“Ruhsat dışına çıkılan binayı yıkarız”

FORE KAZIK ZORUNLULUĞU
Riskli binaların temelinde fore kazık yöntemini zorunlu tutacaklarını belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Bizim amacımız, statik açıdan daha güvenli binalar yaptırmak. Mevzuatın ve ruhsatın dışında herhangi bir şey yapılmasına izin vermeyiz, yapılsa bile aynı anda yıkarız” dedi.

HAFRİYATA YAKIN TAKİP
Plan Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda hazırlanan yeni hafriyat düzenlemesi Belediye Meclisi’nden oybirliği ile geçti. Buna göre, bundan sonra bütün hafriyat kamyonları takip edilecek ve belediyenin izni olmadan hiçbir yere hafriyat ve inşaat atığı dökülemeyecek.

Kastamonu Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı üçüncü oturumu cuma günü akşam Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın başkanlığında gerçekleşti. Toplantının ana gündem maddesini hafriyat atıkları oluşturdu.
Plan Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda hazırlanan yeni hafriyat düzenlemesi Belediye Meclisi’nden oybirliği ile geçti.
Buna göre bundan sonra bütün hafriyat kamyonları takip edilecek ve belediyenin izni olmadan hiçbir yere hafriyat ve inşaat atığı dökülemeyecek. Yeni uygulama ile hafriyat kamyonlarından belediye tarafından yıllık 160 lira izin belgesi için ücret alınacak. Ayrıca hafriyat topraklarında metreküp başına 2 lira ücret alınacağı açıklanırken, izinsiz hafriyat yapılması halinde metreküp başına 3 lira 50 kuruş, hafriyat yapan kamyon içinde metreküp başına 6 lira 05 kuruş ücret alınacağı bildirildi. Ayrıca Belediye Başkanı Tahsin Babaş, izinsiz hafriyatın önüne geçebilmek için caydırıcı tedbirlerde alacaklarını ifade etti.
RİSKLİ YAPILARDA FORE KAZIK ZORUNLULUĞU
Toplantıda, riskli yapılarda fore kazık olmadan kimsenin inşaat yapamayacağını da belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş, “Riskli yapılarda fore kazık olmadan kimse inşaat yapamaz. Böyle bir konu tespit ettiğimizde mühendisler yerinde inceleyecekler ve kesinlikle kimseye imtiyaz tanınmayacak. Müzenin karşısında yapılmakta olan yeni yapıda da vatandaşların mağdur olmamaları için bütün tedbirler alınmalı ve aldırmalıyız. Eğer biz tedbirleri almazsak bina yapıldığında vatandaş benim balkonuma toprak akıyor diyecek. Bizim amacımız, statik açıdan daha güvenli binalar yaptırmak. Belediyeden izinsiz kimse bir şey yapmaya veya kanunsuz iş yapmaya kalkmasın. Mevzuatın ve ruhsatın dışında herhangi bir şey yapılmasına izin vermeyiz, yapılsa bile aynı anda yıkarız” ifadelerini kullandı.