Vali Avni Çakır önümüzdeki günler için umutlu konuştu

“Şu anki rakamlar kriz seviyesi rakamları”

  • Kovid-19 salgınıyla mücadelenin gittikçe sıkılaştığı kentimizde Vali Avni Çakır da bizzat katıldığı denetimlerle konunun ciddiyetle sürdürülmesinde etkili oluyor.
  • Dün de kentin en merkezi noktası olan Nasrullah Alanı ve Banka Sokak’ta denetimlerde bulunan Çakır, maske konusunda önemli yol kat edildiğini, ilimizin çok ciddi aşamaya geldiğini söyledi.
  • Çakır, “Vaka artışlarımız bir önceki haftaya göre nispeten kontrol altına alındı gibi ama anlamlı bir iniş başlamadı. Önümüzdeki haftalarda anlamlı inişler bekliyoruz. Şu anki rakamlar bizim kriz seviyesinde olduğumuz rakamlardır” dedi.

Vali Avni Çakır, Kovid-19 salgınıyla mücadelede alınan önlemlerin uygulanma ölçüsünü bizzat denetlemeyi sürdürüyor.

Çakır dün de kentin en merkezi noktası olan Nasrullah Alanı ve Banka Sokak’ta işyerlerini denetledi. Belediye Başkan Vekili Mehmet Yurt, İl Emniyet Müdürü Necati Denizci ve İl Sağlık Müdür Vekili Yüksel Kutlu, Vali Çakır’a denetlemelerinde eşlik etti.

Çakır denetim öncesinde yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dün hem hayvan pazarına hem de sebze pazarımıza giderek denetimlerimizi yapmıştık. Kovid-19’la alakalı takiplerimiz denetimlerimiz kapsamında bugünde Nasrullah Meydanı’mız ve civarında işyerlerimizin denetimini yapıyoruz.

Şu an sahada 10’dan fazla ekibimiz her gün düzenli olarak ilimizdeki işyerlerinin,  sanayi kuruluşlarının takiplerini yapıyor. Bu kapsamda özellikle yapmış olduğumuz çağrılar, uygulamış olduğumuz cezalar ve basınımızın da değerli katkılarıyla maske konusunda ilimiz çok ciddi bir aşamaya geldi. Nerede ise sokakta maske takmayan vatandaşımız kalmadı. Bununla alakalı son iki haftadır yoğun bir uygulama ve cezalama işlemine gittik. Biz cezalandırma olmadan bu işleri halledebilmek istiyoruz ama bazen maalesef ceza uygulamak kaçınılmaz oluyor. Dünde ifade ettiğim gibi kesilen cezalar alakalı tahsil noktasında kimsenin şüphesi olmasın; bunlarla alakalı tahsil işlemleri de başlayacak.

Öte yanda bu süreçte vatandaşımızla esnafımızla farkındalığın artırılması noktasında çabalarımıza da basınımızın desteği de çok önemli. Sizlerin sayesinde çok daha geniş kitleye ulaşıyoruz, bunun da olumlu katkılarını bu hafta görmeye başladık. Vaka artışlarımız bir önceki haftaya göre nispeten biraz daha kontrol altına alındığı gibi ama henüz daha anlamlı bir iniş başlamadı. Sağlık Müdürümüz de burada, biz inşallah önümüzdeki hafta anlamlı bir iniş bekliyoruz. İnşallah daha da güzel haberler vereceğiz, ama şu anki rakamlar bizim kesinlikle kriz seviyesinde olmamız gerektiren rakamlarda.

İZOLASYON İHLALLERİ

“Bu hafta uygulamaya koyduğumuz bir işlemde izolasyona tabi tutulması gereken vatandaşlarımızın izolasyon kurallarına uymadığını tespiti halinde bunların Kredi Yurtlar Kurumu’na bağlı yurtlarda zorunlu ikametgaha tabi tutulmasıydı. Bu kapsamda bugün itibariyle 18 vatandaşımız şu an yurtlara alınmış durumda. Bunlardan 10 tanesi pozitif vaka, 8 tanesi de temaslı, 10 tane pozitif vaka çok ciddi vaka, bu insanları biz tespit etmeseydik bu insanlar sokaklarda pervasız bir şekilde hastalığı yaymaya devam edecekti. Yani vatandaşımızı bilinçlendirme noktasında  hala yapmamız gereken çok şey var. Bu kapsamda biz zorla kimseyi izolasyona tabi tutmak istemiyoruz ama bu artık zaruret oldu, bunu yapmakta artık mecburuz. Bu tür vakaları biz zorla izolasyona tabi tuttuğumuz sürece de İnşallah bu anlamda bulaş riskini de en asgariye, alt seviyeye de indirmiş olacağız.

PANDEMİ HASTANELERİ

“Dünde size bahsettiğim gibi Taşköprü’de Tosya’da ve İnebolu’da yeni hastanelerimizi pandemi hastanesi olarak devriyeye aldık. Artık vatandaşlarımızın orada da özellikle izolasyon durumu sıkıntılı olacak ya da takibi hastanede yapılması gereken vatandaşlarımızın yatışını yaptık. Bu da olumlu bir şekilde katkı verdi. Bazı vatandaşlarımız irade bir şekilde hastanede kalmak istiyor. Çünkü izolasyon ile ilgili ciddi sıkıntıları oluyor. Hanesi çok kalabalık ya da bakacak kimsesi yok. Bu tür vatandaşlarımızın bakımlarını da, tedavilerini de hastane ortamlarında yapıyoruz. Bu doğrultuda faaliyetlerimiz artarak devam ediyor. Vatandaşımızın desteği olmadan bu çabalarımızın başarılı olması zor. Her geçen gün vatandaşlarımızda artan hassasiyetleri de görüyoruz. İşyerlerinde de belli bir standardı yakaladık. Şimdi ağırlığımızı fabrikalara veriyoruz. Fabrikalarımızda ilave ekipler kurduk. İşyeri sahipleri ile gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Hem organizedeki fabrikalarımızdan, hem de üretim yapan işyerlerinden de üst seviyede hassasiyet ve destek bekliyoruz. Özellikle izolasyona tabii tutulması gereken kişilerle alakalı desteklerini bekliyoruz. Bu konuda da kendileriyle yakın işbirliğimiz devam ediyor. Bu konuda da ihmalleri olan işyerleri varsa da, gerekli cezai işlemlerde uygulanacak” Q

SİGARA YASAĞI

İlimizde uygulanmaya başlayan sigara yasağı ile ilgili de açıklamada bulunan Vali Çakır, “Sigaraya yasağı Salı günü başladı. Bununla ilgili duyurularımızı da yaptık. Bu kapsamda da 4 vatandaşımıza ceza uyguladık. Bu konuda kararlıyız. Aldığımız kararlara uymayan vatandaşlarımız varsa, cezaları tavizsiz bir şekilde uygulayacağız” ifadelerini kullandı.

Vali Çakır ve heyeti esnafa ve vatandaşlara pandemi ile mücadelede belirlenen kurallarına uymaları konusunda bir kez daha uyarılarda bulundu.

Her işyerinde dezenfektan bulundurulması, dezenfektanların boşaldığında doldurulması ve müşterilere de kolonyaikram edilmesini istedi.

 

Cengiz MUHZİROĞLU