Şerife Bacı İstiklal Yolu’nda anılacak

  1. Yıl yürüyüşü için başvurular başladı

  • Şehit Şerife Bacı’nın şehit oluşunun 100. Yılı dolayısıyla Atatürk ve İstiklal Yolu’nda 18-21 Şubat tarihleri arasında yürüyüş gerçekleştirilecek. İnebolu’dan Kastamonu’ya yapılacak ve 4 gün sürecek olan yürüyüş pandemi kuralları nedeniyle yürüyüş 100 kişi ile sınırlandırıldı ve öncelik kadınlara verildi.

 

Kurtuluşa giden yolda ve Büyük Önder Atatürk’ün “Gözüm cephede Kulağım İnebolu’da” dediği ve 100. yılı büyük katılımla 9-12 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan “Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü”, dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkisi altına Covid-19 (Korona virüs) salgını nedeniyle iptal edilmişti.

2021 yılının Şerife Bacı’nın İstiklal Yolu’nda cephane taşırken donarak şehit oluşunun 100. yılı olması, diğer yandan İnebolu’yu bombalayan iki Yunan gemisine karşı Yiğit İnebolu halkının direnişi olan “Şeref ve Kahramanlık Günü”nün 100. yılına denk gelmesi nedeniyle birçok etkinlik yapılacak.

Bu etkinlikler kapsamında 18-21 Şubat 2021 tarihleri arasında “Şerife Bacı’nın Şehit Oluşunun 100. Yılında 100 Şerife Bacı Yürüyor” adı altında yürüyüş yapılacak. Pandemi nedeniyle maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek yapılacak yürüyüş için geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi il dışından katılacak katılımcılar ulaşımlarını kendileri karşılayacak, bunun dışında dört gün boyunca iaşeleri ve çadırların taşınması etkinlik komitesince karşılanacak.

Etkinlik 100 kişi ile sınırlı olup katılma önceliği kadın yürüyüşçülerin olacak. İl dışından gelecekler için pandemi nedeniyle ulaşımda sorun yaşamamaları için yol izin belgelerine Kastamonu Valiliği yardımcı olacak.

Yürüyüşe katılmak isteyen katılımcılar ad, soyad, T.C. kimlik numarası, telefon numaraları, e-posta adresleri ve açık adreslerini Kastamonu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bildirmeleri gerekiyor.