Sar Makara

Kısıtlamaların kaldırılması konusunda Bilim Kurulu Üyeleri “Şubat ayını geçirip Mart ayını görmemiz lazım” diyorlar.

“Maskesiz kişi sayısı 100 kişiden sadece 1-2 kişiye inebiliyorsa o zaman bizim artık kısıtlama yapmamıza gerek yok, öyle bir durumda artık kısıtlamalar gevşeyebilir” diyenler de var.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, “15 Şubat’tan itibaren okulların yüksek bir kapasiteyle açılması gerektiği noktasında kararlılığımız var” diyor.

Kısıtlamalar nedeni ile işyerleri kapalı ve zor durumda olan işverenler belirli tedbirler ve kurallar getirilerek işyerlerini açmak istiyorlar.

Yani herkesin bildiği gibi bir kesim yetkililer açılsın diyor bir kısım yetkililer ise sütten ağzımız yandı yoğurdu üfleyerek yememiz lazım demeye getiriyorlar.

Pandeminin ilk dönemlerinde yüzyüze eğitim başladı, kısıtlamalar esnetildi, maalesef ölüm sayıları arttı.

İşyerlerindeki kısıtlamalar kaldırıldı insanların kurallara uymaması yüzünden ağır hasta sayıları katlandı.

Kısıtlamalara ve getirilen önlemlere uymayanlar yüzünden ölen yüzlerce insanımızı görmezden gelenler hala var.

Kurallara uyanlar ister istemez ekonomik olduğu kadar psikolojik olarak da etkilendiler.

Aşıların gelmesi ile biraz olsun bu hastalığı ağır atlatma riskinin azalacağı konusunda Bilim insanları hemfikir ancak özellikle maske, mesafe ve temizlik konusunda kesinlikle taviz verilmemesi gerektiğini söylüyorlar, havaların soğuması ile bu üç kurala bir kural daha eklenmesi gerektiğini savunuyorlar o da mekan yani bulunulan ortam.

Bu pandemi yüzünden en büyük darbe özellikle hizmet sektörünü vurdu ve dolayısı ile bunların tedarikçilerini.

Şimdi hizmet sektöründe olan işyeri sahipleri ve çalışanları biran önce normale dönülmesini bekliyorlar, gerekli tedbirlerin alınarak kapalı işyerlerini açmak istiyorlar.

Şayet kısıtlamalar gevşetilirse yapılması gereken kurunun yanında yaş yanmaması için kurallara uymayan işyerlerine ceza değil kapatma kararı verilmesi, para cezaları caydırıcı olmuyor bazı insanlar için.

Aslında cezaya bile gerek olmadan gereken hassasiyet gösterilse bu sıkıntılar bu kadar uzun süre devam etmeyecek.

Hepimizin bu süreçte söylenen tüm kurallara harfiyen uymamız gerekiyor zira esnaf zor durumda kapanan işyerlerinde çalışanlar zor durumda kısacası bu pandemi yüzünden insanlık zor durumda.

Kısıtlamaların kaldırılması konuşuluyor, beklentiler bu yönde ancak gerekli tedbirler gerektiği şekilde alınmaz ve kurallara uyma konusunda yine bencilce davranılırsa bir çocuk şarkısında olduğu gibi,”Sar sar sar makara, çöz çöz çöz makara” diyerek baştan başlamak zorunda kalır, ağır hasta ve ölümlerin yükseleceği bir periyoda yeniden girmiş oluruz.

Bülend Çadırcıoğlu