Sağlık Mil Sen yerel basın için destek turunda

Sağlık Mil-Sen İl Teşkilatı başlattıkları “Kastamonu Okuyor, Yerel Basınına Sahip Çıkıyor” Kampanyası kapsamında ilk ziyaretlerini AK Parti ve CHP il başkanlıklarına gerçekleştirdi. Ünlü ve Erbilgin, yerel basının güçlenmesi için gerekli desteği vereceklerini belirtirken, Sağlık Mil Sen Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, “Okuma kültürü artmalı. Dünümüze, bugünümüze ve yarınımıza sahip çıkmak için de yerel basın desteklenmeli” dedi.

AK PARTİ ZİYARETİ

Sağlık Mil-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu, Sağlık Mil-Sen İl Başkanı Ercan Tenbeloğlu ve Sağlık Mil-Sen İl Başkanı Vekili Murat Eski dün ilk olarak AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü ile bir araya gelerek, yerel basın için destek istediler.

Başlattıkları kampanya ile ilgili bilgilendirmede bulunan Sağlık Mil-Sen Genel Başkan Yardımcısı Tugay Civelekoğlu; “Geçtiğimiz bu hassas günlerde gazeteci kardeşlerimizin yanlarında yer almak için bu kampanyayı başlattık. Bu kampanyayı biz 2 aşamada değerlendiriyoruz. Bunlardan 1’inci kaybettiğimiz gazete okuma kültürümüzü tekrardan kazanmak ve bizden sonraki nesillerimize de bu okuma kültürünü aşılamak. 2’nci amacımızda yerel basınımıza reklam ve abonelik noktasında destek olunması. Bu kampanyada el birliğiyle Kastamonu olarak kenetlenerek, Türkiye’de de ses getirecek bir kampanyaya imza atacağımıza inanıyoruz. Diğer illere de örnek olacağını umuyoruz. Bu noktada sizlerden destek bekliyoruz. Dünümüze sahip çıkalım, bugünümüzü yaşayalım, yarınımıza da sahip çıkalım. Çünkü basın bir şehrin her şeyi. Bu gazetelerin olmadığını düşünürsek, Kastamonu olarak biz sesimizi nasıl duyuracağız? Kastamonu’nun geleceği olarak görüyoruz” dedi.

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü, Koronavirüsten dolayı zorlu bir süreç yaşandığına dikkat çekerek; “Bu zorlu dönemde aziz Türk Milleti’nin birlik ve beraberlik içinde, sağduyu ile bu dönemi atlatacağımıza inanıyoruz. Yerel basınımız bizim için değerli ve önemli. Sadece haber kaynağı taşıması ötesinde, yıllardır ilimizin hem tanıtımı hem diğer alanlardaki faaliyetleri, hem de gerçek haberin vatandaşımıza ulaştırılması noktasında büyük çaba sarf ediyorlar. Zor koşullar altında çalışıyorlar. Bütün basın çalışanlarına teşekkür ediyoruz. Yerel basının önemini ve ihtiyacını en iyi bilenlerdeniz. İlan, reklam ve abonelik noktasında sizlerin başlattığı kampanya kapsamında AK Parti Teşkilatı olarak destek olacağız. Tüm teşkilatlarımızla bu konuyu paylaşarak hem siyasi anlamda, hem de bireysel anlamda neler yapabiliriz noktasında çalışmalar yapacağız. Bu noktada birlik ve beraberliğimiz son derece önemli. İhtiyacımız olan şey birlik ve beraberlik. Bu zor dönemi de hep beraber atlatacağız” ifadelerini kullandı.

Teknolojik gelişmelerin yerel basına etkilerine değinen Doğan Ünlü, “Teknolojik gelişmelerle birlikte haberleşmenin farklı bir boyuta doğru evrildiğini görüyoruz. Tabii ki yazılı basına bu durumun olumsuz yanları yansıyor. Her ne kadar bu dijitalleşme ve teknolojik gelişmeler ile birlikte farklı haber kaynakları da oluşsa da, yazılı basının değeri hiçbir zaman yadsınamaz, vazgeçilmez bir unsur. Onun için hem okuma kültürünün gelişmesi hem de yazılı basının varlığının devam etmesi ilimiz ve ülkemiz adına önemli. Gerçek haberin ortaya çıkmasında çok büyük fayda sağlıyorlar. Tarafsız bir habercilik yapıldığını Kastamonu’da görüyoruz ve mutlu oluyoruz. Kastamonu basınında ilerleyen günlerde daha iyi noktalara gelmesini temenni ediyoruz” diye konuştu.

CHP ZİYARETİ

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin de Kastamonu basınının önemine değinerek, “Aslında yerel basının tarihsel zenginliğini hatırlatmakta fayda var. 1’incisi Ulusal Kurtuluş Mücadelesi’nde tarihe mâl olmuş bir basın geleneği var. Bu bizim zenginliğimiz. Şu anda basının yaşadığı sorunların hiçbirisi basında çalışan arkadaşlarımızdan kaynaklanmıyor. İnsan kaynağı, bütçe, olanaklar azaldıkça basın kendi zorluklarını yaşamaya başlıyor. Fakat bu basın hizmetini yürüten arkadaşlarımızdan kaynaklı değil. Ulusal basında herkes yukarıyı konuşuyor ama kalp yerel basında atıyor. Bizim çitçimiz ne olmuş, kamuda ne olmuş, vatandaşımızın ne yaşadığına biz yerel basından ulaşabiliriz. Sanıldığından çok fazla Kastamonu halkı ve yerel basın ilişkisi diğer illere oranla kuvvetli. Zayıf olduğu yer tiraj. Tirajın yükseltilmesi lazım. Buna da siyasetin destek vermesi gerekiyor. Anadolu’nun herhangi bir yerine baksınlar, gurur duyulacak bir basın geleneği var Kastamonu’da. Bugünde hala tırnaklarıyla bir şeyler yapmaya çalışan arkadaşlar var. Arkasında durmak gerekiyor. Bunun çağrıdan öteye, tirajı arttırmaya yönelik ciddi çalışmalar yapmak lazım. Yerel basınımızın yaşadığı sıkıntıları biz Genel Başkanımıza ilettik. Sadece orman ihalelerinden bir akış olsa yerel basınımız rahatlayacak. Biz bununda arkasında kararlı bir şekilde yer almaya devam edeceğiz. Reklam alışkanlığının da büyütülmesi lazım” diyerek yerel basına destek olacaklarını söyledi.