“Sağlık çalışanları olarak çok yorgun ve kötü durumdayız”

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası başkanı Dr. Yusuf Öztürk,  salgınla mücadelede fedakârca görev yapan sağlık çalışanlarının çok yorgun ve kötü durumda olduklarını, yaşanan sorunların bir an önce Sağlık Bakanı’na iletilmesi gerektiğini vurgulayan bir açıklamada bulundu.

Oda Başkanı Dr. Öztürk’ün açıklaması şöyle:

“Bütün sağlık çalışanları feryat ediyor. 40’ı hekim 92 sağlık çalışanı hayatını kaybetti. Sağlık Bakanımız ile görüşmek ve sorunlarımızı iletmek için sürekli randevu talep ettik.

Sağlık çalışanları adına bu sorunları iletmemiz çok önemlidir.

İki büyük sorun var:

1- Sağlık çalışanlarının sorunları,

2- Toplum sağlığı sorunları.

Asistanlar 36 saat çalışıyorlar. 24 saatlik nöbet sonrası izinleri yok. Bu Anayasa’ya aykırıdır. Nöbet Sonrası İzin Anayasal Haktır! Aşırı yoğun çalışmaları sebebiyle eğitimleri de aksamakta.

Aile hekimleri Covid’den hastalandıklarında rapor alınca maaşlarından kesinti yapılıyordu.İlettik.Elde ettiğimiz tek sonuç bu oldu.

Aile Sağlığı Merkezlerinde zatürree ve grip aşıları konusunda sistemden kaynaklı sorunlar mevcut. Hekimler ile hastalar arasında problemler yaşanmakta. Bir an önce çözülmesi ve yeterli sayıda aşı temin edilmesi gerekir.

Test rakamları artıyor ancak, bu kadar test kaç kişiye yapılıyor, kimlere yapılıyor bilmiyoruz. Bu soruların cevabı çok önemli.

64 tabip odasından bize gelen bilgilere göre, hasta sayısı yükseliyor ve bilimsel verilere göre maalesef daha da yükselecek.

Bu noktada tüm ulus olarak hep birlikte mücadele verirsek bu savaşın üstesinden gelebiliriz.”