Psikiyatrist Akkoyun’dan sunum

Şiddetin Önlenmesi çalıştayı Ankara’da yapıldı

  • Tosya Devlet Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Psikiyatrist Ayşe Zeynep Akkoyun, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından düzenlenen Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı’nda “Bireyi Şiddete Yatkınlaştıran Ailesel Faktörler Üzerine Psikiyatrik Bir Değerlendirme” konulu bir konuşma gerçekleştirdi.

 

Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) tarafından Ankara’da Şiddetin Önlenmesi Çalıştayı düzenlendi.

Son yıllarda dünya genelinde artan şiddeti konu edinen çalıştayda şiddetin nedenlerinden sonuçlarına, sıklığından çeşitlerine, alınması gereken önlemlerden çözüm önerilerine dek pek çok konu çok boyutlu ve multidispliner olarak ele alındı.

Çalıştayda Türkiye’nin çeşitli yerlerinden birçok kıymetli, akademisyen, kamu kurumu ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Kastamonu Tosya Devlet Hastanesi’nde Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Psikiyatrist Ayşe Zeynep Akkoyun da  “Bireyi Şiddete Yatkınlaştıran Ailesel Faktörler Üzerine Psikiyatrik Bir Değerlendirme” konulu konuşması ile çalıştayda yer aldı.

Bireyi şiddet ve saldırganlık davranışlarına sevk eden nedenlerden belki de en önemlisinin ailesel faktörler olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Akkoyun, şiddetle mücadele ederken ailesel faktörlerin göz ardı edilmemesi, bu faktörlerin tüm ayrıntısıyla ortaya konması ve vakit kaybedilmeksizin gerekli önlemlerin alınmasının önemine vurgu yaptı.

Konuşmasında aile kurumu, ebeveynin yeterli çocuk yetiştirme becerileri, gelişim psikolojisi ve öğrenme kuramına da değinen Uzm. Dr. Akkoyun sunumunu bireyi bahsi geçen ailesel faktörlere yönelik çözüm önerileri ile sonlandırdı.