaklandı.

Alınan önlemlere rağmen yeni bir şap vakasının tespiti, pazarların kapatılması hayvan giriş çıkışının yasaklanması nedeniyle zor durumda olan besicileri hayal kırıklığına uğrattı.
Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Osman Şekercioğlu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ile yaptıkları görüşme sonrasında Kastamonu Hayvan Pazarı’nın 17 Şubat Çarşamba günü açılmasının planlandığı bilgisini kamuoyuyla paylaşmıştı.

Kastamonu Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü de, şap hastalığına karşı yürütülen aşılama kampanyasında yüzde 86 başarı sağlandığını duyurmuştu.

Araç’ta ortaya çıkan yeni vakadan sonra, hayvan pazarlarının açılmasına yönelik planlamanın uygulanıp uygulamayacağıyla ilgili henüz bir açıklama bulunulmadı.

İHA