Sağlık çalışanları “Yetti gayri” diyerek iş bıraktı

Sağlık çalışanları, çalışma şartlarının iyileştirilmesi için ülke genelinde iş bıraktı. “Döner Sermaye Maaşa Eklensin” ve “Yabancı Doktor İstemiyoruz” pankartları açarak protestolarını dün Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştiren Sağlık çalışanlarına siyasi partilerden CHP ve MHP de destek verdi.
Taleplerinin sürekli ötelendiğini söyleyen Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, “Yapılan haksız uygulamalar nedeniyle sağlık çalışanları ağır bir tükenmişlik sendromu ile karşı karşıyadırlar. Tüm memurların maaşla aldığı sabit ek ödemelerin her ay geciktirilerek yatırılması, yoğun çalışmaya rağmen performans ücretlerinin 1.5 lira gibi komik ücretlere inmesi ve ekonomik kayıpların dayanılacak sınırı çoktan aşması gibi durumlar yaşanmaktadır. Türk doktorlarının sorunlarına sürekli kulak tıkanarak, niteliği olmayan ucuz iş gücü için ince hesaplar yapılarak, yabancı doktor rüyalarına dalınmaktadır. Hemşireler, ebeler, sağlık çalışanları ağır iş yükü altında adeta kan ağlamaktadırlar. Aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanlarına angarya Cumartesi nöbeti dayatılmakta ve pazar günleri de çalışacaksınız denilerek hızla köle sistemine dümen kırılmaktadır. Kamu hizmeti yürüten ama kadro talepleri yerine getirilmeyen aile sağlığı çalışanları, vekil ebe hemşireler ve 4/C’liler umutsuzluğa sevk edilmektedir. Memurlarımız yok sayılmış, hizmetliler görevini yaptıkları memur kadrosuna atanmamıştır. Kısacası dertler boyu aşmış, sabır taşı çatlatmıştır” şeklinde konuştu.
Sağlık çalışanlarının taleplerinin karşılanamaz talepler olmadığını da belirten Cengiz Büyükkapucu, “Ne lütuf bekliyoruz ne de karşılanamaz talepleri dile getiriyoruz. Sadece hakkımızı talep ediyoruz. Haklı taleplerimizi dile getirmek ve çalışanların talepleri karşısındaki vurdumduymazlığa tepki olarak Tıp Bayramı arifesinde iş bıraktık. Çalışanların taleplerinin yerine getirilmesi ve Türkiye kamuoyunda tekrar güçlü bir şekilde gündeme gelmesi adına yaptığımız bu eylemle alanlara çıktık ve ‘Yetti Gayri’ diyoruz” dedi.
İdarecilerin baskı yaptığı iddiasıyla eyleme katılımın az olduğunu da söyleyen Büyükkapucu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Bu gün burada sağlık çalışanları azınlıkta. Sebebi ise baskılar. Buradan ilimizdeki sağlık idarecilerine seslenmek istiyorum; Sizler çalışanlara eylem konusunda ve sendikal konu da baskı yapacağınıza Şenpazar’da ki hizmetli problemini, merkeze 15 kilometre mesafedeki Şeker Aile Sağlık Merkezi’nin su problemini, entegre hastanelerinde döner sermayeden hak ettiği payı alamayan diyaliz çalışanlarının sorununu ve devlet hastanesinde yoğunluktan, kalabalıktan koridorlarda adım atılamamasına çözüm üretin. Özellikle ek bina da nöbetlerin döndürülememesine çözüm bulun. Sizden beklentimiz budur. Biz iyi hizmetleri takdir etmesini de biliriz. Bazı ilçelerin tıbbi sekreter sorununun çözümü ve Tosya 112’nin yeni fiziki mekanı için de teşekkür ediyoruz.”
İş bırakma eylemine katılmayan Memur Sen’e bağlı Sağlık Sen’i de eleştiren Cengiz Büyükkapucu, “Bugün iş bırakma eylemine neredeyse sağlık alanında faaliyet gösteren tüm STK’lar katılıyor. Biri hariç. O da Memur-Sen’e bağlı Sağlık-Sen’dir. Bizim dilekçe kampanyamızı karalayanlar, çalışan hakkı için iş bırakıldığında da ortada yoklar. Toplantılarında idareci ağırlayıp, bakandan oy toplayın talimatı alanların bugün bu alanda olması zaten çok zordur. Onların yeri idareci yanıdır. Çalışanlarla alanlara çıkmak yerine idarecilerle poz vermek tek yaptıkları iştir” dedi.